ايرنا/ به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، محققان متوجه شدند، آسپرين مانع توليد آنزيمي از سلول هاي خوني به نام پلاکت مي شود که به آنها اجازه مي دهد در کنار هم جمع شوند. سلول هاي تومور مي توانند به اين توده ها متصل شده و در سراسر بدن پخش شوند يا متاستاز ايجاد کنند.

«جين فيگوئيدرو»، مدير ارشد تحقيقات جامعه و سلامت در موسسه سرطان «ساموئل اوشين» در مرکز پزشکي Cedars-Sinai در لس آنجلس گفت: آسپرين از فعال شدن پلاکت ها جلوگيري مي کند و همچنين مي تواند متاستازها را مهار کند. اين در حالي است که استفاده از داروهاي ضدالتهاب غير آسپيرين، غير استروئيدي که به عنوان NSAID نيز شناخته مي شوند مانند ايبوپروفن، استامينوفن و ناپروکسن با نتايج بهتري همراه نبودند.

محققان در اين مطالعه داده هاي بيش از ۲ هزار و ۵۰۰ بيمار مبتلا به سرطان روده بزرگ و راست روده را در آمريکا تجزيه و تحليل کردند. بر اساس نتايج اين مطالعه، به نظر مي رسد که زمان استفاده از آسپرين بسيار مهم باشد. بيماراني که حداقل ۱۵ ماه قبل از تشخيص سرطان روده بزرگ يا راست روده از آن استفاده کردند، کمتر شاهد گسترش تومور خود بودند.

محققان اظهار داشتند که ارتباط ميان مصرف آسپرين کودک و ميزان مرگ و مير بسيار مهم است اما با اين حال متذکر شدند که هنوز به شواهد بيشتري نياز است. در عين حال اين مطالعه نشان مي دهد بيماراني که پس از تشخيص سرطان شروع به مصرف آسپرين کردند، نتايج بهتري نسبت به افرادي داشتند که آسپرين مصرف نکردند اما اين تفاوت قابل توجه نبود.

محققان گفتند: ممکن است يافته هاي اين مطالعه يک گزينه سبک زندگي ارزان قيمت براي افرادي ارائه دهد که مي خواهند از سرطان روده بزرگ جلوگيري کنند يا در صورت تشخيص پيش آگهي، آنها را بهبود بخشند.

نتايج اين مطالعه در مجله National Cancer Institute منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar