ايرنا/يکي از عوامل خطر ابتلا به سرطان کولورکتال، داشتن بيماري کرون است. با بيماري کرون دستگاه گوارش دچار التهاب مي شود. اين التهاب عمدتا قسمت پايين روده کوچک را تحت تاثير قرار مي دهد اما مي تواند هر نقطه از دستگاه گوارش از جمله روده بزرگ را نيز متاثر کند. همين التهاب خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهد.

به افرادي که بيش از هشت سال است دچار بيماري کرون هستند، توصيه مي شود هر يک يا دو سال تحت آزمايش کولونوسکوپي قرار گيرند. در طول کولونوسکوپي، پزشک با استفاده از يک اسکوپ انعطاف پذير و دوربين به دقت ديواره روده بزرگ را مشاهده مي کند تا پوليپ هاي مشکوک شناسايي شوند.

در اينجا راه هايي براي کمک به پيشگيري از سرطان کولون يا بيماري کرون پيشنهاد شده است:

غذاهاي ضد التهاب بخوريد

 شواهد علمي کمي در مورد نقش رژيم غذايي ضد التهاب بر بيماري کرون وجود دارد اما يک مطالعه کوچک نشان داده کساني که از اين غذاها استفاده مي کنند، دچار علائم کمتري از جمله حرکات روده مي شوند. اسيدهاي چرب امگا ۳ از ضد التهاب هاي بسيار قوي هستند که در ماهي هاي چرب آب هاي سرد، گردو، دانه ي بذر کتان، روغن کلزا(کانولا) دانه هاي تخم کدو تنبل وجود دارد و افزودن امگا ۳ به غذاها و مکمل ها منجر به کاهش التهاب مي شود ولي قبل از شروع مقادير درماني آن حتما با پزشک يا کارشناس تغذيه مشورت کنيد.

اجتناب از غذاهاي محرک

اجتناب از اين غذاها، علائم کرون را التيام مي بخشد. غذاهاي محرک از فردي به فرد ديگر متفاوت است اما شايع ترين اين غذاها عبارتند از غذاهاي سرخ شده، غذاهاي چرب، نوشابه هاي گازدار، ادويه جات و ترشي جات، آجيل و دانه ها بعلاوه سبزيجات خام.

ورزش منظم داشته باشيد

 يک مطالعه در نوامبر ۲۰۱۳ که نتايج آن در مجله پزشکي بريتانيا به چاپ رسيد، نشان داد زناني که از لحاظ جسمي فعال هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بيماري کرون قرار دارند. انجمن سرطان آمريکا همچنين اعلام کرده که ورزش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش مي دهد.

در مورد سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان کولورکتال يا بيماري کرون با پزشک صحبت کنيد

 اگر هر کدام از بستگان نزديک شما به اين بيماري ها مبتلا بودند، شما در معرض خطر هستيد، پس با پزشک خود در مورد روش هاي غربالگري و پيشگيري از اين بيماري ها بايد مشورت کنيد.

سيگار نکشيد

سيگار خود علائم بيماري کرون را بدتر مي کند و فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار مي دهد. محققان بر اين باورند که سيگار با توانايي روده ها براي مبارزه با بيماري ها تداخل دارد. سيگار کشيدن منجر به ايجاد التهاب در بدن مي شود. همين التهاب منجر به رشد سلولهاي غير طبيعي و در نهايت ابتلا به سرطان مي گردد.

 
 
  
  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar