ايسنا/ پس از سن ۳۰ سالگي ممکن است علائمي در بدن ظاهر شود که توجه به آنها به منظور حفظ سلامت قلب ضرورت دارد.
قلب از اعضاي مهم و حياتي بدن است و درصورتيکه تنها براي چند ثانيه وظيفه خود را به درستي انجام ندهد ممکن است به کما يا حتي مرگ فرد منجر شود. به همين دليل حفظ سلامت قلب از اهميت بالايي برخوردار است.

به طور معمول، بيشترين موارد حمله قلبي در افراد بالاي ۴۵ سال مشاهده مي‌شود اما معمولا علائم آن پس از سن ۳۰ سالگي بروز مي‌کند. در چنين شرايطي نبايد اين علائم خفيف در بدن را ناديده گرفت چرا که توجه به آنها مي‌تواند از بروز بيماري‌هاي جدي همچون حمله قلبي جلوگيري کند.

سايت pledgetimes به برخي از اين علائم اشاره کرده که وجود آنها مي‌تواند زنگ خطري براي ابتلا به بيماري قلبي باشد:

درد قفسه سينه: نشانه اصلي مشکل قلبي احساس درد در قفسه سينه است اما اين علامت اغلب در مراحل پيشرفته‌تر بيماري مشاهده مي شود. هرچند، امروزه جوانان در سنين ۲۵ - ۳۰ سالگي هم قرباني حمله قلبي مي شوند. هر ساله هزاران نفر از افراد زير ۳۰ سال در دنيا به دليل ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي جان خود را از دست مي‌دهند. بنابراين نبايد درد قفسه سينه را ناديده گرفت. درصورتيکه فرد در کنار درد قفسه سينه تعريق نيز داشته باشد لازم است سريعا به پزشک مراجعه کند.

نفس نفس زدن هنگام بالا رفتن از پله ها: در دوران جواني سطح انرژي و قدرت بدني به طور طبيعي بسيار زياد است اما اگر پس از انجام کارهاي سبک يا سنگين احساس خستگي و مشکل تنفسي داشته باشيد اين موضوع مي تواند نشانه خطر باشد. به طور معمول، بالا رفتن از ۲۰ تا ۲۵ پله براي جوان ۳۰ تا ۴۰ ساله کار سختي نيست. هرچند افرادي که هنگام بالا رفتن از پله دچار احساس خستگي و تنگي نفس مي‌شوند بايد نسبت به سلامت قلب خود هوشيار باشند.

خر و پف کردن: خروپف کردن در خواب مي تواند دلايل زيادي داشته باشد اما اين مشکل به طور معمول از سنين پايين شروع نمي شود. اگر فردي در سن ۳۰ - ۳۵ سالگي دچار اين عارضه شود مي تواند حاکي از وجود مشکل تنفسي باشد. همچنين ممکن است خر و پف کردن به مفهوم اين باشد که قلب عملکرد مطلوب خود را ندارد.

احساس درد در فک: افراد اين علامت را معمولا ناديده مي گيرند زيرا اغلب درد فک را ناشي از دندان درد مي‌دانند و سپس اقدام به مصرف داروي مِسکني براي رفع آن ميکنند. ممکن است وجود مشکل دنداني علت درد فک باشد اما اگر فرد به طور مکرر با اين عارضه مواجه مي‌شود لازم است به پزشک مراجعه کند زيرا احساس درد در دندان يا فک مي‌تواند نشانه وجود مشکل قلبي باشد.

احساس سوزن سوزن شدن در بخشي از بدن: کلسترول عامل اصلي مشکل قلبي است. افزايش سطح کلسترول، جريان خون در بدن را مختل کرده و احتمال حمله قلبي را بيشتر مي‌کند. درصورتيکه سطح کلسترول بيش از حد افزايش پيدا کند احساس سوزن سوزن شدن در بدن نشانه اي از بالا رفتن کلسترول است. درصورتيکه چند روز به طور مداوم احساس سوزن سوزن شدن در بعضي قسمت‌هاي بدن داشته باشيد اين وضعيت مي‌تواند نشانه‌اي از مشکل قلبي باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar