نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سلامت

خطر انباشت سموم لوازم آرایش در بدن  

منبع
خراسان
بروزرسانی
خطر انباشت سموم لوازم آرایش در بدن  

خراسان/داشتن صورت صيقلي و کاملا صاف مي‌تواند اعتماد به نفس شما را تقويت کند اما يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد بسياري از محصولات آرايشي حاوي مواد شيميايي ماندگار هستند.
به گزارش دويچه وله به نقل از Health Day News، طبق مطالعه اخير محققان آمريکايي، مقدار زيادي از محصولات زيبايي حاوي مقادير بالايي از پلي فلوئوروآلکيل (PFAS)، يک گروه بالقوه سمي از مواد شيميايي هستند که براي ماندگاري بيشتر اين محصولات استفاده مي‌شود.
به طور خاص، بيشتر ريمل‌هاي ضدآب، رژ لب‌هاي مايع و انواع کرم‌هاي پايه آرايش حاوي مقادير زيادي فلوئور هستند.مشخص شده است که بيش از چهار هزار و ۷۰۰ ترکيب شيميايي مختلف PFAS وجود دارد. طبق گفته آژانس حفاظت از محيط زيست ايالات متحده، از سال ۱۹۵۰، از اين ترکيب‌ها به طور گسترده‌اي در تعدادي از محصولات مصرفي، از جمله پارچه‌هاي ضد لک، ظروف ضدچسب، جلادهنده‌ها، واکس‌ها، رنگ‌ها و محصولات تميزکننده استفاده مي‌شود. «تام بروتون»، از محققان اين مطالعه و دانشمند ارشد موسسه سياست‌هاي علوم سبز، يک سازمان تحقيقاتي و مدافع محيط زيست در برکلي کاليفرنيا، با ابراز تاسف از اين که اين مواد شيميايي از بين‌رفتني نيستند، گفت: «هر آمريکايي داراي مقاديري قابل تشخيص PFAS در بدن خود است.»اين در حالي است که برخي از مواد شيميايي PFAS سمي هستند و به طور بالقوه در افزايش سطح کلسترول، وزن کم هنگام تولد نوزاد، نقص ايمني و اختلالات غده تيروئيد نقش دارند. همچنين نگراني‌هايي وجود دارد که تأثير PFAS بر تيروئيد منجر به سرطان تيروئيد شود.به گفته محققان،ديگر خطرات احتمالي PFAS در سلامتي شامل سرطان کليه، سرطان بيضه و فشار خون بالاست.بروتون به مصرف‌کنندگاني که مي‌خواهند قرارگرفتن در معرض PFAS را محدود کنند، توصيه مي‌کند برچسب محصولات آرايشي را با دقت بخوانند.  سطح بالايي از فلوئور اغلب در محصولاتي که به عنوان «ماندگار» و «مقاوم در برابر سايش و خراش» تبليغ مي‌شود، يافت مي‌شود که مي‌تواند سرنخ ديگري براي تشخيص مصرف‌کنندگان باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره