نماد آخرین خبر

بهترین مواد غذایی برای سلامت دندان‌ها/ دندان عقل را در چه سنی باید بکشیم؟

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
بهترین مواد غذایی برای سلامت دندان‌ها/ دندان عقل را در چه سنی باید بکشیم؟

باشگاه خبرنگاران/ يکي از چيز‌هايي که در سلامت دندان‌ها تأثيرگذار است، نوع غذا‌هايي است که مصرف مي‌کنيم. اينکه چه غذا‌هايي براي سلامتي دندان‌ها مفيد هستند يا چه زمان بايد دندان عقل را کشيد، از پرسش‌هايي است که قصد داريم در اين گزارش به آن پاسخ دهيم.

علت پوسيدگي دندان

به اعتقاد «اشتفان زيمر» دندانپزشک آلماني، علت پوسيدگي دندان‌ها به تغذيه نادرست باز مي‌گردد؛ بطوري که پوسيدگي دندان به دليل خوردن زياد کربوهيدرات‌ها به خصوص قند است. باکتري‌هاي موجود در رسوبات دنداني از قند، سبب توليد اسيد‌هايي مي‌شود که به نوبه خود باعث پوسيدگي دندان مي‌شوند.

دکتر زيمر اظهار مي‌کند: مسئله تنها به آنچه ما مي‌خوريم ختم نمي‌شود؛ بلکه زمان و چگونگي آن نيز مهم است.

او در ادامه مي‌گويد: به هنگام فاصله ميان وعده‌هاي غذايي، فرآيند پيچيده‌اي در دهان شکل مي‌گيرد. رسوباتي از باکتري‌ها در دهان وجود دارد که از قند، اسيد توليد مي‌کنند. سپس ميزان PH به سطحي پايين کاهش مي‌يابد (يعني اسيديته افزايش مي‌يابد) و کليسم موجود در دندان‌ها را از بين مي‌برد.

سفيد کردن دندان

اين دندانپزشک آلماني مي‌افزايد: حدود ۴۵ دقيقه طول مي‌کشد تا مقدار PH دوباره از اين مقدار عبور کند و در اين مدت، دندان‌ها ضعيف هستند.

اما خبر خوب اين است که بدن در صورتي که زمان کافي در اختيار داشته باشد، به تنهايي اين کار را انجام مي‌دهد. اين بدان معناست که در ميانِ وعده‌هاي غذايي، چند ساعت استراحت کنيد و ميان وعده سبک و يا نوشيدني، بين آن نخوريد.

چگونه دندان را سفيد کنيم؟

نقش سبزيجات  در سلامت دندان

سبزيجات از بهترين انتخاب‌ها در خصوص ميان وعده‌ها هستند؛ چرا که دربردارنده مواد قندي کمتري بوده و نيازمند جويدن بيشتري هستند، به مانند ساقه‌هاي کرفس که سرشار از فيبر‌هايي است که تا حدي دندان‌ها را تميز مي‌کند. همچنين فلفل و هويچ نيز مفيد هستند.

اما کساني که خوردني‌هاي شيرين را دوست دارند، مي‌توانند سيبي را بخورند که داراي مقداري شيريني باشد؛ اما نبايد شيريني آن زياد باشد. برعکس، خوردن ميوه‌هايي که ميزان زيادي قند دارند، به مانند موز، نيازمند آن است که دندان‌ها بلافاصله پس از آن مسواک شوند.

خوراکي هاي مضر براي دندان

بهتر است غذا‌هايي خورده شود، که به دندان نمي‌چسبند؛ چرا که شستن دندان‌ها در اين موارد دشوار بوده و سبب مي‌شود اين مواد براي مدتي طولاني بر روي دندان‌ها باقي بمانند و در نتيجه به دندان‌ها آسيب برسانند.براي مثال «چيپس» به سطح محل جويدن مي‌چسبد و از طريق کربوهيدرات فراوان، به آنجا آسيب مي‌رساند.

دندان عقل نهفته

ويتامين‌هاي لازم براي دندان

به طور کلي ويتامين ها، نقش مهمي در حفظ سلامت دهان و دندان‌ها دارند. از اين رو، ميوه‌ها و سبزيجات سبز رنگ و نيز زرد رنگ، در بردارنده مقدار فراواني ويتامين A هستند که به نوبه خود براي غشاي مخاطي دهان مفيدند؛ همچنانکه ويتامين دي (D) نيز داراي اهميتي فراوان براي رشد دندان‌ها و قدرت آنهاست.

کشيدن دندان عقل

چه زماني بايد دندان عقل کشيده شود؟

در برخي موارد دندان عقل سبب درد‌هاي شديدي مي‌شود که بايد کشيده شود.

متخصص جراحي دهان، فک و صورت آلماني «تورستن ريچرت» (Torsten Reichert) در اين زمينه مي‌گويد: مشکلات دندان عقل به دليل کوچک بودن فک و يا رشد اين دندان در موضعي نادرست به وقوع مي‌پيوندد، يعني پديدار شدن دندان عقل به شکل جزئي يا اينکه به صورت وارونه بيرون آيد.

او افزود: دندان‌هاي عقل اکثرا سبب ايجاد مشکلاتي مانند التهاب ها، ورم و درد شده و دندان‌هاي مجاور را نيز اذيت مي‌کند.

اين جراح آلماني مي‌گويد: دندان‌هاي عقل تا سن ۲۰ سالگي ظاهر مي‌شوند که بايد آن‌ها را کشيد و در صورت لزوم، پيش از ۲۵ سالگي انجام شود؛ زيرا برداشتن استخوان‌هاي اطراف با وجود تشکيل ريشه آسان است. گاهي نيز پزشک مجبور مي‌شود تا دندان عقل را در صورت آنکه مانع رشد و خروج داندان‌هاي مجاور شود، زودتر بکشد.

دندان عقل همچنين در زمان وقوع عوارضي مانند عفونت اطراف تاج دندان که سبب درد شديد به هنگام بازکردن دهان مي‌شود، کشيده مي‌شود؛ اگر دندان عقل در مقطعي، عوارضي ايجاد کند، کشيده مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar