نماد آخرین خبر

باورها و اقدامات بهداشتی اشتباه روزهای کرونایی را بشناسید

منبع
ايرنا
بروزرسانی
باورها و اقدامات بهداشتی اشتباه روزهای کرونایی را بشناسید

ايرنا/ در اين روزهاي جولان کرونا که آگاهي نسبت به پروتکل بهداشتي نقش بسزايي در جلوگيري از انتقال ويروس دارد، باورهاي بهداشتي اشتباه و همچنين رفتارهاي وسواس گونه مي‌تواند سلامت شهروندان را به خطر بيندازد.

در اين روزهاي کرونايي که بازار شايعات نيز داغ است، برخي افراد به علت ناآگاهي به بعضي از اين شايعات اعتماد کرده و اقدامات بهداشتي اشتباهي انجام مي دهند که علاوه بر اين که اثري در جلوگيري از انتقال ويروس ندارد، بلکه مي تواند سلامت آنها را به خطر بيندازد.

در اين راستا دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي توصيه هاي بهداشتي را به مردم کرده است که در ذيل مي خوانيد:

برخي افراد به اشتباه فکر مي کنند گرم نگه داشتن و بالا بردن بيش از حد دماي اتاق مي تواند در جلوگيري از انتقال ويروس نقش داشته باشد درحالي که اين باوري بدون پشتوانه علمي است.

همچنين يکي ديگر از باورهاي اشتباه در روزهاي کرونايي اين است که حمام کردن با آب داغ روش مناسبي براي مقابله با ويروس است، درحالي که اين اقدام نيز باوري اشتباه و غيرعلمي است. با وجود باور برخي افراد، تاکنون هيچ سند علمي اثر روغن ها و مکمل هاي گياهي را در درمان بيماري کرونا تاييد نکرده است.

يکي از رفتارهاي اشتباه در اين روزها، استفاده افراطي از محلول هاي سفيد کننده و پاک کننده با غلظت زياد است.

با فرا رسيدن نيمه دوم سال و سرد شدن هوا ممکن است بسياري از افراد از بازگذاشتن پنجره ها براي تهويه مناسب غافل شوند که اين مساله مي تواند احتمال انتقال ويروس را افزايش دهد.

در روزهايي که به علت محدوديت هاي کرونايي ساعات ماندن افراد در خانه افزايش يافته، يکي از اقدامات اشتباه پر کردن کابينت ها از تنقلات و خوراکي هاي پرکالري و ناسالم است، مصرف اين خوراکي ها مي تواند باعث افزايش وزن و مشکلاتي از قبيل ديابت و بالارفتن فشار خون شود.

شست و شو و تعويض به هنگام ملحفه ها و توجه به نظافت محل خواب، يکي از اقدامات مهمي است که در ارتقاي بهداشت افراد اثر مثبتي دارد. نگهداري گل و گياه در منزل مي تواند باعث بهبود کيفيت هواي داخل اتاق شود.

يکي از نکات مهم در استفاده از دستمال هاي يک بار مصرف، امحاي بهداشتي آنهاست و بي توجهي به اين مساله مي تواند باعث انتقال آلودگي و سرايت ويروس شود.

اگر چه اصلي ترين راه انتقال ويروس کرونا رعايت نکردن فاصله مناسب با افراد بيمار است، اما همچنان ضدعفوني کردن روزانه سطوحي مانند دستگيره هاي درب، اسباب بازي هاي کودکان، کليدهاي برق و ... توصيه مي شود.

بسياري افراد آن طور که بايد به نظافت منظم اسکاچ، سيم و اسفنج ظرفشويي توجه نمي کنند در حالي که اين امر يکي از نکات مهم بهداشتي است که مي تواند در جلوگيري از انتقال انواع ميکروب ها و ويروس ها نقش مهمي داشته باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar