خراسان/ تميز و سالم نگه داشتن دندان‌هاي کودکان از همان زمان جوانه زدن نخستين دندان ضروري است
 براي اين که کودکان به مسواک زدن عادت کنند، از همان ابتدا که دندان‌هاي شيري در مي آيد و حتي قبل تر از آن هم بايد در نوع تغذيه و کاهش مصرف شيريني ها و رعايت بهداشت دهان و دندان نکاتي را رعايت کرد.
 در ادامه به مواردي در اين باره اشاره مي کنيم:
 
 تهيه مسواک، ليوان و خميردندان به انتخاب خودش
برخي کودکان به اقتضاي روحيه کودکانه و لجباز خود در برابر مسواک زدن مقاومت مي‌کنندو والدين هم خسته و کلافه مي شوند. بنابراين بايد راهکارهايي در پيش بگيرند تا کودک متوجه ضرورت مسواک زدن بشود. براي کودک مسواک زيبايي به سليقه خودش خريداري کنيد و اگر فرزند شما کم سن و سال است، مسواک زدن را يک بازي و سرگرمي براي او تعريف کنيد که به سلامتش کمک مي کند.
 استفاده از ساعت شني
  براي اين که کودک متوجه زمان مسواک زدن خود شود، ساعت شني کوچکي تهيه کنيد تا بتواند زمان را مديريت کند و براي تمام کردن مسواک زدن عجله نداشته باشد.
 خواب قبل از مسواک و خوردن بعد از آن ممنوع
 يکي از قانون‌هاي طلايي براي همه اعضاي خانواده  که بهتر است خود شما هم رعايت کنيد، مسواک زدن قبل از خواب است. همچنين  از خوردن و آشاميدن بعد از مسواک زدن هم بپرهيزيد. پس از مسواک زدن ديگر جز آب چيز ديگري را نمي‌توان در دهان گذاشت.
 مراقبت از دهان و دندان نوزاد
با اين که نوزاد، دندان ندارد اما بايد بعد از هر وعده غذا يا شير خوردن، با يک گاز يا دستمال مرطوب لثه‌هايش را تميز کنيد. زيرا روي لثه پلاک‌هاي ميکروبي تشکيل مي‌شود و زماني که اولين دندان کودک در آمد با يک گوش پاک کن دندان او را تميز کنيد. وقتي تعداد دندان‌هاي وي بيشتر شد، مي‌توانيد از يک مسواک نرم کوچک کمک بگيريد.
 سن شروع مسواک زدن کودکان
کودک از دو سالگي به بعد مي‌تواند خودش دندان‌هايش را بشويد. اين کار را آموزش بدهيد. اگر کودک براي مسواک زدن مقاومت مي کند، به او بگوييد: «من دندان‌هاي تو را تميز مي‌کنم و تو دندان‌هاي مرا.» 
 تجربه حس تميزي
به کودک خود بياموزيد تا پس از مسواک زدن، زبانش را روي دندان‌هاي خود بکشد تا احساس کند چقدر تميز و تازه شده اند.  کودک در همه زمينه‌ها از پدر و مادر تقليد مي‌کند. اگر شما مسئله مسواک زدن و بهداشت دهان را جدي بگيريد، مطمئن باشيد کودک هم علاقه‌مند مي‌شود از شما پيروي کند.
 شيوه صحيح مسواک زدن دندان کودک
ساده‌ترين راه براي مسواک کردن دندان‌هاي کودک اين است که او را در بغل خود بنشانيد و سر کودک را روي آرنج دست به شکل خم‌شده نگه‌داريد. يک مسواک با سر کوچک و نرم که براي او مناسب است، انتخاب کنيد سپس به‌ آرامي مسواک را داخل دهان او کنيد و به‌ سرعت دندان‌هاي کوچک او را بشوييد.
 خمير دندان خود را به کودک ندهيد
فلورايد يک ماده مهم در خمير دندان است که به جلوگيري از پوسيدگي دندان کمک مي‌کند. تمامي خميردندان‌ها بايد حاوي اين ماده باشند. نکته بسيار مهمي که وجود دارد اين است که فلورايد خميردندان کودکان بسيار کمتر از بزرگ سالان است. اگر کودکان از خميردندان بزرگ سالان استفاده کنند دندان هاي شان آسيب مي‌بيند و از بين مي‌رود.زمان مسواک زدن فرزندتان را با مسواک زدن خودتان تنظيم کنيد زيرا اين کار او را به مسواک زدن ترغيب مي کند.
 اول کودک و بعد شما
در صورتي که کنترل انجام کار به دست فرزندتان باشد، ممکن است علاقه بيشتري به آن نشان دهد. برخي کودکان دوست دارند در هر کاري استقلال داشته باشند. حس قدرت طلبي آن‌ها را سرکوب نکنيد. مسواک زدن را نوبتي کنيد، اجازه دهيد اول خودش مسواک بزند و بعد خودتان کار را به طرز صحيح به اتمام برسانيد.
  مراقب باشيد
نظارت داشتن يکي از مهم‌ترين کار‌هايي است که شما به عنوان يک بزرگ‌تر بايد انجام دهيد. هنگامي که فرزند شما مسواک را در دهان خود گذاشته است، تنها يک لغزيدن و زمين خوردن کافي است تا اين کار به عنوان يک خاطره بد در ذهن او نقش ببندد؛ بنابراين هنگام مسواک زدن تمام حواستان را به فرزند خود بدهيد.»
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar