باشگاه خبرنگاران/ با افزايش سن مشکلات جسماني و رواني متعددي ممکن است به سراغ افراد بيايد. يکي از اين مشکلات، بيماري‌هاي مربوط به پوست است.

از رايج‌ترين و عجيب‌ترين بيماري‌هاي پوستي که با کهولت سن در افراد مشاهده مي‌شود مي‌توان به موارد ذيل اشاره کرد:

۱- کراتوز آکتينيک

اين بيماري به دليل قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آفتاب بروز مي‌کند. در کراتوز آکتينيک پوست دچار آسيب گسترده شده و نقاط قرمز و خشن در آن به وفور ديده مي‌شود. همچنين پوسته پوسته شدن از ديگر علائم اين بيماري است. اين بيماري مي‌تواند به سرطان نيز تبديل شود.

۲- کراتوز سبورئيک

اين بيماري به زگيل پيري نيز شهرت دارد و مرتبط با افزايش سن و پيري است که در آن تومور‌هاي پوستي خوش خيم به رنگ قهوه‌اي در پوست افراد ديده مي‌شود. اين لکه‌هاي پوستي بي ضرر هستند، اما مي‌توانند نشانه‌هاي ابتدايي رشد سلول‌هاي سرطاني يا سرطان پوست نيز باشند.

۳- لکه‌هاي پيري

لکه‌هاي پيري که به لکه‌هاي کبدي نيز شهرت دارند به صورت تخت و به رنگ‌هاي قهوه‌اي خود را نشان مي‌دهند و در اندام‌هايي که نور خورشيد بيشتر به آن‌ها تابيده شده است، ديده مي‌شود. اين بيماري بخصوص در افراد بالاي ۵۰ سال شايع است، اما افراد جواني نيز که به طور مداوم زير نور آفتاب هستند ممکن است علائم اين بيماري را نشان دهند.

پوست

۴- آنژيوم گيلاسي

اين لکه‌هاي سرخ رنگ ناشي از تجمع رگ‌هاي خوني کوچک است که در يک نقطه پوست ايجاد مي‌شود. اين لکه‌ها ممکن است در هر جايي از بدن ديده شود، اما مشاهده آن‌ها در نواحي مانند سينه و کمر بيشتر است. اين لکه‌ها خوش خيم بوده و ضرري ندارند، اما ممکن است دچار خونريزي شوند. مي‌توان با مراجعه به پزشک و با کمک ليزر اين لکه‌ها را برداشت.

۵- منگوله پوستي

گونه‌اي خوش خيم است که در بخش‌هايي که پوست چين مي‌خورد مانند نواحي گردن، زير بغل و کشاله ران ديده مي‌شود. اين منگوله‌هاي پوستي خطرناک نيستند، با اين حال اگر باعث ايجاد مزاحمت مي‌شود مي‌توانيد آن را با يک تکه نخ بسته و مانع از خون رساني به آن شويد. به مرور اين منگوله پوست خشک شده و مي‌افتد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar