خراسان/ پوست خانم‌ها به علت کشيده شدن در دوران بارداري يا حتي زماني که وزن زيادي را کم يا اضافه مي‌کنند دچار ترک‌هاي سفيد‌رنگي مي‌شود که به اصطلاح به آن استرچ مارک مي‌گويند.
استرچ‌مارک‌ها بسيار شايع هستند و تقريباً از هر ۱۰ زن ۸ نفر آن را در طول بارداري تجربه مي‌کنند. اين ترک‌هاي سفيد رنگ معمولاً در ناحيه‌هايي چون بالاي بازو، سينه، ران، باسن و روي شکم به وجود مي‌آيد و البته هيچ تهديدي براي سلامت شما يا بروز بيماري محسوب نمي‌شود.
اگر شما روي بدن‌تان اين ترک‌هاي پوستي سفيد رنگ را داريد در قدم اول با بدن خود مهربان باشيد و آن‌ها را بپذيريد اما اگر ترجيح مي‌دهيد اين ترک‌ها را کم رنگ تر کنيد وآن ها را از ‌بين ببريد در ادامه به شما چند روش خانگي براي حذف اين ترک‌ها از سطح پوست خواهيم گفت.

ليمو‌ترش
ليموترش غني از مواد معدني و ويتامين‌هايي شامل A ،B، C ،E ،فسفر، کلسيم، منيزيم و پتاسيم است. از آن‌جايي که ليمو منبع غني از اسيد سيتريک است، خواص مناسبي براي مراقبت از پوست نيز دارد ؛ همچنين به عنوان يک منبع ضد‌چروک و ضد پيري محسوب مي‌شود و به خاصيت ارتجاعي پوست کمک مي‌کند.ويتامين c موجود در ليمو براي ساخت کلاژن‌ها ضروري است و به همين دليل براي کاهش ترک‌هاي پوستي موثر است.
براي بهبود استرچ‌مارک‌ها، مي‌توانيد يک ليموترش را از وسط نصف کنيد و به صورت دوراني براي مدت ۱۰ تا ۱۵ دقيقه روي محل بچرخانيد.

آلوئه ورا
آلوئه ورا تقريباً در تمام محصولات مراقبت از پوست کاربرد دارد و آثار آن بر هيچ کسي پوشيده نيست. اين گياه حاوي آنتي اکسيدان است و به رشد و ترميم سلول‌هاي پوست کمک مي‌کند.
استفاده منظم از آلوئه ورا سبب آب رساني و بهبود سطحي پوست مي‌شود.براي از بين بردن ترک‌هاي خود ژل آلوئه ورا را با کپسول‌هاي ويتامين آ و اي ترکيب کنيد و در محل تر‌ک‌ها بگذاريد و ماساژ دهيد.

سيب‌زميني
تعجب نکنيد! سيب‌زميني فقط براي سرخ کردن نيست، سيب زميني غني از ويتامين‌ها و آنتي‌اکسيدان‌ها و مواد معدني مانند پتاسيم است که خاصيت ترميم سلول‌هاي پوستي را دارد. به دليل همين خاصيت مي‌تواند در از بين بردن‌ ترک‌هاي پوستي موثر باشد.
قبل از رفتن به حمام چند سيب زميني را برش دهيد و آن‌ها را روي محل ترک بگذاريد و بعد از ۱۵ دقيقه آن‌ها را برداريد.

روغن بادام
روغن بادام غني از ويتامين E است و خواص ترميمي فراواني دارد. در يک مطالعه تحقيقاتي در مجله clinical nursing به تاثير مثبت استفاده موضعي از روغن بادام، همراه با ماساژ در کاهش ترک‌هاي پوستي در زنان باردار اشاره شده است .شما مي‌توانيد براي کاهش ترک‌هاي پوستي به صورت روزانه محل آن را با روغن بادام ماساژ دهيد.

روغن زيتون
روغن زيتون يک آب‌رسان و مرطوب کننده قوي است و باعث تغذيه پوست شما مي شود.اين روغن مي‌تواند بخشي از برنامه مراقبت روزانه از پوست شما باشد. استفاده روزانه يک سي سي روغن زيتون همراه با ماساژ، در هنگام بارداري در ناحيه شکم مي‌تواند به جلوگيري از ترک خوردن پوست شما در اين دوران کمک کند.

کره‌کاکائو
کره کاکائو يکي از معروف ترين روش‌هاي درمان خانگي در از بين بردن ترک‌هاي پوستي است.کاکائو آنتي اکسيدان دارد و در بهبود سلول‌هاي فرسوده‌ پوست بسيار موثر است. شما مي‌توانيد کره کاکائو را با ويتامين E ترکيب کنيد و در محل ترک‌ها، ماساژ دهيد.

سفيده‌تخم‌مرغ
سفيده تخم مرغ منبع غني از پروتئين است که براي بهبود سلول‌هاي پوستي بسيار مفيد است.دو سفيده تخم مرغ را با چنگال هم بزنيد و آن را روي محل ترک‌ها بماليد و تا خشک شدن آن صبر کنيد.
اين کار را هر روز به مدت دو هفته تکرار کنيد تا شاهد جادوي سفيده‌تخم‌مرغ در بهبود ترک‌هاي پوستي خود باشيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar