نماد آخرین خبر

تاثیر روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان

منبع
بروزرسانی
تاثیر روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان

شادمان/ ۱۶ تا ۶۸ درصد سالمندان از اختلالات در خواب شکايت مي‌کنند و تحقيقات نشان مي دهد که رايج‌ترين اختلال خواب ميان سالمندان است.
 اختلال خواب به نارضايتي از کيفيت مقدار خواب انرژي بخش گفته ميشود که داراي ويژگي‌هاي اشکال در به خواب رفتن، اشکال در خواب ماندن، بيداري مکرر و ناکافي بودن زمان خواب است که به ضعف کارکرد روزانه منجر ميشود.

عوامل متعددي نظير جنس، سن، وضعيت اشتغال، وضعيت تأهل، طبقه اجتماعي، محل سکونت، سالمت جسمي، رواني، وضعيت تغذيه‌هاي و ... ميتوانند در ايجاد اختالالت خواب مؤثر باشند، اما به نظر ميرسد که از ميان عوامل ذکرشده فوق، سن بيشترين سهم را در ايجاد مشکلات خواب داشته باشد و با افزايش جمعيت سالمندان، مشکلات خواب روز به روز نمود بيشتري پيدا ميکند.

با توجه به روند تغييرات فيزيولوژيک و رواني در سالمندان ازجمله کاهش هدايت عصبي به ۹۶ درصد در سن ۶۰ سالگي و ۸۸ درصد در سن ۸۰ سالگي و نيز کاهش ميزان سوخت وساز پايه به ۹۶ درصد در سن ۶۰ سالگي و به ۸۴ درصد در سن ۸۰ سالگي و نيز تغييرات شاخص عملکرد قلبي، ظرفيت حياتي ريه و جريان پلاسمايي کليه، اختالل خواب نيز عوارضي را ايجاد ميکند.


يکي از راه‌هاي پرداختن به خواب و مشکلات آن، استفاده از طب مکمل و طب سنتي است و مطالعات نشان دهنده افزايش گرايش سالمندان و ساير گروه‌هاي سني به اين درمان‌ها بوده است.طب مکمل و جايگزين، گروه متنوعي از مراقبت‌هاي پزشکي و سالمتي با محوريت مصرف کننده را تشکيل مي‌دهد که درحال حاضر خارج از حيطه پزشکي متداول است و اساس درمان در اين شيوه‌ها تحريک و تقويت بدن و سيستم ايمني براي پيشگيري و درمان بيماري هاست.

به ليمو از گياهاني است که خواص آرامبخش، تسکين دهنده و تقويت کننده اعصاب دارد و مي‌تواند در درمان مشکلات مربوط به خواب به کار رود، با توجه به تاريخچه طولاني مدت استفاده بومي و محلي از گياه به ليمو براي ايجاد آرامبخشي و درمان بي خوابي در ملل و اقوام مختلف و نظر به اينکه يکي از ترکيبات گزارش شده در آناليز شيميايي اين گياه، موسيلاژ (لعاب) است.و ازآنجاکه از ويژگي ها و کاربردهاي موسيلاژ رطوبت بخشي و نگهداري و حفظ رطوبت است،

بنابراين اين دارو ميتواند در بهبود علائم بي خوابي سالمندان مؤثر باشد. يکي از رو شهاي پرکاربرد استفاده از گياهان معطر، استفاده از آنها در رايحه درماني است و با توجه به بو و رايحه هاي که گياه به ليمو دارد، مي توان از آن براي رايحه درماني استفاده کرد. با توجه به خواص آرام بخشي که براي به ليمو ذکر شد و با اين مکانيسم اثر احتمالي رايحه درماني، مي تواند روي خواب و مشکلات مربوط به آن مؤثر باشد.

اين پژوهش با عنوان بررسي تاثير روغن به ليمو بر اختلالات خواب سالمندان، توسط مهرداد کريمي،رباب صحاف، سيران محمدي و غيره در بهار 99 در نشريه علمي پژوهشي سالمند منتشر شده است، شما مي‌توانيد با کليک بر روي عنوان بررسي تاثير روغن به ليمو بر اختلالات خواب سالمندان متن کامل اين مقاله را مشاهده کنيد.

منبع : نشريه علمي پژوهشي سالمند

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره