نماد آخرین خبر

چهار مزیت دوش آب سرد برای سلامتی

منبع
مجله سلامت
بروزرسانی
چهار مزیت دوش آب سرد برای سلامتی

مجله سلامت/ مطمئنا، از شنيدن جمله‌ي يک دوش آب سرد بگير، مو به تن شما سيخ خواهد شد، اما همين دوش آب سرد که ممکن است به نظرتان نا خوشايند و وحشتناک بيايد، صبح روز بعد سلامت جسمي شما را بهبود خواهد بخشيد و باعث افزايش تندرستي تان خواهد شد.

دوش آب سرد، براي دلاوران و جنگ آوران عصر باستان، يک سلاح پر قدرت به شمار مي آمد که بر قدرت آن ها مي افزود و باعث افزايش هوشياري اين جنگاوران مي شد. همان طور که جيمز باند در فيلم هايش به اين نکته اشاره کرده و مي گويد با يک دوش آب سرد، سر حال تر مي شود.

مزاياي فيزيکي و رواني دوش آب سرد بي حد و حصر است. در واقع مزاياي دوش آب سرد، مزاياي کوتاه مدتي نيستند که براي يک يا دو روز در بدن باقي بمانند بلکه اين دوش باعث افزايش استقامت و قدرت بدني فرد در طولاني مدت مي شود و لذا مزاياي بلند مدتي را به همراه خواهد داشت. از جمله فوايد دوش آب سرد مي توان به موارد زير اشاره نمود.

دوش آب سرد باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي شود
محققان رابطه تنگاتنگي را بين قرار گرفتن در زير دوش آب سرد و افزايش گلوتاتيون کشف نموده اند. گلوتاتيون اسيد آمينه اي است که قدرت سيستم ايمني بدن شما را افزايش داده و بدن را در برابر انواع مختلف سموم مقاوم نموده و علاوه بر اين، با عواقب نا خوشايند استرس نيز مبارزه مي کند.

دوش آب سرد به داشتن پوستي بهتر کمک مي کند
متخصصان پوست دائما بر روي اين موضوع تاکيد دارند که آب گرم، روغن هاي اسانس ضروري را از روي پوست شما مي زدايد و لذا باعث خشکي و خارش پوست خواهد شد. بنابراين با چند بار دوش آب سرد در هفته، به راحتي مي توانيد التهاب پوست را کاهش داده و از شکنده شدن و آسيب رسيدن به موهايتان جلوگيري نماييد.

دوش آب سرد باعث بهبود سريع گرفتگي عضلات بدن مي شود
ورزشکاران، از قهرمانان دوي سرعت گرفته تا بازيکنان NFL، مدت کوتاهي پس از بازي در حمام يخ مي خوابند تا درد عضلاني ناشي از گرفتگي عضلات خود را کاهش دهند.
همين اصل براي کساني صدق مي کند که مي خواهند خستگي يک هفته ي کاري پر مشقت و پر از استرس را از بدنشان خارج کنند. در واقع دوش آب سرد به کارمنداني که در فضاهاي پر استرس کار مي کنند و کارگراني که فعاليت بدني زيادي دارند کمک مي کند تا خستگي عضلاني خود را از بدن بزدايند.

دوش آب سرد باعث بهبود خلق و خو مي شود
محققان دانشگاه ويرجينياي معتقدند که دوش آب سرد مي تواند افسردگي را از بين ببرد. آن ها مطالعه ي خود را با انجام آزمايشي که شامل يک دوره ي پنج دقيقه اي افت تدريجي دماي آب (براي ايجاد شوک آب سرد، که کمي ناخوشايند است)، و سپس دو تا سه دقيقه دوش گرفتن در آبي با دماي ۵۲ درجه سانتي گراد بود تکميل نمودند.


در انتهاي اين آزمايش، محققان به اين نتيجه رسيدند که: “انتظار مي رود يک دوش آب سرد پالس هاي الکتريکي زيادي را از انتهاي عصب محيطي به مغز ارسال مي کند، که مي تواند منجر به ايجاد اثرات ضد افسردگي شود.”

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره