نماد آخرین خبر

نسخه‌ی چربی موی سرتان را بپیچید

منبع
نمناک
بروزرسانی
نسخه‌ی چربی موی سرتان را بپیچید

نمناک/ پوست سر و مو با مشکلات زيادي در طول روز مثل آلودگي، استرس، مواد شيميايي و سبک زندگي غلط مواجه است. بنابراين ريزش مو، نازک شدن مو و فعاليت بيش از حد چربي ها روي پوست سر باعث ايجاد مشکلاتي مي شوند. پوست سر و موها مانند پوست صورت نياز به مراقبت دارند. پوست سر چرب مي تواند باعث ايجاد خارش و شوره و مشکلات ديگر شود، اما به نظرتان راهکارهاي درماني براي چربي موي سر چيست؟ 

1. سه بار در هفته موهايتان را بشوييد.
شستن موها يک راه حل کليدي براي خلاص شدن از شر چربي اضافي پوست سر است. منافذ روي پوست سر چربي ها را درون خود نگه مي دارند و شستن آن ها به اندازه مناسب و با محصول با کيفيت از چرب شدن بيش از حد جلوگيري مي کند. 2 الي 3 بار در هفته موهاي خود را شستشو دهيد. البته مي توانيد يک روز در ميان هم اين کار را انجام دهيد و فقط بايد مطمئن شويد که شامپوهاي شما فاقد مواد شيميايي سخت هستند.

2. شامپو را درست استفاده کنيد.

شامپو زدن به موها فوايد زيادي دارد اما بايد چگونگي انجام اين کار را هم بدانيد. از محصولي استفاده کنيد که بتواند موهاي شما را آبرساني کند و همچنين به آرامي پوست سر خود را ماساژ دهيد . بعد از آب کشيدن موها هيچ گونه اثري از شامپو نبايد روي موهايتان وجود داشته باشد.

3. هرگز به پوست سرتان نرم کننده نزنيد.
فرقي ندارد که پوست سر شما خشک يا چرب است. استفاده از نرم کننده روي پوست سر به شدت منع مي شود زيرا پوست سر شما را چرب مي کند و ريزش مو و رشد باکتري را افزايش خواهد داد. البته منظور ما اين نيست که اصلاً از نرم کننده استفاده نکنيد اما نرم کننده را به نوک موها بزنيد و کمي به سمت بالا برويد اما به پوست سر نزديک نشويد.

4. مراقب تغذيه خود باشيد.
رژيم غذايي نقش بسيار مهمي در سلامت پوست سر دارد. غذاهاي چرب و غذاهاي سرخ کردني باعث افزايش چربي موي سر مي شوند. بنابراين چربي هاي اشباع را با يک رژيم سالم غذايي و چربي ها و کربوهيدرات ها هاي سالم جايگزين کنيد، چربي امگا 3 را در رژيم غذايي فراموش نکنيد و از سبزيجات و ميوه هايي که مکمل هاي طبيعي و مغذي دارند استفاده کنيد.

5. از ابزار هاي داغ استفاده نکنيد.
قطعاً دلتان مي خواهد که موهاي صاف و زيبا داشته باشيد يا اين که با وسايلي مثل بابليس آن را فر کنيد اما اين وسايل داغ به شدت به موهاي شما آسيب مي زنند و باعث افزايش چربي آن ها مي شوند . پس بهتر است تا زماني که مجبور نشده ايد از اين لوازم استفاده نکنيد.

6. سرکه سيب استفاده کنيد.

زماني که چربي زيادي روي پوست سر وجود داشته باشد، احتمال رشد عفونت هاي قارچي افزايش پيدا مي کند. زماني هم که رشد عفونت از کنترل شما خارج شود، عاملي براي چرب شدن پوست سر، حساسيت زياد و ايجاد شوره مي گردد.

بهترين راه براي مبارزه با عفونت قارچي، شستن مو با استفاده از سرکه سيب است. سرکه سيب ميزان اسيديته مو را متعادل مي کند و از وز بودن آن مي کاهد. 2 قاشق چاي خوري سرکه سيب را با دو فنجان آب ترکيب کنيد و آن را به پوست سر خود بزنيد و سپس موهايتان را با آب نسبتاً خنک بشوييد. حداقل 2 الي 3 بار در هفته اين روش را پياده کنيد.

7. از ماسک زرده تخم مرغ استفاده کنيد.
زرده تخم مرغ سرشار از محتواي سولفور و پروتئين است که براي پوست سر چرب معجزه مي کند. نه تنها به تقويت موها کمک مي کند، بلکه موها را نرم و ابريشمي مي کند و سطح ph را متناسب نگه مي دارد و ميزان چربي را در آن مي کاهد.

يک عدد زرده تخم مرغ را با يک قاشق چاي خوري روغن نارگيل و چند قطره ليمو ترکيب کنيد و آن را به پوست سر بزنيد. بعد از 20 الي 25 دقيقه سر خود را با آب خنک بشوييد. حداقل يکبار در هفته براي بهترين نتيجه اين کار را انجام دهيد.

8. شانه سر را تميز کنيد.
تميز کردن شانه به دفعات منظم باعث مي شود که چربي زيادي روي موي سر شما قرار نگيرد زيرا شانه ها به دليل برخورد با موي آلوده حاوي باکتري هستند و در نتيجه وجود اين باکتري ها و انتقال آن ها به پوست سر باعث افزايش چربي مي شود. شانه هاي خود را هر پنج روز يک بار با يک شامپوي ملايم شستشو دهيد. هر دو ماه يک بار نيز شانه هاي خود را عوض کنيد.

9. از روغن درخت چاي استفاده کنيد.
استفاده از روغن درخت چاي يک راه عالي براي کنترل چربي بيش از حد پوست سر است و يک منبع عالي از مواد ضد عفوني کننده است که به سالم نگه داشتن پوست سر و تميز کردن آن از طريق جلوگيري از رشد باکتري و قارچ کمک مي کند. همچنين توليد چربي در پوست سر را نيز متعادل نگه مي دارد.

کافي است که چند قطره روغن درخت چاي را با هر کدام از روغن هاي طبيعي مثل روغن زيتون، بادام، جوجوبا يا نارگيل ترکيب کنيد و 5 الي 7 دقيقه روي پوست سر خود نگه داريد. حداقل 2 بار در هفته اين کار را انجام دهيد.

10. از آب ليموي تازه استفاده کنيد.
در مطلب خواص آبليمو در بخش سلامت نمناک گفتيم که ليمو سرشار از مواد مغذي براي از بين بردن مشکلات پوست سر است و يک درمان خانگي راحت براي از بين بردن چربي زياد سر است، ماهيت اسيديته دارد، به از بين بردن چربي اضافي کمک مي کند و شوره را از بين مي برد.

دو قاشق غذاخوري آب ليموي تازه را در يک فنجان آب بريزيد و پوست سر و موهاي خود را با آن شستشو دهيد. پوست سرتان را با اين ترکيب ماساژ داده و اجازه دهيد دو دقيقه روي پوست بماند و بعد آن را بشوييد.

11. جوش شيرين استفاده کنيد.
جوش شيرين داراي خواص لايه برداري معجزه کننده است که يک درمان خانگي عالي براي پوست سر چرب نيز محسوب مي شود و مي تواند  با نفوذ به آلودگي هاي عميق پوست سر، چربي ها را از بين ببرد.

همچنين توليد سبوم را افزايش مي دهد و رشد موهاي شما را زياد مي کند. کافي است که مقداري جوش شيرين را با آب ترکيب کنيد و اين ماسک را به پوست سرتان بزنيد، سپس بعد از 15 دقيقه آن را بشوييد.

12. ژل آلوورا  استفاده کنيد.
ژل آلوورا را به راحتي از برگ آن استخراج نماييد. سپس آن را داخل يک فنجان بريزيد و با شامپويي که هميشه استفاده مي کنيد، ترکيب کرده و به پوست سر خود بزنيد.

همچنين مي توانيد مقداري آبليمو را نيز به آن اضافه کنيد، سپس اين ترکيب را به سرتان بزنيد و موها را به طور کامل شستشو دهيد.

13. چاي سياه استفاده کنيد.
بايد دو قاشق غذاخوري چاي سياه را داخل يک کاسه بزرگ از آب جوش بريزيد و اجازه دهيد تا به مدت 10 دقيقه در آب بجوشد، بعد از اين مدت از صافي عبور دهيد. آب خنک شده چاي سياه را به ريشه موها و پوست سر بزنيد و 5 دقيقه صبر کنيد.

سپس موها و پوست سرتان را با شامپويي روزانه خود و آب ولرم شستشو دهيد.

سه بار در هفته اين کار را تکرار کنيد تا چربي پوست سر شما کاهش پيدا کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره