ايرنا/ عضو ستاد ملي مقابله با کرونا گفت:‌ مواد غذايي منجمد ويروس کرونا را به افراد انتقال نمي‌دهد و اثرپذيري ندارد.

مسعود مرداني روز يکشنبه افزود: ماندگاري ويروس کرونا بر روي مواد غذايي منجمد شده در درجه منفي ۲۰ تا منفي ۷۰ از بين مي رود و مردم نگراني در اين زمينه نداشته باشند.

وي اظهار داشت: احتمال پيدا کردن تماس با سطوح آلوده به ويروس کرونا از طريق فروشگاهها، وسايل حمل و نقل عمومي بيشتر از مواد غذايي منجمد شده است، ويروس ها در فضاي انجماد زنده نمي مانند و اثرپذيري انتقال به افراد را ندارند.

متخصص بيماريهاي عفوني ادامه داد: ميزان ويروس موجود در غذاهاي منجمد به اندازه‌اي نيست که خطري براي افراد داشته باشد، ويروس‌ها در واقع انگل‌هاي داخل سلولي هستند و نمي‌توانند در خارج از سلول‌هاي ميزبان، توليد ‌مثل کنند. آنها روي يک بسته‌بندي غذايي يا گوشت منجمد، فقط در انتظار از بين رفتن هستند.
.
مرداني تاکيد کرد:برخلاف باکتري‌ها، ويروس‌ها ممکن است ساعت‌ها يا روزها روي يک سطح بمانند، اما آنها در اين شريط کاملا شکننده بوده و قادر به انتقال عفونت نيستند.

فقط ماسک هاي خانگي قابل شستشو

اين پزشک در مورد شست وشوي ماسک ها گفت: فقط ماسک هاي خانگي به دليل سه لايه بودن و اينکه نانو باشند، قابل شست وشو هستند و بقيه ماسک ها با شست وشوي مجدد خاصيت خود را از دست مي دهند و نبايد آنها را استفاده کرد.

مرداني با بيان اينکه ماسک بايد تا پايان کرونا به عنوان ابزار حياتي مردم استفاده شود، تصريح کرد: در ۶ ماهه دوم امسال شرايط خاصي را در کشور به خاطر همزماني کرونا با آنفلوآنزا خواهيم داشت و از مردم مي خواهيم بدون ماسک از منزل خارج نشوند و بايد جزو سبد خانوار در نظر گرفته شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar