بنيتا/ سفيداب يکي از سنتي ترين روش‌هاي لايه‌برداري پوست است که در ايران و ديگر کشور‌هاي اسلامي از آن استفاده مي‌شده است. در گذشته بيشتر از اين ماده‌ي معجزه آسا استفاده مي‌شد، اما رفته‌رفته با وجود مواد شيميايي زيادي که در دسترس مردم قرار گرفت، سفيداب در بين مردم کمرنگ شد. در ادامه با ما همراه باشيد تا با جادوي اين ماده‌ي معجزه آسا آشنا شويد.
«معصومه ويک» مسؤول يکي از شرکت‌هاي معتبر توليدکننده لوازم آرايشي و بهداشتي در بريتانيا است. او اکنون ۴۵ سال دارد و حدود ۲۸ سال است که ايران را به مقصد بريتانيا و سپس بريتانيا را به قصد آمريکا براي اقامت ترک کرده است.ويک به خوبي کودکي خود را به ياد دارد و هميشه از کشور ايران و خاطرات کودکيش به خوبي ياد مي‌کند. او به ياد دارد که مادرش هميشه در حمام از سفيداب براي تميز کردن پوست او استفاده مي‌کرده است و به گفته‌ي او هر بار که مادرش به بدن او سفيداب مي‌زده است پوست او به لطافت گل مي‌شده است.

به گفته‌ي اين توليدکننده لوازم آرايشي و بهداشتي، سفيداب به جز لطافت پوست باعث بهتر تميز شدن پوست مي‌شود. ويک با انديشه‌اي نو توانسته است از سفيداب در ساخت لوازم آرايشي شرکت خود استفاده کند و تمام مشتريان لوازم آرايشي او پس از استفاده کردن از محصولات شرکت ويک راضي و خشنود هستند.

سفيداب بهترين لايه‌بردار طبيعي است که مي‌تواند جايگزين خوبي براي انواع ماسک‌هاي لايه‌بردار باشد. سفيداب با پاک کردن سلول‌هاي مرده باعث مي‌شود تا به قول معروف پوست‌مان نفس راحت بکشد. در طول روز ميليون‌ها سلول بر اثر فعاليت مي‌ميرند و بايد از روي پوست بدن پاک شوند. بهترين راه اين است که هنگام استحمام مقداري سفيداب بر روي پوست‌مان بماليم تا سلول‌هاي جديد بتوانند رشد کنند و باعث زيبايي پوست شوند.

به گفته‌ي محققان، سفيداب در ايران و در دوره‌ي اسلام توسط عطارها ساخته ‌مي‌شده است. نام ديگر سفيداب «روشور» است. البته در آن دوران زنان از سفيداب براي آرايش کردن و به خصوص سفيد جلوه دادن پوستشان استفاده مي‌کرده‌اند. در واقع مانند کرم پودرهاي امروزي عمل مي‌کرده‌اند و هيچ گونه عوارض و بيماري پوستي در پي نداشته‌اند. در واقع سفيداب به اصطلاح امروزي‌ها خوراک پوست است و باعث جوان‌تر شدن پوست مي‌شود. سفيداب بهترين بدن شويي است که تاکنون اختراع شده است. کساني که پوستشان به صابون‌ها و بدن‌شوي‌هاي شيميايي حساسيت نشان مي‌دهد مي توانند سفيداب را جايگزين کنند. البته ما به شما توصيه مي‌کنيم تا هميشه از سفيداب براي تميز کردن بدن خود استفاده کنيد، زيرا هيچ شوينده‌اي نمي‌تواند با سفيداب رقابت کند و مانند سفيداب پوستتان را تميز و زيبا کند.

متاسفانه سفيداب تا به امروز هيچ گونه پيشرفتي در ظاهر نداشته است و مانند گذشته به همان شيوه فروخته مي‌شود و هيچ گونه تغييري در ظاهر نداشته است. اين ماده هنوز مانند گذشته سفيد و گرد است و هيچ گونه بسته‌بندي شکيلي ندارد و به صورت فله توسط عطارها فروخته مي‌شود و بدتر اين که مردم ديگر مانند گذشته از سفيداب استفاده نمي‌کنند و در دست فراموشي است. اگر مردم بيشتر در مورد اين ماده تحقيق کنند بيشتر به خواص سفيداب، اين ماده گران‌بها پي مي‌برند.

ترکيبات سفيداب از نوعي گل و نخاع حيوانات است. همان‌طور که در بالا گفتيم سفيداب، بهترين بدن شوي و نرم کننده‌ي پوست است و باعث کنترل تعريق بدن نيز مي‌شود. کساني که از تعريق زياد رنج مي‌برند مي‌توانند در هر بار استحمام مقداري سفيداب به نقاطي از بدنشان که بيشتر دچار تعريق مي‌شود بمالند و با دست ماساژ دهند. مطمئن باشيد که در همان مرتبه‌ي اول شاهد بهبودي چشم‌گيري مي‌شويد. سفيداب بعد از ماليده شدن بر روي پوست باعث بهبودي سلول‌ها و جوان‌تر شدن پوست مي‌شود. با جوان شدن پوست بدن، پوست ديگر مانند گذشته دچار تعريق نمي‌شود. در واقع سفيداب باعث شادابي و طراوت پوست تمام نقاط بدن مي‌شود.

يکي ديگر از خواص سفيداب اين است که اين ماده باعث رفع جوش‌ها و لک‌هاي پوست مي‌شود. سفيداب باعث ضدعفوني شدن پوست بدن هم مي‌شود. بيشتر کساني که بدنشان مرتب جوش مي‌زند پوست بيش از حد چربي دارند. به اين افراد توصيه مي‌کنيم که در هنگام استحمام به بدن‌شان مقداري سفيداب بزنند. البته سعي کنيد بيشتر به نقاطي از بدن‌تان سفيداب بزنيد که بيشتر از نقاط ديگر بدن جوش مي‌زنند. خانم‌ها اگر مي‌خواهند از شر جوش‌هاي صورت خود راحت شوند مي‌توانند با بسته نگه داشتن چشمان‌شان به پوست صورت خود مقداري سفيداب بزنند.

در آقايان معمولا بعد از هر بار اصلاح صورت، صورت شروع به جوش زدن مي‌کند و باعث دردسر مي‌شود. بهترين راه براي جلوگيري از بروز جوش اين است که آقايان بعد از اصلاح صورت، مقداري سفيداب را با عرق بيد مخلوط کنند و به صورت خود بمالند. مخلوط اين دو ماده باعث مي‌شود تا پوست اصلاح شده ديگر بر اثر اصلاح، جوش نزند چون طبع سرد اين ترکيب از بروز جوش جلوگيري مي‌کند.

به گفته‌ي اغلب طبيب‌هاي سنتي، سفيداب از مبتلا شدن افراد به سرطان‌هاي پوستي جلوگيري مي‌کند. اشعه‌هاي خورشيد بسيار زيان‌آور هستند و هنگامي‌که اين اشعه‌ها به پوست ما برخورد مي‌کنند باعث بروز انواع بيماري‌هاي پوستي مي‌شوند. اما يکي از راه‌هاي جلوگيري از اين بيماري‌ها استفاده کردن مداوم از سفيداب است. کساني که به خاطر شغل خود مجبور هستند که تمام روز در معرض نور خورشيد قرار بگيرند بايد بعد از اتمام کارشان در هنگام استحمام از سفيداب استفاده کنند تا تمام آسيب‌هايي که اشعه‌هاي خورشيد به پوست ما وارد کرده درمان شوند. همان‌طور که گفتيم سفيداب باعث ترميم سلول‌هاي آسيب ديده مي‌شود و در واقع سفيداب مانند ضد آفتاب عمل مي‌کند.

براي اين که بتوانيد پوست صورت هميشه روشن و شاداب داشته باشيد بايد مقداري سفيداب را با مقداري شير و روغن زيتون مخلوط کنيد و بر روي پوست صورت خود بماليد و بعد از حدود ۱۵ دقيقه اين محلول را از روي پوستتان بشوييد و به سرعت شاهد بهتر شدن پوست صورت خود شويد. شير و زيتون هر دو باعث ترميم بافت‌هاي پوست مي‌شوند و هنگامي‌که با سفيداب ترکيب شوند به دارويي معجزه‌آسا تبديل مي‌شود.

به گفته‌ي نصرت پورسينا، متخصص بيماري‌هاي پوست و مو، نبايد سفيداب را با کيسه‌هاي خشن و زبر بر روي پوست ماليد، زيرا ممکن است باعث بروز بيماري تب مالت شود. اغلب مردم اين اشتباه را مرتکب مي‌شوند و با کيسه‌هاي زبر سفيداب را بر روي پوست‌شان مي‌مالند.

اين پزشک متخصص معتقد است بهترين راه براي استفاده کردن از سفيداب اين است که مقداري سفيداب را ابتدا بر روي يک ليف نرم بماليد و بعد به آرامي ليف نرم را بر روي پوستتان بکشيد تا سفيداب بر روي پوستتان بهتر اثر کند.

پورسينا همچنين مي‌گويد: کودکان پوست حساس‌تري نسبت به افراد بزرگسال دارند و اگر قصد داريد تا به بدن کودکان خود سفيداب بزنيد بايد از ليف‌هاي بسيار نرم استفاده کنيد تا کودکان‌تان دچار بيماري نشوند.

سفيداب قرن‌ها در کنار ما بوده است و هميشه توانسته به ما در درمان بيماري‌هاي پوستي‌ ياري برساند. از اين رو به خانم‌ها توصيه مي‌شود که سفيداب را جزو لوازمات بهداشتي خود قرار بدهند تا هميشه پوستي تازه و شاداب داشته باشند. پوست، تمام بدن ما را فرا گرفته است و نبايد ناديده گرفته شود. شايد سفيداب مانند بعضي از لوازم بهداشتي گران قيمت و زيبا نباشد اما از بسياري از آن‌ها با ارزش‌تر است.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar