خبر نيوز/ دکتر دورگي؛ متخصص بيماري هاي پوستي با حضور در برنامه پزشک شما از شبکه شما در مورد ريزش مو طبيعي و غير طبيعي توضيحاتي ارايه داد.

در ادامه مهم ترين بخش اين گفت و گو را مي خوانيد.

مو عضوي از زيبايي هاي انسان است و بسياري از مردم در دنيا مشکل ريزش مو دارند.

ريزش مو انواع مختلفي دارد؛ معمولا در طول روز به صورت طبيعي مو ريزش پيدا مي کند در روز ريزش مو بين 50 تا 100 عدد طبيعي محسوب مي شود.

90 درصد موي سر به طور طبيعي در حال رشد هستند و تنها 10 درصد است که بدون فعاليت مي مانند و ريزش مو ها در طول روز نيز از همين 10 درصد و طبيعي محسوب مي شود اما اگر اين ريزش ها زياد و ناگهاني باشد بايد براي درمان اقدام شود.

براي طبيعي بودن ريزش مو؛ فرد مي تواند هنگام استحمام و زمان شانه کردن موهايي که مي ريزد را بشمارد اگرتعداد آن ها  بيش تر از 100 باشد غير طبيعي است.

شايع ترين  ريزش مو در آقايان طاسي و در خانم ها ريزش مو بر اثر کم خوني است. ريزش مو در آقايان معمولا جلو سر يا کف سر و در خانم ها معمولا به طور منتشر و از همه نواحي سر است.

ريزش مو علل مختلفي دارد؛ اين علل ها مي تواند ارثي، عوامل محيطي و مشکلات هورموني باشد، استرس، عمل جراحي، بيماري هاي کم خوني، تيروئيد و.. نيز در ريزش مو تاثير گذار است همچنين بسياري از داروها باعث ريزش مو مي شود که با قطع دارو از بين مي رود.

داروهاي شيمي درماني باعث ريزش مو مي شود که باعث مي شود 90 درصد رشد مو نيز باعث ريزش مي شود و ناگهاني موهاي سر بدن و ابرو به طور همزمان دچار ريزش کمي شوند که اين نيز با قطع دروره شيمي درماني موها دوباره شروع به  روئيدن مي کنند.

يکي از داروهايي که ريزش مو به همراه دارد مصرف ويتامين A است که مصرف بيش از حد اين دارو باعث سم در بدن مي شود که زيادي آن ها از بدن دفع نمي شود و عوارض هايي به همراه دارد. مصرف اين دارو بدون تجويز پزشک به هيچ عنوان توصيه نمي شود.

بي علامت ترين ريزش مو؛ ريزش سکه اي است که به طور ناگهاني قسمتي موي سر، ابرو و در آقايان ريش ريزش پيدا مي کند؛ اين گونه ريزش قابل برگشت است و با دارو هايي که در نظر گرفته شده است اين بازگشت را سريع تر مي کند.

ريزش مو در خانم هاي باردار طبيعي و به علت تغيير هورموني و گاهي استرس هاي زايمان است اين نوع ريزش نيازي به درمان ندارد و به حالت قبل بر مي گردد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar