آنا/از آنجا که نياز کشور براي اجراي طرح واکسيناسيون عمومي کرونا حدود ۱۲۰ ميليون دوز واکسن است، با توجه به واردات واکسن و توليد داخلي آن واکسيناسيون عمومي کرونا از خرداد ۱۴۰۰ آغاز مي‌شود.

 توليد، توزيع و تزريق واکسن کرونا از جمله اقداماتي است که با توجه به سابقه صدساله کشورمان در توليد انواع واکسن به نظر مي‌رسد مي‌توان انتظار آن را داشت.

بر همين اساس از آنجا که تنها راه کنترل ويروس جهش‌يافته کرونا و جلوگيري از مرگ‌ومير و بستري ناشي از آن تزريق واکسن است، تلاش‌هاي متخصصان ايراني براي توليد آن روزبه‌روز سرعت يافته و به نظر مي‌رسد خبرهاي خوبي در توليد انواع واکسن کروناي ايراني به گوش برسد.

آشنايي با انواع واکس‌هاي کرونا ايراني

در حال حاضر ستاد اجرايي فرمان امام، مؤسسه واکسن رازي، وزارت دفاع و انستيتو پاستور مجوز کارآزمايي باليني واکسن را از وزارت بهداشت دريافت کرده‌اند.

واکسن کوو ايران برکت

 واکسن کروناي توليدي بنياد برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان امام، «ايمن‌ترين و کم‌عارضه‌ترين واکسن کرونا» است و وزارت بهداشت تأييد کرد که واکسن با بالاترين استانداردها ساخته شده است.

کووبرکت در مرحله شروع فاز ۳ و دعوت از داوطلبان است، اگر اين مرحله نيز با موفقيت به اتمام برسد، مجوز توليد واکسن را از وزارت بهداشت مي‌گيرد و مي‌تواند اين واکسن‌ را در دوزهاي بيشتر توليد و به مردم تزريق کرد.

واکسن کوو پارس

اين واکسن در مؤسسه واکسن‌سازي رازي مورد بررسي قرار گرفته به بهترين روش فعال شده است و تنها در بخش مورد نظر بدن فعال مي‌شود و کاري به ايجاد تغيير ساير آنتي‌ژن‌ها ندارد؛ آن‌گونه که مسئولان اين مؤسسه گفته‌اند بايد انتظار داشت از ابتداي خرداد ماه وارد فاز ۲ شود.

واکسن پاستور

واکسن‌هاي انستيتو پاستور با تکنولوژي آدنو ويروس ساخته شده و شبيه واکسن آسترازنکا است و تمامي زيرساخت‌هاي تغييرات جهشي را داراست؛ اين واکسن با همکاري کشور کوبا در حال توليد است و به گفته رئيس انستيتو پاستور براي انجام فاز ۳ داوطلب ثبت نام مي‌کند.

واکسن فخرا

اين واکسن هم زير نظر سازمان پژوهش و نوآوري دفاعي وزارت دفاع يا همان سازمان پژوهش‌هاي نوين دفاعي توليد شده است و گفته مي‌شود مراحل اول پژوهش‌هاي آن زيرنظر شهيد محسن فخري‌زاده انجام شده بود که فاز اول را به‌خوبي پشت سر گذاشته است.

بر اساس اين گزارش از آنجا که حداقل واکسن مورد نياز براي اجراي طرح واکسيناسيون عمومي کشور ۱۲۰ ميليون‌ دوز است به گفته‌ کارشناسان اين حوزه واکسيناسيون عمومي کرونا با توجه به واردات واکسن و توليد داخلي از خرداد ۱۴۰۰ آغاز مي‌شود.

مشکلات کندي روند توليد واکسن کرونا

در حال حاضر در ايران توليد واکسن کرونا به چهار تا پنج روش توسط شرکت‌هاي دانش بنيان و ساير شرکت‌ها شروع شده است.

يکي از دلايل پيشرفت کند توليد واکسن در کشور اين است که هر پروژه توليد واکسن در مراحل ۱، ۲ و ۳ انساني ممکن است با شکست مواجه شود و اين موضوع در تمام دنيا امري طبيعي است.

از ديگر مشکلاتي که روند توليد واکسن داخلي به‌کندي پيش مي‌رود، بحث تحريم‌هاست زيرا براي توليد واکسن، متخصصان نيازمند يک سري مواد اوليه هستند که بايد وارد کشور شود؛ از اين رو، عدم دسترسي سريع به مواد اوليه باعث ايجاد خلل درروند واکسن شده‌اند.

مينو محرز، عضو کميته علمي ستاد ملي مقابله با کرونا با بيان اينکه در حال حاضر همه‌ دنيا با معضل کمبود واکسن کرونا مواجه هستند گفت: تلاش خواهيم کرد با واکسن ملي مردم را واکسن کنيم.

وي تأکيد کرد: واکسن‌هايي که من بر آنها نظارت دارم داراي استاندارهاي بين‌المللي است و تا خرداد ۱۴۰۰ به مرحله‌ توزيع مي‌رسد.

مصطفي قانعي، رئيس کميته علمي ستاد ملي مقابله با کرونا هم در بهمن ماه سال گذشته در برنامه تشريح ساخت واکسن کرونا گفته بود که توليد واکسن داخلي درحال حاضر به مرحله‌اي رسيده است که تا شهريور سال ۱۴۰۰ واکسن ايراني کرونا در انواع مختلف به توليد مي‌رسد و حتي پس از واکسيناسيون کل کشور توانايي صادرات هم دارد.

قانعي سال گذشته در خصوص توزيع واکسن اظهار کرد: پيش‌بيني مي‌شود از خرداد ۱۴۰۰ در مورد واکسن به نتيجه برسيم و شايد شروع واکسيناسيون با يک واکسن انجام شود و يادآوري آن با واکسن ديگر باشد.

اين در حالي است که چند روز گذشته واکسن کووبرکت براي فاز ۳ اعلام ثبت‌نام داوطلب کرد و قرار است اگر اين مرحله با موفقيت طي شود توزيع واکسن کووبرکت به صورت عمومي در کشور آغاز شود.

با توجه به سابقه ديرينه ايران در توليد واکسن ملي، واردات واکسن تا زماني ادامه‌ خواهد داشت که به توليد انبوه واکسن ايراني نرسيده باشيم؛ به محض تأييد واکس‌هاي ايراني از سوي وزارت بهداشت توزيع و توليد بسيار گسترده صورت خواهد گرفت.

خوب است بدانيم تمامي واکسن‌هاي داخلي و خارجي داراي عوارض پس از تزريق هستند که اين عوارض در بيشتر موارد ايجاد شده برطرف مي‌شود، لذا اميدواريم تا خرداد ۱۴۰۰ که وعده داده شده است شاهد شروع واکسينه عمومي  تمام مردم باشيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar