آنا/با شیوع و همه‌گیری سویه‌های مختلف کرونا تنها راه تشخیص دقیق ابتلا به ویروس انجام تست پی‌سی‌آر است که آن هم با وجود علائم، زمانی مثبت می‌شود که حدود یک هفته از ورود ویروس به بدن گذشته باشد. یعنی ممکن است فرد مبتلا باشد و چون از زمان ورود ویروس و تکثیر آن مدت زمان مشخص نگذشته جواب تست منفی شود.

ضروری است هنگامی که حتی جواب تست منفی بود به موارد زیر توجه کنیم.

از دست دادن حس بویایی و چشایی

از دست دادن حس بویایی یا آنوسمی و تغییر طعم و مزه از علائم غیر معمول کووید-19 است که می توانید قبل از تب دچار این علامت شوید یا اینکه آن را به عنوان تنها علامت کرونا تجربه کنید، همچنین از دست دادن بویایی و چشایی می تواند برای مدت طولانی باقی بماند و حتی پس از بهبودی از بیماری نیز ادامه یابد.

تب و لرز

تب یکی از رایج ترین علائم ابتلا به کرونا است. با توجه به اینکه تب شما حتی پس از مصرف داروهای تسکین دهنده درد فروکش نمی کند و همچنان همراه با لرز بدتر می شود و این روند نشانه کووید-19 است.

خستگی

جدا از تب و سرفه بیماران مبتلا به کرونا اغلب از احساس خستگی و ضعف شدید شکایت دارند. در حالی که خستگی می تواند نشانه عفونت های ویروسی دیگری نیز باشد، اما رفع خستگی کرونا سخت است و به راحتی رفع نمی‌شود این نوع خستگی همراه با ناتوانی و کوفتگی جسمی است.

گلو درد

تشخیص تفاوت بین گلودرد ناشی از کرونا و خارش گلو در اثر سرماخوردگی یا آنفولانزا برای بسیاری از افراد سخت است، اما اگر گلودرد همراه با سرفه های مداوم و بدتر شدن تب باشد نشانه کرونا است.

علائم گوارشی

در بسیاری از افراد اسهال و حالت تهوع به عنوان علائم شایع عفونت کووید-19 است که این امر منجر به گرفتگی شدید شکم و استفراغ می شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar