خراسان/يکي از نگراني‌هاي خانم‌ها ابتلا به سرطان تخمدان است. سرطان تخمدان پنجمين سرطان شايع زنان در سراسر جهان است. در اين مطلب با علايم و راه‌هاي درمان سرطان تخمدان آشنا مي‌شويم.
  انواع سرطان تخمدان
چندين نوع از سرطان‌هاي تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپي‌تليال، سرطان بوردرلاين و سرطان سلول‌هاي زاينده.شايع‌ترين نوع، سرطان سلول‌هاي اپي‌تليال يا سلول‌هاي پوشش‌دهنده تخمدان‌ هاست و حدود ۸۰ تا ۹۰درصد سرطان‌هاي تخمدان از اين نوع هستند. سرطان‌هاي بوردرلاين يا سرطان سلول‌هاي بنيادين، سرطان‌هاي نسبتا خوش‌خيم‌تر و کم‌خطرتري هستند که با يک جراحي کوچک قابل درمان اند.
  علت ابتلا به سرطان تخمدان
رشد بدخيم و غيرطبيعي سلول هاي تخمدان موجب ايجاد سرطان تخمدان مي‌ شود که در سنين مختلف از قبل از بلوغ، دوران بارداري و پس از يائسگي ديده مي ‌شود. سرطان ‌هاي تخمدان بسيار متعدد و متنوع هستند و شدت رشد و سرعت بيماري بر حسب نوع سرطان تخمدان متفاوت است ولي به طور کلي در سنين قبل از يائسگي شايع‌ تر است.
  علايم سرطان تخمدان
به علت قرار گرفتن تخمدان ‌ها در عمق لگن، علايم سرطان تخمدان دير ظاهر مي ‌شود.
 مهم‌ ترين علامت آن، وجود يک توده يا تومور در داخل لگن هنگام معاينه بوده که ممکن است با درد و فشار در لگن، يبوست يا تکرر ادرار، خود را نشان بدهد. درد شديد در قاعدگي و درد در موقع مقاربت ممکن است از علايم ديگر اين تومورها باشد. اختلالات قاعدگي و خون‌ ريزي در خانم‌ هاي مُسن که سال‌ هاست يائسه شده‌اند از ديگر علايم اين تومورهاست.
  از علايم احتمالي اوليه سرطان تخمدان عبارتند از:
1)افزايش ناگهاني اندازه شکم و علايمي شبيه نفخ شکم
۲)درد دايمي و گنگ در ناحيه شکم و زير شکم
۳) سير شدن پس از خوردن مقدار بسيار کم غذا
۴) مشکل در بلع غذا
۵) علايم ادراري از جمله احساس فوريت و تکرر ادرار
۶) تغيير در شيوه معمول دفع
۷‌) درد پشت به همراه احساس خستگي عمومي
اين علايم اگر ناشي از سرطان باشند، به صورت دايمي نشان داده مي شوند.
   درمان سرطان تخمدان
درمان در بيشتر  موارد جراحي است. وسعت درمان به نوع سرطان و ميزان انتشار آن در داخل لگن و ديگر قسمت‌ هاي بدن و سن و تمايل بيمار براي بارداري بعدي بستگي دارد.بر اساس نوع تومور ممکن است از شيمي ‌درماني هم استفاده شود. در خانم‌ هاي يائسه، برداشتن رحم و لوله‌ها و تخمدان‌‌هاي دو طرف و نمونه‌گيري از قسمت‌‌هاي مختلف لگن و شکم انجام مي‌شود. در خانم‌هاي جوان در صورتي که سرطان زود تشخيص داده شود، مي‌توان رحم را حفظ کرد تا در سال‌ هاي بعد امکان بارداري داشته باشند.


 در تهيه اين مطلب از سايت nabzema  کمک گرفته شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar