ايسنا/ نتايج تحقيق جديد نشان مي‌دهد که استفاده طولاني‌مدت از آسپرين قبل از تشخيص سرطان روده بزرگ (CRC) ممکن است با ميزان مرگ‌ومير اين بيماري مرتبط باشد.

به نقل از ساينس ديلي، استفاده از آسپرين قبل از تشخيص سرطان متاستاتيک روده بزرگ ممکن است به کاهش مرگ‌ومير CRC در کل افراد کمک کند. جلوگيري از متاستازهاي آينده (يا دگرنشيني يا فراگُستري به گسترش و مهاجرت سلول‌هاي سرطاني از يک بافت به بافت‌هاي ديگر گفته مي‌شود) منجر به مرگ کمتر در اثر سرطان روده بزرگ مي‌شود.

محقق ارشد اين تحقيق، دکتر پيتر ت. کمبل از انجمن سرطان آمريکا، اطلاعات مردان و زنان ثبت‌نام‌شده دومين تحقيق گروه پيشگيري از سرطان انجمن سرطان آمريکا (CPS-II) و گروه تغذيه که در ابتداي مطالعه عاري از سرطان بودند (۱۹۹۲-۱۹۹۳) و طي پيگيري تا سال ۲۰۱۵ به اين بيماري مبتلا شده بودند را موردبررسي قراردادند و نتايج مرگ‌ومير نيز تا پايان سال ۲۰۱۶ ثبت شد.

دکتر کمبل گفت: «اين يافته‌ها از آن‌ جهت مهم است که بيماران سرطاني روده بزرگ براي بهبود پيش‌آگهي خود به دنبال عوامل مربوط به سبک زندگي هستند.»

اين مطالعه همچنين ارتباط استفاده قبل و بعد از تشخيص سرطان را با آسپرين و داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي(NSAIDs) با مرگ‌ومير ناشي از ابتلا به CRC را در ميان نجات‌يافتگان از CRC بررسي کرد.

دکتر کمبل گفت: «درحالي‌که شواهد بيشتري، ترجيحا از آزمايش‌هاي تصادفي و کنترل‌شده موردنياز است، يافته‌هاي اين مطالعه منبع مهمي براي آگاهي پزشکان و نجات‌يافتگان CRC در مورد فوايد و مضرات احتمالي استفاده از داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي و مصرف آسپرين ارائه کرده است.»

نتايج اين تحقيق در نشريه موسسه ملي سرطان JNCI منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar