مهر/يک پژوهشگر و پزشک طب ايراني با اشاره به اهميت تقويت سيستم ايمني بدن به منظور جلوگيري از ابتلا به ويروس کرونا به معرفي هفت دمنوش موثر در اين زمينه پرداخت.
 

عليرضا يارقلي به مصرف و معرفي دمنوش هاي گياهي جهت تقويت سيستم ايمني بدن پرداخت و گفت: در ايام شيوع همه گيري کرونا براي پيشگيري از ابتلاء به اين بيماري بايد مصرف مايعات بيشتر شود براي مثال انواع سوپ‌ها همچون سوپ جو رقيق نمونه مناسبي براي مصرف است.

وي افزود: گياهاني مانند آويشن، دارچين، سياهدانه، زردچوبه، مرزنجوش، گل گاوزبان، زعفران، هل، بادرنجبويه، رزماري و بابونه در کنار سبزيجاتي مانند چغندر، کدوحلوايي، کلم قمي، کدوسبز، کرفس، هويج، زردک، نعنا، پونه، نخود سبز و انجير خيسانده در آب، شيره انگور، برگه زردآلو، آناناس، سيب و آب آن در تقويت سيستم ايمني بدن بسيار مفيد و مؤثر هستند.

يارقلي در ادامه به معرفي و طرز تهيه هفت دمنوش مؤثر جهت تقويت سيستم ايمني بدن پرداخت.

۱) دمنوش آويشن و شيرين بيان به همراه عناب: خواص ضد ميکروبي ويروسي دارد و سرشار از آنتي اکسيدان به همراه مواد مغذي است. درمانگر خوبي براي بيماري‌هايي همچون آنفلوانزا و سل، عفونت‌هاي ريوي، برونشيت و سرماخوردگي است اين دمنوش از ترکيب يک ليوان آب به همراه پنج عدد عناب و يک قاشق پر از برگ آويشن با ترکيب يک قاشق چايخوري از ريشه شيرين بيان تهيه مي‌شود. گفتني است عناب در اين دمنوش تأمين کننده بسيار خوب ويتامين C است که در افزايش قواي بدني مفيد است و خاصيت ضدميکروبي دارد.

۲) دمنوش بابونه: با مزاج گرم و خشک به شکلي که جوشانده سه گرم از اين گياه به همراه آب جوش سه مرتبه در روز جهت تقويت سيستم ايمني بدن مؤثر است توجه به اين نکته ضروري است افرادي که مبتلا به بيماري آسم هستند با ممنوعيت مصرف اين دمنوش مواجه هستند.

۳) دمنوش نعنا: با مزاج گرم و خشک به صورت جوشانده يک قاشق مرباخوري از برگ اين گياه در ۵۰ سي سي آب جوش در تقويت سيستم ايمني بدن مناسب است اما براي افرادي که داراي آسيب‌هاي کبدي هستند پيشنهاد نمي‌شود.

۴) دمنوش مرزنجوش: اين دمنوش نيز طبعي گرم و خشک دارد يک قاشق چاي خوري از برگ اين گياه به همراه ۲۵۰ سي سي آب جوش روزانه يک تا دو فنجان بسيار مناسب است البته اين دمنوش نيز به خانم‌هاي باردار توصيه نمي‌شود.

۵) دمنوش مريم گلي: اين دمنوش نيز مانند ساير دمنوش هاي معرفي شده طبع گرم و خشک دارد و به صورت يک قاشق چاي خوري همراه با آب جوش تهيه مي‌شود و افراد مي‌توانند تا سه بار در روز آن را مصرف کنند البته اين دمنوش نيز به افراد مبتلا به انواع تشنج‌ها توصيه نمي‌شود.

۶) سياهدانه: مصرف سياهدانه با مزاج بسيار گرم و خشک در کنار عسل جهت تقويت سيستم ايمني بدن بسيار مفيد و مؤثر است به شکلي که در گرم مزاجان حداکثر ۱.۵ گرم به شکل خيسانده شده در سرکه و سپس خشک شده آن و در سرد مزاجان اندکي بيشتر از اين ميزان البته اين مورد نيز به خانم‌هاي باردار توصيه نمي‌شود.

۷) زوفا: با طبيعتي گرم و خشک به صورت دم کرده يک قاشق چايخوري به همراه آب جوش به مدت ۱۵ دقيقه تا سه بار در روز جهت تقويت سيستم ايمني بدن مؤثر است مصرف بيش از اندازه اين دمنوش مضر کبد است.

يارقلي در آخر تاکيد کرد: توجه به اين نکته ضروري است که براي مصرف داروهاي گياهي چه براي پيشگيري و چه در مراحل درمان حتماً با پزشک طب سنتي مشورت شود مگر اينکه دسترسي به پزشک مقدور نباشد در اين صورت صرفاً براي پيشگيري پس از مطالعه دقيق موارد منع مصرف و عوارض با کمترين مقدار ممکنه از گياهان دارويي استفاده کنند چراکه هر يک از اين گياهان در موارد مصرف بيش از اندازه عوارضي را به دنبال خواهند داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar