نماد آخرین خبر

بستن فاصله میان دندان‌ها؛ بهترین روش کدام است؟

منبع
برترين ها
بروزرسانی
بستن فاصله میان دندان‌ها؛ بهترین روش کدام است؟

برترين ها/ وجود فاصله ميان دندان‌ها ممکن است روي طرح لبخند شما تاثير منفي گذاشته و اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. به اين فاصله ميان دندان‌ها در اصطلاحات پزشکي دياستم گفته مي‌شود. راه‌هاي بسياري براي بستن فاصله ميان دندان‌ها وجود دارند. اصلي‌ترين و مطمئن‌ترين راه ارتودنسي دندان‌هاست. امروزه از لمينت و يا روکش دندان‌ها نيز براي از بين بردن فاصله بين دندان‌ها استفاده مي‌شود. اين فاصله‌هاي بين دنداني مي‌توانند علل مختلفي داشته باشند و بسته به ميزان فاصله روش‌هاي مختلفي براي بستن فاصله ميان دندان‌ها توسط دندانپزشک پيشنهاد مي‌شود. در ادامه اين مطلب با ما همراه باشيد تا اطلاعات بيشتري در ارتباط با علل فاصله ميان دندان‌ها، مشکلاتي که فاصله دندان‌ها براي فرد به وجود مي‌آورد و روش‌هاي بستن فاصله ميان دندان‌ها با شما در ميان بگذاريم.

بستن فاصله ميان دندان‌ها؛ بهترين روش کدام است؟

علل فاصله ميان دندان‌ها چيست؟

وجود فاصله بين دندان‌ها مي‌تواند علل مختلفي داشته باشد. به طور کلي اصلي‌ترين دلايلي که موجب ايجاد فاصله بين دندان‌ها مي‌شوند به شرح زير هستند:

 • بزرگ شدن فک کودکان و کوچک ماندن دندان‌هاي شيري آن‌ها مي‌تواند موجب ايجاد فصله بين دندان‌هاي آن‌ها شود. در واقع مي‌توان گفت فاصله ميان دندان‌هاي شيري کودکان، به خصوص دندان‌هاي جلويي آن‌ها امري کاملا عاديست.
 • اختلاف سايز بين دندان‌ها و فک علاوه بر کودکان در بزرگسالان نيز شايع است و يکي از دلايل اصلي ايجاد فاصله بين دندان‌ها به حساب مي‌آيد.
 • فرنوم لب بالا گا‌ها بيش از حد و تا روي ريج فکي گسترش پيدا مي‌کند و همين موضوع مي‌تواند عامل اصلي فاصله بين دندان‌هاي جلو باشد؛ و عادت‌هاي اشتباه مانند مکيدن انگشت شست موجب هل دادن دندان‌ها و ايجاد مشکل دنتواسکلتال و ايجاد فاصله بين دندان‌ها مي‌شود.
 • رفلکس بلع اشتباه نيز يکي از دلايلي است که مي‌تواند موجب ايجاد فاصله بين دندان‌ها شود. رفلکس بلع بدين معناست که نوک زبان فرد به هنگام بلع، به جاي برخورد با کام دهان، به دندان‌هاي جلو فشار بياورد. اين کار سبب مي‌گردد که به مرور فاصله بين دندان‌هاي جلويي فرد مشهود شود.
 • بيماري‌هاي لثه نيز مي‌توانند يکي از دلايل ايجاد فاصله بين دندان‌ها باشند. زيرا به مرور زمان لثه‌ها و استخوان نگهدارنده دندان‌ها از بين مي‌روند و اگر اين بيماري‌ها درمان نشوند دندان‌ها لق شده و بين دندان‌ها فاضله مي‌افتد.

مشکلاتي که فاصله زياد ميان دندان‌ها به وجود مي‌آورد

در برخي شرايط ممکن است که فاصله زياد بين دندان‌ها مشکلاتي را نيز براي فرد به دنبال داشته باشد. بستن فاصله ميان دندان‌ها علاوه بر زيباتر شدن طرح لبخند و افزايش اعتماد به نفس، موجب رفع اين مشکلات نيز خواهد شد. برخي از مشکلات ناشي از فاصله زياد ميان دندان‌ها به شرح زير مي‌باشند:

 • فرد سعي مي‌کند کمتر صحبت کند يا کمتر بخندد تا دندان‌هايش کمتر ديده شوند.
 • ماندن غذا بين فاصله ميان دندان‌ها موجب فاسد شدن و پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود و اين پوسيدگي سبب بوي بد دهان و دندان شود.
 • باکتري‌هايي که در فاصله بين دندان‌ها به جاي مي‌مانند مي‌توانند منجر به مشکلات لثه‌اي شوند.
 • فک فرد بزرگ‌تر از حالت واقعي خود ديده مي‌شود.
 • لب‌هاي فرد جلوه‌ي بدي مي‌گيرند و زيبايي چهره فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

بستن فاصله ميان دندان‌ها؛ بهترين روش کدام است؟

کساني که با فاصله ميان دندان‌ها و مشکلات گفته شده مواجه هستند بايد اقدام به بستن فاصله ميان دندان‌ها کنند. روش‌هاي مختلفي براي بستن اين فاصله وجود دارند که در ادامه به هر يک از اين روش‌ها خواهيم پرداخت.

روش‌هاي بستن فاصله ميان دندان‌ها

چند روش مختلف براي بستن فاصله ميان دندان‌ها وجود دارد. دندانپزشک متخصص شما پس از بررسي نوع دندان‌هاي شما و ميزان فاصله‌ي بين دندان‌هاي شما بهترين روش را به شما پيشنهاد خواهد داد. به طور کلي روش‌هاي زير براي بستن فاصله ميان دندان‌ها وجود دارند:

 • بستن فاصله ميان دندان‌ها به روش خانگي

در مواردي که فاصله ميان دندان‌هاي شما بسيار کم باشد مي‌توانيد اقدام به بستن اين فاصله به روش خانگي کنيد. در اين روش بايد شب‌ها به هنگام خواب نوار دندان را دور دندان‌هايي که از يکديگر فاصله دارند ببنديد تا به مرور زمان اين فاصله ميان دندان‌ها از بين رفته و دندان‌ها به يکديگر نزديک شوند.

بستن فاصله ميان دندان‌ها؛ بهترين روش کدام است؟

به هنگام انجام اين کار بايد دقت داشته باشيد که نوار را در زواياي مختلف چرخش ندهيد، زيرا اين کار مي‌تواند کج شدن دندان‌ها را در پي داشته باشد. به طور کلي اگر تجربه انجام اين کار را نداريد، به يک دندانپزشک متخصص مراجعه کنيد.

 • بستن فاصله ميان دندان‌ها به روش باندينگ دندان

اگر فاصله بين دندان‌ها ۲ ميلي‌متر يا کمتر باشد، باندينگ کامپوزيت مي‌تواند گزينه مناسبي براي بستن فاصله ميان دندان‌ها باشد. اين روش همچنين براي کساني که دندان‌هاي باريک يا کوچک دارند بسيار مناسب است. زيرا اين روش موجب بزرگ‌تر شدن دندان‌ها مي‌شود.

در روش باندينگ، دندانپزشک ابتدا سطح دندان را با محلول اسيدي مخصوصي زبر مي‌کند و سپس باندينگ را روي دندان مي‌چسباند. سپس براي اينکه دندان ترميم‌شده اندازه‌اي متناسب با ساير دندان‌ها داشته باشدريال قسمت نوک دندان صيقل داده مي‌شود.

 • بستن فاصله ميان دندان‌ها با ارتودنسي

ارتودنسي دندان يکي از قديمي‌ترين و البته اثرگذارترين روش‌ها براي اصلاح طرح لبخند و همچنين بستن فاصله ميان دندان‌ها مي‌باشد. براي انجام ارتودنسي حتما بايد از دندانپزشک‌هاي متخصص ارتودنسي کمک بگيريد. اين روش براي کودکان مناسب نيست، زيرا فرم و ظاهر دندان‌هاي کودکان کامل نشده است و بايد صبر کرد تا کودک بزرگ شود و سپس اقدام به انجام آن نمايند.

مدت زمان و چگونگي ارتودنسي افراد به ميزان فاصله بين دندان‌ها و فرم فک قرد بستگي دارد و پزشک پس از معاينه دقيق آن‌ها را تعيين مي‌نمايد. بستن فاصله ميان دندان‌ها با روش ارتودنسي بيشتر در موارد استفاده مي‌شود که فاصله دندان‌ها زياد بوده و امکان برطرف کردن اين فاصله با روش‌هاي ديگر ممکگن نيست.

بستن فاصله ميان دندان‌ها؛ بهترين روش کدام است؟

 • بستن فاصله ميان دندان‌ها با روش فرنکتومي

همانطور که پيشتر نيز اشاره کرديم، در برخي موارد ممکن است فرنوم لب بالا بيش از حد و تا روي ريج فکي گسترش پيدا کند و همين موضوع عامل اصلي فاصله بين دندان‌هاي جلو باشد. در اين شرايط بايد جراحي فرنکتومي انجام شود. در صورت انجام اين جراحي در سنين پايين، دندان‌ها به جاي خود بازمي‌گردند و همين موضوع سبب بستن فاصله ميان دندان‌ها خواهد شد.

 • بستن فاصله ميان دندان‌ها با استفاده از روکش

روکش کردن دندان يکي ديگر از روش‌هايي است که براي از بين بردن فاصله ميان دندان‌ها استفاده مي‌شود. اين روش که يکي از ساده‌ترين روش‌هاي بستن فاصله ميان دندان‌هاست، که معمولا ماندگاري دائمي دارد. روکش دندان علاوه بر اينکه فاصله بين دندان‌ها را از بين مي‌برد، مزاياي بسيار ديگري نيز دارد. به طور مثال شکستگي و جرم گرفتن دندان نيز به سادگي با روکش دندان قابل حل است.

روکشي که براي هر فرد مورد استفاده قرار مي‌گيرد، مناسب با سايز دندان او ساخته شده و به خوبي فاصله بين دندان‌ها را از بين مي‌برد. اما لازم به ذکر است که روکش کردن دندان بايد به فردي متخصص سپرده شود تا گذر زمان موجب جدا شدن روکش‌ها نشود.

کامپوزيت دندان و لمينت سراميکي نيز راه‌هاي مناسبي براي بستن فاصله ميان دندان‌ها هستند و با کمک آن‌ها مي‌توانيد لبخندي زيبا داشته باشيد و اعتماد به نفس خود را نيز افزايش دهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar