نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سلامت

ادویه‌هایی مناسب برای سیستم ایمنی بدن

منبع
صدا و سيما
بروزرسانی
ادویه‌هایی مناسب برای سیستم ایمنی بدن

صدا و سيما/ ادويه‌ها و گياهان دارويي نه تنها موجب تقويت سيستم ايمني بدن شده بلکه به سلامت ديگر سيستم‌ها و اندام‌هاي بدن کمک کرده و باعث بهبود و ارتقاي سلامت افراد مي‌شوند.

زنجبيل

زنجبيل پادشاه تمام کمک‌کننده‌هاي طبيعي به دستگاه گوارش است. اين گياه دارويي حالت تهوع و استفراغ را تسکين مي‌دهد، معده را آرام مي‌کند و ناراحتي‌هاي ناشي از گاز و نفخ را از بين مي‌برد.
تحقيقات نشان مي‌دهد که زنجبيل يکي از مؤثرترين درمان‌هاي موجود براي بيماري حرکت، حتي بيشتر از داروهاي بدون نياز به نسخه است. زنجبيل براي رفع مشکل حالت تهوع در بيماري صبحگاهي در دوران بارداري، حالت تهوع بعد از جراحي و يا حالت تهوع ناشي از عوارض جانبي شيمي‌درماني معجزه مي‌کند.
از آنجا که زنجبيل سرشار از فيتونوترينت‌هايي است که جينجرول ناميده مي‌شوند، داراي خاصيت آنتي‌اکسيداني، ضدباکتريايي، ضدويروسي و ضدالتهابي است. اين ادويه يک کمک‌کننده عالي در درمان سردردهاي ميگرني، آرتريت‌ها و آسم نيز مي‌باشد.

زنجبيل سرشار از فيتونوترينت‌هايي است که جينجرول ناميده مي‌شوند، داراي خاصيت آنتي‌اکسيداني، ضدباکتريايي، ضدويروسي و ضدالتهابي است. اين ادويه يک کمک‌کننده عالي در درمان سردردهاي ميگرني، آرتريت‌ها و آسم نيز مي‌باشد.

سير

سال‌هاست که از سير براي بهره‌گيري از خواص درماني‌اش استفاده مي‌شود. سير به دليل داشتن توانايي کمک به تعادل ميکروب‌هاي خوب و بد در ميکروبيوم بدن شما به عنوان يک آنتي‌بيوتيک قوي شناخته شده است.
عنصر فعال در سير آليسين نام دارد. تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که سير همچنين با تحريک سلول‌هاي ايمني خاص و تنظيم ترشح سيتوکين‌ها، باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود. سيتوکين‌ها مواد شيميايي طبيعي توليد شده توسط سلول‌هاي ايمني بدن هستند که به ارتباط برقرار کردن و عملکرد سيستم ايمني کمک مي‌کنند. براي دستيابي به حداکثر خاصيت سير بايد روزانه سه حبه بزرگ از آن را ميل کنيد.

دارچين

دارچين ايمني بدنتان را بالا مي‌برد. جزء فعال موجود در دارچين که سينامالدئيد نام دارد باعث کاهش قند خون، کلسترول تام و تري گليسيريدها شده و کلسترول خوب را افزايش مي‌دهد.
در واقع دارچين موجب متعادل کردن قند خون در طولاني‌مدت شده و از جهش ناگهاني و افزايش سريع قند خون بعد از صرف غذا جلوگيري مي‌کند. اين امر حساسيت بدن شما به انسولين را بهبود بخشيده و ريسک فاکتورهاي پيش ديابت را کاهش مي‌دهد.
علاوه بر اين، اين ادويه‌ي فوق‌العاده در معالجه‌ي سرطان مفيد است؛ زيرا مي‌تواند موجب کند شدن توسعه‌ي خون‌رساني به تومورها شود. خوشمزه و همه‌کاره، اين بهترين توصيف براي دارچين است!

فلفل کائن

کائن يا همان فلفل قرمز نيز به تقويت سيستم ايمني بدن کمک مي‌کند. از مزاياي شگفت‌انگيز آن مي‌توان به ارتقاي سلامت قلبي عروقي اشاره کرد. فلفل کائن فشارخون را پايين آورده و مشخص شده است که حتي توانايي توقف کردن حمله‌ي قلبي را نيز دارد! کائن همچنين موجب رقيق شدن اخلاط شده و عبور و مرور آن‌ها در طول ريه‌ها را تسهيل مي‌کند. علاوه بر اين شما مي‌توانيد هضم و جذب، حالت تهوع يا گاز را با فلفل کائن بهبود ببخشيد.

فلفل سياه

فلفل سياه خاصيت ضدباکتريايي دارد و علاوه بر اين که به باعث تقويت سيستم ايمني شما مي‌شود، يک ادويه عالي براي کمک به هضم غذايتان است. فلفل سياه کمک مي‌کند تا غذا در امتداد روده بزرگ با سرعت مناسبي که زمان انتقال روده ناميده مي‌شود، حرکت کند و هرچه با سرعت بيشتر و روان‌تر عبور کند، روده بزرگ شما سالم‌تر مي‌ماند. قدرت شفابخشي فلفل سياه ناشي از پيپرين‌هاي موجود در آن است. پيپرين‌ها همان ترکيباتي هستند که وقتي فلفل سياه مي‌خوريد موجب گرم شدن و افزايش حرارت در بدنتان مي‌شوند.
فلفل سياه همچنين به پيشگيري و درمان سرطان و کاهش ترکيبات شناخته شده‌اي که باعث بدتر شدن التهاب در آرتريت مي‌شوند کمک مي‌کند و بدين ترتيب باعث تسکين درد در مبتلايان به آرتروز مي‌شود.

زردچوبه

زردچوبه يک بسته‌ي سلامتي فوق‌العاده است. اين ادويه‌ي شگفت‌انگيز تقريباً در هر زمينه‌اي از پيشگيري از بيماري تا بهبودي آن کارايي دارد.
ماده فعال موجود در زردچوبه، کورکومين نام دارد. اين ماده قدرت آنتي‌اکسيداني فوق‌العاده‌اي دارد که نشان داده شده تقريباً از هر عضوي از بدن انسان محافظت مي‌کند و باعث التيام آن مي‌شود.
زردچوبه از بدن در برابر سرطان، بيماري آلزايمر، بيماري پارکينسون، بيماري‌هاي قلبي، سکته مغزي، ديابت، بيماري‌هاي چشمي، افسردگي، مشکلات پوستي و موارد ديگر محافظت مي‌کند. علاوه بر اين‌ها، تحقيقات دانشگاه Tufts نشان داد که اين ادويه‌ي فوق‌العاده مي‌تواند از افزايش وزن نيز جلوگيري کند.
ماده فعال موجود در زردچوبه، کورکومين نام دارد. اين ماده قدرت آنتي‌اکسيداني فوق‌العاده‌اي دارد که نشان داده شده تقريباً از هر عضوي از بدن انسان محافظت مي‌کند و باعث التيام آن مي‌شود.

ادويه کاري

کاري، يک ادويه رايج در هند است که براي کنترل ديابت، پيشگيري يا درمان بيماري‌هاي قلبي، عفونت، کاهش حافظه‌ي مرتبط با سن و التهاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
کاري، داراي آنتي‌اکسيدان‌هاي قدرتمندي به نام آلکالوئيدهاي کاربازول است که فقط در برگ آن موجود است و وظيفه‌ي جلوگيري از آسيب‌هاي سلولي که باعث بيماري يا پيري زودرس مي‌شود، را بر عهده دارد.

پونه کوهي

پونه کوهي يک محافظت‌کننده‌ي طبيعي از شما در برابر عفونت است. از ترکيبات فعال موجود در اين گياه مي‌توان به کارواکرول و تيمول اشاره کرد. اين ترکيبات داراي خواص ضدويروسي، ضد باکتريايي و ضد قارچي قوي‌اي هستند. پونه کوهي به خلاص شدن از شر انگل‌هاي روده، از بين بردن باکتري‌هاي عامل مسموميت غذايي، بهبود زخم‌هاي گوارشي، آرام کردن تحريکات روده و همچنين بهبود هضم غذا کمک مي‌کند. پونه کوهي داراي مقدار زيادي مواد معدني، انواع آنتي‌اکسيدان، فيبر و اسيدهاي چرب امگا 3 است. به نظرتان از اين بهتر هم مي‌شود؟!

آويشن

اگر به يک ضدعفوني‌کننده نياز داريد، روغن درماني آويشن تحت عنوان تيمول همان چيزي است که دنبال آن مي‌گرديد.
وقتي تيمول را روي پوست يا غشاهاي مخاطي دهانتان مي‌ماليد، ميکروب‌ها را از بين مي‌برد. اين روغن براي تسکين سرفه‌ها، جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها و پيشگيري از عفونت بسيار مفيد است.

نعنا

نعنا دستگاه گوارش شما را ريلکس و آرام مي‌کند و اين امر موجب مي‌شود اين گياه براي ناراحتي‌هاي گوارشي و روده‌اي مانند سندرم روده تحريک‌پذير فوق‌العاده باشد.
نعناع، سوءهاضمه را تسکين داده و از آنجايي که غني از منتول است، احتقان بيني و ناراحتي تنفسي را کاهش مي‌دهد و به راحت‌تر نفس کشيدن شما کمک مي‌کند. اين گياه همچنين باکتري‌هايي که باعث پوسيدگي دندان و ايجاد پلاک مي‌شوند را از بين مي‌برد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره