نمناک/حبوبات ها براي بدن فوايد زيادي دارند اما ممکن است به دليل فيبر زيادي که دارند، باعث ايجاد مشکلاتي مثل نفخ شوند. در اين قسمت از بهداشت و سلامت نمناک بيشتر در مورد مشکل نفخ بر اثر مصرف حبوبات صحبت خواهيم کرد و به بررسي علل و راه حل آن خواهيم پرداخت.

 
چرا حبوبات نفخ دارند ؟
حبوبات و به خصوص عدس شامل فيبرهاي پيچيده اي هستند که بدن ما آنزيم مخصوص براي شکستن قند درونشان را ندارد. بنابراين هنگاهي که تحت فرايند گوارشي قرار مي گيرند تا وارده معده شوند، اين فيبر هاي پيچيده توسط باکتري معده و روده شکسته مي شوند و اين شکستگي باعث ايجاد گاز مي شود و گاز آن شبيه به متان و سولفور است. اين گاز ها تا زماني که نياز باشد، ساخته شده و آزاد مي شوند و باعث ايجاد نفخ مي گردند. سبزيجاتي مثل کلم بروکلي، گل کلم، سرکلم و کلم بروکسل شبيه به حالت حبوبات را در بدن شما ايجاد مي کنند، زيرا آن ها هم سرشار از همان فيبر هاي پيچيده هستند.

آيا بعضي از حبوبات ها نسبت به ديگري نفخ بيشتري دارند ؟
علم هنوز نتوانسته است که شواهد علمي براي مشخص کردن نفخ بيشتر در بعضي از حبوبات ها به دست ما برساند اما متخصصان بر اين عقيده هستند که نوعي فيبر در حبوبات وجود دارد که هر چقدر بيشتر باشد، احتمال نفاخ بودن آن هم بيشتر است اما به طور کل اکثر حبوبات مثل عدس، نخود و لوبيايي که خريداري مي کنيم ، در هر شکلي باعث ايجاد نفخ مي شوند.

در مورد حبوبات پخته شده چطور؟
حبوبات پخته شده هم باعث ايجاد نفخ مي شود. زيرا حاوي ترکيبات پيچيده اي است که مقدار زيادي هوا را در بدن آزاد مي کند. بنابراين مصرف يک کاسه حبوبات پخته شده به شدت شما را به نفخ مي اندازد.
 

چگونه با نفخ حاصل از حبوبات مبارزه کنيم ؟
خبر خوب اينکه اين نفخ باعث ايجاد هيچ اتفاق بدي در بدنتان نمي شود. از طرفي راه حل اين است که کمتر از اين حبوبات ها ها استفاده کنيد تا بعدا احساس راحتي بيشتري داشته باشيد. بهترين ليست درمان نفخ شکم در مطلب " معجون درمان هاي سريع نفخ معده بدون دارو " موجود است که با يک کليک ميتوانيد آنها را مشاهده کنيد.


اما در ادامه راهکار هايي نيز ارائه شده اند :

قرار دادن حبوبات خشک داخل آب
مي توانيد شب تا صبح قبل از پخت حبوبات، آنها را داخل آب قرار دهيد تا مقداري از فيبر پيچيده آن ها شکسته شده و گاز آن آزاد شود. از طرف ديگر اضافه کردن مقدار کمي جوش شيرين به اين مايع مي تواند به هضم راحت تر آنها کمک کند.

اضافه کردن مقدار کمي ماده اسيدي به حبوبات
به عنوان مثال مي توانيد از گوجه فرنگي يا آبليمو استفاده کنيد. خاصيت اسيدي اين مواد تا پخته شدن کامل حبوبات، اثر خواهد کرد و گاز اضافي آن را مي گيرد و باعث هضم راحت تر آن ها مي شود.

استفاده از آنزيم گوارشي
مصرف يک دوز داروي بدون نسخه حاوي آنزيم گوارشي قبل از خوردن حبوبات، آنزيم هاي لازم را به بدن شما مي رساند. آزاد شدن گاز ها را سرعت مي بخشد و به طور کل بهتر عمل مي کند.
 
کمک از برخي مواد غذايي براي افزايش گوارش
مي توانيد با مصرف يک قاشق کامل دانه رازيانه بعد از غذا، يا دانه شيرين بيان، هضم غذا را بهبود ببخشيد و سلامت بدن را تضمين کنيد و با التهابات مبارزه کنيد و نفخ را نيز کاهش دهيد.

آرام غذا خوردن
در کنار تمام موارد بالا، آرام غذا خوردن اهميت بسيار زيادي دارد. حبوبات سرشار از فيبر است. بنابراين هنگامي که به يک باره آن را مصرف مي کنيد، ممکن است به بدن تان فشار وارد شود.

پس سعي کنيد غذاي حاوي حبوبات را تدريجي و آرام آرام مصرف کنيد و در خوردن آن عجله نداشته باشيد تا معده بتواند به آرامي آن را گوارش کند. همچنين هنگامي که غذاي پرفيبر مصرف مي کنيد، آب زيادي بنوشيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar