برنا/يکي از مهم‌ترين پيامدهاي سبک زندگي مدرن، موهاي سفيد است. براي خيلي‌ها احساس ترس و وحشتي که با ديدن اولين تار موي سفيد در بين موهايشان به وجود مي‌آيد با هيچ چيز قابل مقايسه نيست.
 
سفيد شدن مو‌ها با افزايش سن طبيعي است؛ اما هنگامي که آن‌ها را در اوايل دهه ۳۰ و بعضي اوقات، حتي ۲۰ سالگي مشاهده مي‌کنيد، بسيار مأيوس‌کننده است. هم خاکستري شدن و هم سفيد شدن مو‌ها نتيجه‌ي اين است که مو‌ها رنگ‌دانه‌هايشان را از دست داده‌اند. هنگامي که کاهش قابل توجهي در رنگدانه‌ها به وجود مي‌آيد، مو‌ها خاکستري مي‌شوند و وقتي هيچ رنگدانه‌اي وجود ندارد، مو‌ها سفيد مي‌شوند. هنوز علت دقيق اين مورد کشف نشده است؛ اما در ادامه فاکتور‌هايي که منجر به سفيد شدن مو‌ها مي‌شود و راه‌حل‌هاي درماني آن را آورده‌ايم.

چه عواملي باعث ايجاد مو‌هاي سفيد مي‌شود؟

رشد مو هنگامي اتفاق مي‌افتد که سلول‌هاي پير به دليل توليد سلول‌هاي جديد توسط فوليکول‌هاي مو بيرون رانده مي‌شوند. اين اتفاق در سه مرحله رشد (آناژن)، توقف (کاتاژن) و استراحت (تلوژن) رخ مي‌دهد. در طول دوره‌ي استراحت، مو‌هاي شما به طول عمر خود مي‌رسند و مي‌افتند و تار موي جديدي در آنجا رشد مي‌کند. هنگامي که مو‌هاي شما رشد مي‌کنند، رنگ‌دانه‌هايي به آن‌ها تزريق مي‌شود که به آن رنگ مي‌دهد. با افزايش سن، ميزان رنگدانه‌اي که به هر رشته مو تزريق مي‌شود کاهش مي‌يابد، به همين دليل مو‌ها خاکستري و در نهايت سفيد مي‌شوند.

بروز مو‌هاي سفيد با عوامل زير مشخص مي‌شود:

برخي شرايط اساسي پزشکي مي‌توانند باعث از بين رفتن رنگدانه در موهايتان شوند. آن‌ها عبارت‌اند از: کمبود ويتامين B۱۲ يا مشکلات غده تيروئيد و هيپوفيز

۱- ژنتيک

متخصصان مي‌گويند ژن‌ها عامل اصلي تعيين‌کننده‌ي اين هستند که موهايتان در چه سني رنگدانه از دست بدهند. براي برخي افراد، اين اتفاق حتي ممکن است قبل از ۲۰ سالگي بيفتد و براي برخي ديگر، اولين تار‌هاي سفيد نسبتاً دير مشاهده مي‌شوند. هر چه پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگتان زودتر موهايشان سفيد شده باشد، احتمال اين که مو‌هاي شما هم زود سفيد شوند، بيشتر است.

۲- کمبود ملانين

در بيشتر موارد، کمبود ملانين عامل اصلي سفيد شدن موهاست. توليد ملانين به تغذيه مناسب و دريافت پروتئين کافي بستگي دارد. کمبود اين مواد مغذي باعث مي‌شود ميزانِ ملانين، از حد قابل قبول پايين‌تر بيايد.

۳- عدم تعادل هورمون‌ها

هورمون‌هاي شما تأثير زيادي بر روي رنگدانه‌ي موهايتان دارند. عدم تعادل آن‌ها مي‌تواند باعث سفيد شدن زودهنگام مو‌ها شود.

۴- برخي شرايط پزشکي

برخي شرايط اساسي پزشکي مي‌توانند باعث از بين رفتن رنگدانه در موهايتان شوند. آن‌ها عبارت‌اند از: کمبود ويتامين B۱۲ يا مشکلات غده تيروئيد و هيپوفيز.

۵- استرس

استرس ناشي از برنامه‌هاي سرسام‌آور و مشغله‌هاي زياد کاري، يکي ديگر از دلايل مهم خاکستري شدن زودهنگام موهاست؛ چه به تنهايي و چه به دليل افزايش ديگر عادات نادرست مثل مصرف بيشتر فست فود‌ها و... در اين شرايط.

۶- مواد شيميايي

بعضي اوقات، استفاده از محصولات شيميايي مانند شامپوها، صابون‌ها، رنگ مو‌ها و ... ممکن است به طور مستقيم باعث اين مشکل شود و يا مي‌تواند با ايجاد عفونت يا آلرژي به طور غيرمستقيم موجب خاکستري شدن زودرس مو‌ها شود.

۷- عوامل خارجي

تغيير در رنگ موي شما مي‌تواند به دليل عوامل خارجي مانند آب و هوا، آلودگي و قرار گرفتن در معرض برخي مواد شيميايي رخ دهد. اين عوامل روند پيري را تسريع مي‌کنند.

اخيراً در مورد فقدان رنگدانه در مو يک موفقيت اساسي حاصل شده است؛ به طوري که مشخص شد فوليکول‌هاي مو مقدار کمي پراکسيد هيدروژن آزاد مي‌کنند که با گذشت زمان انباشته مي‌شوند و با رنگ‌زدايي از مو‌ها باعث خاکستري شدن و در نهايت سفيد شدن آن‌ها مي‌شوند. با از بين بردن اين تجمع، اين امکان وجود دارد که مو‌هاي شما رنگ طبيعي خود را دوباره به دست بياورند.

۸- چاقي

در مطالعه‌اي که در سال ۲۰۱۵ در مجله the American Academy of Dermatology منتشر شد، دانشمندان مشاهده کردند افراد چاق ممکن است با افزايش خطر ابتلا به خاکستري شدن زودرس مو‌ها مواجه شوند. بدين منظور بهتر است وزنتان را در محدوده‌ي طبيعي نگه داريد.

۹- کمبود ويتامين D

همان‌طور که ذکر شد برخي کمبود‌هاي غذايي مي‌توانند موجب خاکستري شدن مو‌ها شوند؛ يکي از آن‌ها کمبود ويتامين د است. يک مطالعه منتشرشده در مجله بين‌المللي Trichology نشان داد کودکاني که دچار مو‌هاي خاکستري زودرس بودند، در مقايسه با گروه کنترل، به ميزان قابل توجهي دچار کمبود يا مقدار ناکافي از ويتامين د بودند.

۱۰- بيماري خودايمني آلوپسي آره آتا

بيماري پوستي خود ايمني آلوپسي آره‌اتامي‌تواند منجر به سفيد شدن تار‌هاي مو شود. طبق توضيحات بنياد ملي آلوپسي آره‌آتا، مبتلايان به اين بيماري ممکن است مو‌هاي سر يا بدنشان را کاملاً از دست بدهند. اين اتفاق به اين دليل مي‌افتد که سيستم ايمني بدن به فوليکول‌هاي مو حمله مي‌کند و باعث ريزش مو‌ها مي‌شود و وقتي موي جديد رشد کرد، سفيد مي‌شود.

آيا مي‌توان از سفيد شدن مو‌ها پيشگيري کرد؟

اين که خاکستري شدن مو‌ها قابل برگشت است و يا اين که براي کمک به سياه شدن مو‌هاي سفيد چه کاري مي‌توان انجام داد، تا حد زيادي به علت ايجاد آن بستگي دارد. اگر ژنتيک عامل اين اتفاق باشد، کار چندان زيادي نمي‌توان کرد.

اگر علت اصلي يک مشکل اساسي بهداشتي است، با پزشک مشورت کنيد تا ببينيد بهترين کاري که مي‌توان انجام داد کدام است؟ هنگامي که مشکل رفع شد، ممکن است به بازگرداندن رنگدانه به مو‌هاي شما کمک شود؛ البته در اين مورد تضمين قطعي وجود ندارد.

پيگمانتاسيون مجدد گاهي اوقات پس از هورمون درماني امکان‌پذير است.

راه ديگر براي بهبود رنگدانه‌ها مصرف تزريقي يا خوراکي ويتامين B-۱۲ است.

نکاتي براي خلاص شدن از شر مو‌هاي سفيد:

۱- افزايش مصرف ويتامين B۱۲

به دليل کمبود ويتامين B۱۲ مو‌هاي شما ممکن است سفيد شوند. اگر اين مسئله‌ي شماست برگشت فرآيند خاکستري شدن مو‌ها مي‌تواند به آساني و راحتي مصرف مقادير کافي از اين ويتامين باشد.

کمبود ويتامين B۱۲ باعث کم‌خوني کشنده (پرنيشيوز) مي‌شود و از دست دادن رنگدانه‌هاي موهايتان نيز از علائم اين بيماري است. با حفظ يک رژيم غذايي متعادل که مقادير مناسبي ويتامين به شما مي‌دهد، مي‌توان اين وضعيت را برطرف کرد.

۲- بررسي غده‌ي تيروئيد و درمان آن در صورت کم کاري

غده تيروئيد شما روي تمام عملکرد‌هاي حياتي بدنتان تأثير دارد. هيپوتيروئيديسم يا کم کاري تيروئيد مي‌تواند منجر به سفيدي زودرس مو‌ها شود. لازم است سطح تيروئيدتان را بررسي کنيد تا در صورت از بين رفتن رنگدانه در موهايتان از علت آن آگاهي داشته باشيد.

کم کاري تيروئيد يک بيماري مزمن جدي است و ممکن است به مکمل هورمون نياز داشته باشد. برخي از غذا‌ها مي‌توانند در عملکرد غده تيروئيد شما اختلال ايجاد کنند. براي کنترل سطح تيروئيد، حواستان به آن‌ها باشد.

۳. ترک سيگار

سبک زندگي شما تأثير زيادي در سلامتي و رنگ موهايتان دارد. استعمال سيگار بر روي بدن شما اثرات نامطلوبي دارد و مي‌تواند در سفيد شدن مو‌ها مشارکت کند.

نتايج يک مطالعه نشان داد که افراد سيگاري نسبت به افراد غيرسيگاري شانس بيشتري براي از دست دادن رنگدانه مو دارند.

۴- دريافت آنتي‌اکسيدان‌ها به مقدار کافي

رژيم غذايي شما مي‌تواند به جلوگيري از بروز مو‌هاي سفيد کمک کند. فقط کافي است مطمئن شويد که به اندازه کافي از مواد غذايي سرشار از آنتي‌اکسيدان مصرف مي‌کنيد.

از دست دادن رنگدانه به دليل استرس اکسيداتيو مي‌تواند تسريع شود. اکسيداسيون، که يک فرايند طبيعي است، موجب توليد راديکال‌هاي آزاد مي‌شود که مقدار آن با افزايش سن، افزايش مي‌يابد. اين عدم تعادل باعث مي‌شود موهايتان رنگدانه خود را از دست داده و سفيد شود.

۵- مصرف غذا‌هايي که براي کاهش مو‌هاي سفيد مفيدند

اگر به دليل کمبود ويتامين B۱۲ موهايتان خاکستري شد بايد غذا‌هاي دريايي، تخم مرغ و گوشت بيشتري از جمله گوشت گاو و گوسفند مصرف کنيد. محصولات لبني مانند شير و پنير نيز منابع خوبي هستند. کساني که رژيم غذايي گياهي يا وگان دارند، مي‌توانند مکمل يا مواد غذايي غني‌شده با ويتامين B۱۲ را انتخاب کنند.

همچنين، غذا‌هاي سرشار از آنتي‌اکسيدان مانند انواع توت، انگور، سبزيجات برگ سبز و چاي سبز مصرف کنيد.

در اينجا ليستي از غذا‌هايي وجود دارد که به شما کمک مي‌کند موهايتان رنگدانه دار شود:

- انواع توت:اين ميوه‌هاي ريز سرشار از ويتامين C هستند.

- جگر:با کم‌خوني و کمبود آهن مبارزه مي‌کند.

- هويج:سرشار از ويتامين A است.

- برگ‌هاي کاري:سرشار از ويتامين‌ها و مواد معدني مانند سلنيوم، يد، روي و آهن است.

- اسفناج:در توليد ملانين کمک مي‌کند.

- تخم مرغ:سرشار از ويتامين B۱۲ است.

- لوبيا:منبع غني پروتئين است.

- تخمه آفتابگردان:سرشار از آنتي‌اکسيدان‌ها و مواد معدني است.

- گردو:منبع غني از مساست که به توليد ملانين کمک مي‌کند.

آيا مو‌هاي سفيد مي‌توانند دوباره سياه شوند؟

با تشخيص صحيح و درمان، فرايند خاکستري شدن مو‌ها را مي‌توان معکوس کرد و مو‌هاي سفيد مي‌توانند سياه شوند. اما اگر مشکل ژنتيکي يا وابسته به سن باشد، معکوس کردن روند بعيد است. با اين وجود، اين امکان وجود دارد که سرعت اين روند را با يک رژيم غذايي متعادل و يک رژيم مراقبت از مو کند کرد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar