نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سلامت

سرطان تخمدان از علایم تا پیشگیری

منبع
خراسان
بروزرسانی
سرطان تخمدان از علایم تا پیشگیری

خراسان/سرطان تخمدان جزو شايع ترين سرطان ها در ميان زنان است که اگر به موقع  تشخيص داده و درمان شود در بيش از 90 درصد طول عمر بيمار بيشتر مي‌شود

هيچ کس دقيقاً نمي‌داند چه چيزي باعث سرطان تخمدان مي‌شود. دانشمندان حتي هنوز نتوانسته‌اند يک ماده شيميايي در محيط زندگي يا رژيم‌هاي غذايي پيدا کنند که بتواند به طور مستقيم  با اين سرطان ارتباط داشته باشد اما دلايلي را مطرح کرده اند. ادامه مطلب را در اين زمينه مطالعه کنيد:

 علايم سرطان تخمدان
درد در ناحيه لگن: علايم سرطان تخمدان ممکن است مشابه علايم سندروم پيش از قاعدگي، سندروم روده تحريک پذير يا مشکل موقتي در مثانه باشد. تفاوت اصلي بين اين سرطان و ديگر بيماري ها، ماندگاري و پيشرفت در ميزان درد و علايم  است.

  علايم سرطان تخمدان پيشرفته
   حالت تهوع
   کاهش وزن ناگهاني
   تنفس با دشواري
   خستگي مفرط
   کم اشتهايي
   دلايل ابتلا
  داروهاي باروري
اين داروها نسبت مستقيمي با خطر ابتلا به سرطان تخمدان دارد، به خصوص در زناني که بيشتر از يک سال بدون اين‌ که باردار شوند، از اين قرص ها استفاده کرده اند. احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در بانواني که قدرت باروري ندارند نسبت به ديگران بيشتر است.
  سرطان سينه
متاسفانه  در بانواني که به سرطان سينه مبتلا هستند، امکان ابتلا به سرطان تخمدان بيشتر است.
  هورمون تراپي

هورمون تراپي خطر پيشرفت سرطان را کمي بالا مي برد. هرچه هورمون تراپي ادامه پيدا کند، خطر ابتلا به اين سرطان بيشتر مي شود.
  چاقي بيش از حد
چاقي و اضافه وزن خطر ابتلا به بسياري از سرطان ها را افزايش مي دهد. سرطان تخمدان در زنان با شاخص توده بدني (BMI) بالاتر از ۳۰ شايع تر  است.
   تشخيص سرطان تخمدان
براي تشخيص، پزشک به معاينه ناحيه لگن براي لمس هر گونه مورد مشکوک در تخمدان ها مي پردازد. همچنين سابقه خانوادگي و سابقه دارويي بيمار چک مي شود.
  درمان سرطان تخمدان
درمان سرطان تخمدان ممکن است شامل جراحي، شيمي درماني، پرتو درماني، هورمون تراپي يا درمان موضعي باشد. اغلب براي درمان بيش از چند روش به کار مي رود.
  عوارض
  حالت تهوع و استفراغ

  اسهال
  ريزش مو
  کم اشتهايي
  درد دهان
  کم خوني
  عفونت (به دليل از بين رفتن يک سري از گلبول هاي سفيد سيستم ايمني بدن ضعيف مي شود.)
 پيشگيري
رژيم غذايي با چربي کم، خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش مي  دهد.
  حاملگي و شيردهي
 داشتن عمل جراحي سيستم توليد مثل هيسترکتومي، تخليه تخمدان
  نکات مهم
   يکي از نکات اصلي در انتخاب شيوه درمان تمايل بيمار به داشتن فرزند پس از بيماري است.
   در صورتي که فرد بخواهد صاحب فرزند شود پزشکان بايد به احتمال درمان او بدون برداشتن تخمدان‌هايش فکر کنند البته عامل اصلي در تصميم‌گيري در اين مورد مرحله و ميزان پيشرفت سرطان است.
  در واقع در زنان جواني که در مرحله ابتدايي،سرطان شان تشخيص داده شده‌ است مي‌توان با حفظ تخمدان به  خارج کردن سرطان فکر کرد.
  پس از جراحي برداشتن سرطان تخمدان ،فرد ممکن است همچنان احساس درد شکمي داشته باشد که به مدت چند هفته داروهاي مسکن  به او تجويز مي‌شود.
  احساس برگشتن به حالت و  وضعيت طبيعي بدن ممکن است تا چند هفته پس از انجام اين جراحي وجود نداشته باشد.
  از آن‌جا که علايم سرطان تخمدان شباهت زيادي به بسياري از بيماري‌هاي کمتر  خطرناک ديگر دارد، بسياري از زنان علايم را ناديده مي‌گيرند.
  به دليل اين‌که تخمدان‌ها درون بدن قرار دارند، حتي براي پزشکان تقريبا غيرممکن است که تومورهاي کوچک روي اندام‌ها را تشخيص دهند.
  هر کسي که علايم لگني ناآشنا يا علايم شکمي شديد داشته باشد که بيشتر از دو هفته طول بکشد يا با
مراقبت هاي اوليه از بين نرود بايد در سريع ترين زمان ممکن به پزشک مراجعه کند.
  همچنين افرادي که سابقه خانوادگي سرطان سينه ، تخمدان، رحم يا روده بزرگ دارند، بهتر است با پزشکان، مشاوره ژنتيکي داشته باشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره