تبيان/افرادي هستند که با عجله و سرسري مسواک مي زنند و يا اينکه خود را به مسواک زدن روزانه ملزم نمي دانند. اما اين عمل بايد هر روز و با اصول صحيح آن صورت بگيرد تا نه تنها دهان و دندان ها بلکه کل بدن در سلامت بماند.

 در غير اين صورت بدن در معرض برخي مشکلات قرار مي گيرد که شايد برايتان عجيب و باورنکردني باشد.

عدم مسواک زدن روزانه باعث سکته قلبي مي شود

مسواک زدن روزانه و منظم باعث از بين رفتن باکتري هاي موجود در دهان مي شود. اگر هر روز مسواک نزنيد و يا اينکه اين کار را درست انجام ندهيد، اين باکتري ها مي توانند وارد جريان خون شده و به اعضاي حياتي بدن مانند قلب برسند. در اين صورت اين باکتري ها روي پلاک هاي آتروم (رسوبات چربي روي ديواره سرخرگ ها) جمع مي شوند و خطر بروز سکته قلبي افزايش پيدا مي کند.

قابل ذکر است افرادي که دچار بيماري هاي پارادونتال هستند، بيشتر در معرض خطر بيماري هاي قلبي عروقي (سکته قلبي، سکته مغزي و غيره) قرار مي گيرند. بيماري هاي پارادونتال، زمينه عفوني (باکتريايي) دارند که بافت هاي دنداني شامل لثه ها و استخوان ها را درگير و تخريب مي کنند. گفتني است که عکس اين مسئله نيز صادق است. افرادي که سلامت دستگاه قلب و عروق شان حساس و آسيب پذير است، بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي پارادونتال (بيماري هاي عفوني دهان و دندان) قرار مي گيرند.

عدم مسواک زدن روزانه باعث دردهاي مفصلي مي شود

سهل انگاري در مسواک زدن روزانه باعث مي شود باکتري هاي دهان وارد جريان خون شوند و زمينه را براي ايجاد آسيب در ناحيه مفاصل فراهم کنند. محققان در بررسي هاي خود به اين نتيجه رسيده اند احتمال آرتريت روماتوئيد (روماتيسم مفصلي) در افرادي که به بيماري هاي عفوني لثه مبتلا هستند بسيار بالاتر است.

برخي از باکتري هاي عامل پارادونتيت (التهاب لثه ها و بافت استخواني دندان ها) آنزيمي توليد مي کنند که اسيدآمينه آرژينين را به سيترولين تبديل مي کند که براي بدن بيگانه است. سيستم دفاعي بدن در برابر اين مولکول بيگانه شروع به توليد آنتي بادي هايي مي کند که جزو علائم آرتريت روماتوئيد (بيماري خودايمني) محسوب مي شوند. متاسفانه اين بيماري تا حد زيادي فلج کننده است. گفتني است خطر بروز پارادونتيت در افرادي که به آرتريت روماتوئيد مبتلا هستند نيز بيشتر است.

عدم مسواک زدن روزانه خطر زايمان زودرس را بالا مي برد

خانم هاي باردار بايد مسواک زدن روزانه را جدي بگيرند، چون اهمال کاري در اين امر باعث افزايش خطر زايمان زودهنگام و تولد نوزاداني با وزن کم مي شود. اگر باکتري هاي موجود در دهان از طريق مسواک نزدن وارد جفت خانم باردار شوند، خطر زايمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن افزايش پيدا مي کند.

توجه کنيد اکثر عوارض بارداري، عفوني هستند. اين عفونت ها از طريق واژن (مانند زگيل) و خون که باکتري ها امکان ورود دارند ايجاد مي شوند. به علاوه متخصصين بر اين عقيده هستند که تغييرات هورموني، زمينه ساز خطرات بيماري پارادونتال مي شود. اين متخصصين به خانم هاي باردار توصيه مي کنند که از روزهاي اوليه بارداري به دندانپزشک مراجعه کنند.

عدم مسواک زدن روزانه باعث افزايش قند خون در ديابتي ها مي شود

افرادي که به ديابت دچار هستند، بايد به طور روزانه و با دقت مسواک بزنند، چون اگر باکتري هاي موجود در دهان با مسواک زدن از بين نروند، مي توانند بافت هايي که دندان ها را محافظت مي کنند تخريب نمايند. به اين مشکل نيز بيماري پارادونتال گفته مي شود.

با صبر و حوصله مسواک بزنيد. نخ دندان را نيز فراموش نکنيد

عفونت باکتريايي لثه مسئله کنترل قند خون در ديابتي ها را دچار مشکل مي سازد. علاوه بر اين باکتري ها به ارگان هاي ديگر که حتي از دهان نيز دورتر هستند سرايت کرده و خطر عفونت را تشديد مي کنند. متاسفانه بدن افراد ديابتي کمتر در برابر درمان عفونت ها واکنش نشان مي دهد و زخم هاي شان با سرعت کمتري ترميم مي شود. بنابراين اين افراد علاوه بر دقت در مسواک روزانه، بايد هر شش ماه يکبار به دندانپزشک مراجعه کنند.

عدم مسواک زدن روزانه، راه ورود باکتري ها را باز مي کند

داشتن دندان پوسيده امر رايجي است و راه ورود باکتري ها مي باشد. اگر به طور روزانه و صحيح مسواک نزنيد، باکتري ها زياد و آسيب رسان مي شوند. مسواک باعث مي شود که پلاک هاي دندان که حاوي باکتري هستند از بين بروند.

بهترين راه اين است که روزانه سه بار و هر با به مدت حداقل دو دقيقه مسواک بزنيد تا مسواک به تمام قسمت هاي دندان ها برسد. شايد در انتخاب مسواک برقي و مسواک هاي معمولي شک داشته باشيد. بايد بدانيد که هيچ کدام از اين مسواک ها مزيتي بر ديگري ندارند. اگر بخشي از دندان ها را به درستي مسواک نزنيد، پلاک ها در آن قسمت انباشته مي شوند و مشکل ايجاد مي کنند. بنابراين مهم اين است که با صبر و حوصله مسواک بزنيد. نخ دندان را نيز فراموش نکنيد و به سلامت دهان و دندان هايتان اهميت ويژه اي بدهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar