روزياتو/ تحقيقات نشان داده مرتب کردن تخت صبح ها بعد از بيدار شدن شادي بيشتري به ما مي بخشد و کمک مي کند خواب شبانه ي سالم تري داشته باشيم. اما گاهي حتي بي ضررترين عادت ها هم ممکن است آثار نه چندان بي ضرري داشته باشند، چرا که دانشمندان به کشف هاي جديدي مي رسند که همه ي تصورات قبلي را يکباره زير سؤال مي برند.
در ادامه مي خواهيم ببينيم چرا صبح ها بعد از بيدار شدن از خواب نبايد بلافاصله تخت خود را مرتب کنيم.

ميزبان مهمانان ناخوانده اي هستيد که روي بالش تان جا خوش کرده اند

طبق تحقيقات، مرتب کردن تخت نه تنها ذهن را آرام مي کند بلکه مکان راحت و مناسبي براي مايت هاي گرد و غبار به وجود مي آورد. اين موجودات بدون ميکروسکوپ قابل ديدن نيستند و ممکن است فکر کنيد رختخواب تان تميز است در حالي که اينگونه نيست.

لحاف تان فضاي مناسبي براي مايت هاي تختخواب به وجود مي آورد

مايت هاي تختخواب عاشق فضاي تاريک و مرطوب تشک و بالش شما هستند و از سلول هاي مرده ي پوست تان تغذيه مي کنند. وقتي صبح ها تخت تان را مرتب مي کنيد، آن ها را زير لحاف تان در محيط ايده آل شان پنهان مي کنيد. با فرا رسيدن شب، لشکر مايت ها (که تا آن موقع جمعيت شان چند برابر هم شده) فعاليت ناخوشايند خود را آغاز مي کنند. تحريکات پوستي و حتي جوش از جمله ي آثار ناخوشايند اين موجودات هستند.

مايت هاي گرد و غبار فضولات خود را در جاي خواب تان رها مي کنند

مايت ها بعد از تغذيه از سلول هاي مرده ي پوست تان، فضولات خود را روي بالش و ديگر وسايل خواب شما رها مي کنند. بله مايت ها دقيقاً جايي فضولات خود را رها مي کنند که قرار است بعد از يک روز سخت يک خواب راحت در آن داشته باشيد. فضولات آن ها باعث واکنش هاي آلرژيک در انسان مي شود و ممکن است دچار چشم درد، عطسه و حتي آسم شويد.

حتي مرده ي آن ها هم مضر است

مانند هر موجود زنده ي ديگري، عمر مايت هاي تختخواب هم يک روزي به پايان مي رسد. اما حتي وقتي مرده باشند هم ممکن است در خواب بقاياي لاشه ي آن ها را استنشاق کنيد. به ادعاي دانشمندان ، اين امر براي افرادي که مبتلا به حساسيت هستند مي تواند خطرناک باشد چون استنشاق اين لاشه ها ممکن است وضعيت آن ها را بدتر کند.

مايت هاي تختخواب از نور خورشيد وحشت دارند

اگر صبح ها تخت تان را نپوشانيد و بگذاريد همانطور بماند، جريان هوا و نور خورشيد بر روي مايت ها تأثير خواهد گذاشت، دو چيزي که قاتل جان مايت ها محسوب مي شود. به همين دليل بسيار مهم است که اجازه دهيد تخت تان چند ساعتي هوا بخورد، نه آنکه از مايت هايي که زير پتويتان پنهان شده اند محافظت کنيد.

براي مقابله با آن ها نيازي به استفاده از حشره کش نيست

متخصصان پوست توصيه نمي کنند براي مقابله با اين مهمانان ناخوانده ي تخت تان از حشره کش استفاده کنيد. اما يکي از روش هاي پيشنهادي کشيدن جاروبرقي به سرتاسر رختخواب است. طبيعتاً همه ي مايت ها را نمي توان از بين برد اما کاهش جمعيت آن ها به جلوگيري از بروز حساسيت کمک مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar