نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سلامت

ورم معده و روده را با این نوع از نان آرام کنید!

منبع
بروزرسانی
ورم معده و روده را با این نوع از نان آرام کنید!

مجله دلتا/ نان سبوس‌دار ناني است تهيه شده از آرد سبوس‌دار که پس از فرآيند تخمير اسيدفيتيک آن تخريب و کليـه املاح و ويتامين‌هاي مغذي موجود در آن آزاد و جذب بدن مي گردد. انواع نان سبوس دار شامل نان سبوس گندم و نان جو سبوس‌دار است که هريک خواص مختص به خود را براي سلامت بدن دارند.

سبوس فوايد گسترده‌اي براي حفظ سلامت بدن داشته، يکي از مهمترين خواص سبوس، فيبر موجود در آن است که به عملکرد دستگاه گوارش کمـک کـرده و مـانع از يبوسـت مي‌گردد و به‌ويژه به پيشگيري از بيماري‌هاي روده بزرگ از جمله سرطان کولون کمک مي‌کند. از ديگر خواص نان سبوس‌دار ارزش غذايي بسيار بالاي آن بوده، به طوري‌که انواع سبوس، سرشار از ويتامين‌هاي گروه ب و اسيدهاي چرب مفيد براي بدن شامل امگا3 و امگا 6 است.

خواص نان سبوس دار
با توجه به اينکه غذاي غالب مردم، نان و فرآورده‌هاي آردي است و بخش عمده‌اي از نيازهاي انـرژي و پـروتئين بـدن را تـأمين مي‌کند، دانستن بهترين نوع نان و خواص نان سبوس‌دار اهميت فراوان دارد. برخي از مهمترين خواص نان سبوس‌دار و فوايد مصرف آن به شرح زير است:


يکي از فوايد مصرف نان سبوس‌دار کمک به کاهش وزن است. سبوس موجود در نان باعث احساس سيري در فرد مي‌شود. غلات سبوس‌دار بيشتر از غـلات سبوس‌گيري شده، در دسـتگاه گوارش مي‌ماند و آب به خود مي‌گيرد و احساس سيري بيشتري به فرد مي‌دهنـد. بنـابراين کسـاني کـه قصـد کاهش وزن سالم را دارند مي‌توانند با مصرف نان سبوس‌دار در رژيم غذايي به هدف خود برسند .
مصرف نان سبوس‌دار به عملکرد دستگاه گوارش کمک کرده براي درمان بيماري‌هايي نظير ورم معده و روده مفيد است. از خواص گندم سبوس‌دار درمان پوليپ‌هايي موجود در کولن يا روده است.

يکي ديگر از خواص نان سبوس‌دار و فوايد مصرف آن کاهش جذب کلسترول خون است که باعث کاهش چربي خون شـده و بطـور غيـرمسـتقيم از بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي پيشگيري مي‌کند و موجب مهار سکته‌هاي قلبي مي‌گردد.
مصرف نان سبوس دار براي بيمارن مبتلا به ديابت مفيد بوده، مصرف سبوس جذب قند را کاهش داده و در نتيجه زمينه ابتلا به ديابت را کاهش مي دهد.
مصرف نان سبوس‌دار به طور غيرمستقيم بر کنترل فشار خون نيز موثر بوده و غذايي مفيد براي مبتلايان به فشار خون بالا است.
نان سبوس‌دار سرشار از آهن، اسيد فوليک، املاح و ويتامين‌هاي ضروري براي رشد کودکان است. تحقيقات نشان داده يکي از مهمترين خواص نان سبوس‌دار براي کودکان کمک به بهبود رشد، افزايش هوش و رفتار خوب در کودکان است.
نان سبوس‌دار سرشار از سيليس بوده، مصرف آن موجب استحکام و افزايش سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها مي‌گردد.
مصرف نان سبوس‌دار براي سلامت چشم‌ها مفيد بوده، وجود ويتامين‌هاي، روي و نياسين در سبوس مي‌تواند به افزايش سلامت عمومي چشم کمک کند. همچنين باعث کاهش ريسک بيماري دژنراسيون ماکولا ناشي از سن که علت اصلي از بين رفتن بينايي در افراد بالاي ۶۰ سال است، مي‌شود.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره