ایرنا/ مدیر بخش برنامه‌های اضطراری سازمان جهانی بهداشت با تاکید بر اینکه در حال حاضر واکسن‌های کووید_۱۹ در سطحی نیستند که بتوانند همه‌گیری را پایان دهند، از روزهای «بسیار دشوار» شش ماهه نخست سال ۲۰۲۱ در برخی کشورها هشدار داد.

به نقل از خبرگزاری افه، «مایک رایان» مدیر بخش برنامه‌های اضطراری سازمان جهانی بهداشت دیروز (جمعه) در نشستی خبری ضمن ابراز امیدواری از اخبار موفقیت آمیز در دستیابی به واکسن کووید_۱۹ گفت: هرچند واکسیناسیون کرونا در برخی کشورها تایید شده و آغاز می‌شود اما برخی کشورها با آمار بالای ابتلا و فوت بیماری همه‌گیر، سه تا شش ماه سختی را پیش رو خواهند داشت.

به گفته رایان کشورهایی که شاهد انتقال شدید ویروس هستند، حتی با وجود اجرای طرح واکسیناسیون، تشدید گسترش بیماری را تجربه خواهند کرد.

وی همچنین افزود: واکسن باعث امیدواری است و ما باید آن را جشن بگیریم اما در حال حاضر واکسن‌ها در سطحی که بتوانند همه‌گیری را پایان دهند، قرار ندارند.

این کارشناس سازمان جهانی بهداشت با اشاره به موفقیت کشورهای شرق آسیا در مهار نسبی ویروس کرونا گفت: در عین حال آن دسته کشورهایی که توانسته اند پاندمی را کنترل کنند نیز متحمل آسیب خواهند شد. موفقیت گذشته هیچ تضمینی برای موفقیت در مهار بیماری همه‌گیر در آینده نیست.  

رایان همچنین درباره شرایط کشورهایی همچون مکزیک، برزیل و دیگر کشورهای قاره آمریکا و اتحادیه اروپا گفت: در واقعیت این کشورها هرگز با مهار کامل بیماری از موج نخست خارج نشده و اکنون در شرایط وخیمی قرار دارند که باید همه اقدامات پیشگیرانه لازم را عملی کنند.   

با نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی، دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت نیز روز چهارشنبه (۲۶ آذر ماه) ضمن هشدار درباره «خطر بالای» شیوع موج جدید بیماری کووید-۱۹ در هفته ها و ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۱ در اروپا، به شهروندان اروپایی توصیه کرد تا در دوران تعطیلات در اجتماعات و میهمانی های خانوادگی از ماسک استفاده کرده و فاصله فیزیکی را رعایت نمایند

بر اساس آخرین آمار تارنمای «وُردو میترز» تا کنون بیش از ۷۶ میلیون و ۱۳ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر یک میلیون و ۶۸۱ هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar