باشگاه خبرنگاران/ به نقل از هلث، گرچه تب داشتن باعث احساس ناخوشي و ناراحتي فرد مي‌شود، اما اين موضوع نشان دهنده ابتلا به يک بيماري است. تب مي‌تواند ناشي از طيف گسترده‌اي از موضوعات باشد. در برخي موارد اين موضوع جدي نيست و با گذشت زمان به طور خود به خود از بين مي‌رود. با اين حال، تب در بدن در برخي موارد نشان دهنده بروز يک مشکل جدي است و فرد بايد سريعاً به پزشک مراجعه کند.

در حقيقت تب به افزايش درجه حرارت بدن به بيش از حد نرمال اطلاق مي‌شود. تب به طور معمول نشانه تلاش بدن براي مبارزه با عفونت و عوامل بيماري زا است. اتفاقي که در اين زمان در بدن رخ مي‌دهد بسيار پيچيده است، اما به طور عمومي اين امر بدان معناست که سيستم ايمني بدن در حال مبارزه با عوامل بيماري زا بوده و بدن اولويتش سلامتي اندام‌هاي حياتي است.

لورا ميلر، استاد دانشگاه مينه سوتا آمريکا در اين باره مي‌گويد: زماني که فرد تب دارد، هيپوتالاموس که منطقه‌اي کوچک در مغز است و نقش ترموستات بدن در تنظيم دما را برعهده دارد، پيام‌هايي را به بدن براي افزايش درجه حرارت ارسال مي‌کند. در اين زمان، سلسله اتفاقاتي در بدن رخ مي‌دهد. براي مثال رگ‌هاي خوني سمت پوست مسدود شده تا مانع از هدر رفتن گرماي بدن از راه پوست شود. همچنين خون رساني به اندام‌ها و بافت‌هاي مهم بدن افزايش مي‌يابد.

افزايش درجه حرارت بدن در گام نخست روند رشد باکتري‌ها را کند مي‌کند. همچنين اين موضوع باعث کارآمدي بهتر سيستم دفاعي گلبول‌هاي سفيد خون شده و باعث تقويت توليد مواد شيميايي در مقابله با عوامل بيماري زا مي‌شود. بسياري از باکتري‌ها و ويروس‌ها مي‌توانند به راحتي در درجه حرارت طبيعي بدن زندگي کنند، اما با افزايش دماي بدن، زنده ماندن براي آن‌ها دشوار مي‌شود.

طيف گسترده‌اي از مشکلات و بيماري‌ها مي‌تواند منجر به بروز تب در بدن شود، اما عمده‌ترين دلايل آن را مي‌توان در مقوله‌هاي زير دسته بندي کرد:

۱- عفونت بدن
۲- مصرف دارو‌هاي خاص
۳- گرمازدگي
۴- سرطان‌هاي مختلف
۵- بيماري‌هاي خود ايمني
۶- برخي واکسن‌هاي دوره کودکي

چرا تب مي‌کنيم؟

در ميان موارد ذکر شده عفونت‌ها اعم از عفونت‌هاي ناشي از باکتري، قارچ، يا ويروس رايج‌ترين دليل بروز تب در بدن هستند. در اين ميان، ويروس‌هاي مرتبط با سرماخوردگي عمده‌ترين دليل محسوب مي‌شوند. به ندرت بيماري‌هاي ديگر مانند بيماري‌هاي روماتيسمي سيستمي و سرطان‌ها در بلند مدت مي‌توانند باعث ايجاد تب غيرطبيعي در بدن شوند.

در مقابله با تب بايد به اين نکته توجه شود که آيا حال عمومي فرد خوب است؟ اگر احساس ناخوشي داريد و يا درجه حرارت بدنتان به طور بخصوصي بالاست، استفاده از تب بر‌ها مانند استامينوفن و يا ايبوپروفن الزامي است. همچنين مصرف آب کافي را نبايد فراموش کنيد. به دليل همه گيري کوويد ۱۹، توصيه مي‌شود در صورت مشاهده تب و ساير علائم اين بيماري مانند سرفه خشک، خستگي و بي حالي، گلو درد، درد و رنج، اسهال، و از دست دادن حس بويايي و چشايي حتما براي انجام تست کرونا اقدام کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar