نماد آخرین خبر

کرونا/ ابتلا به کرونا در دوران بارداری چه عوارضی به همراه دارد؟

منبع
ايسنا
بروزرسانی
کرونا/ ابتلا به کرونا در دوران بارداری چه عوارضی به همراه دارد؟

ايسنا/پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي قزوين با انجام يک مطالعه، عوارض ابتلا به کرونا در دوران بارداري را بررسي کردند.

بيماري کوويد ۱۹ باعث افزايش نگراني در مورد گروه‌هاي در معرض خطر در جامعه شده است. به دليل کاهش مقاومت سيستم ايمني، زنان باردار مستعد ابتلا به اين بيماري هستند. دانش محدودي در مورد عفونت ويروس کرونا در دوران بارداري وجود دارد و آنچه که شناخته شده است، در بيشتر موارد نتيجه اپيدمي‌هاي ناشي از دو بيماري مرس و سارس است.

تجربيات قبلي با عفونت ويروس کرونا در بارداري نشانگر اين موضوع است که ابتلا به بيماري‌هاي مرس و سارس در دوران بارداري ممکن است پيامدهاي نامطلوب باليني از جمله تهديد زندگي مادر، بستري در بخش مراقبت‌هاي ويژه، نياز به تهويه مکانيکي و حتي مرگ را به دنبال داشته باشد. همچنين کرونا ويروس عوارض و پيامدهاي نامطلوب براي جنين و نوزاد از جمله محدوديت رشد داخل رحمي، زايمان زودرس، نيازمندي به مراقبت‌هاي ويژه دوره نوزادي، سقط و مرگ و مير پري ناتال دارد.

در بحبوحه شيوع سريع کوويد ۱۹، نيازهاي زنان باردار بايد در برنامه‌هاي آمادگي و پاسخ گنجانده شود. لذا ضروري است که اطلاعاتي در مورد وضعيت حاملگي و همچنين پيامدهاي مادر و جنين جمع‌آوري و گزارش شود. با توجه به اهميت اين موضوع پژوهشگران با انجام يک مطالعه که در سال ۱۳۹۹ انجام شد، پيامدهاي بارداري را در زنان باردار مبتلا به کوويد ۱۹ در استان قزوين بررسي کردند.

يافته‌هاي اين پژوهش نشان داد که ابتلا به کرونا در دوران بارداري مي‌تواند بر ميزان مرگ و مير و عوارض مادر و نوزاد اثرگذار باشد. علائم زنان باردار مبتلا به کوويد ۱۹ متنوع بود، علائم اصلي بيماري تب و سرفه بود. همچنين بيشترين فراواني پيامدهاي مادري شامل زايمان زودرس، پره اکلامپسي و زايمان سزارين بود. عوارض مادري به‌خصوص مرگ مادري در گروه مورد مطالعه بيش از حد انتظار حتي با آمار افراد باردار غير مبتلا بود.

پژوهشگران اين تحقيق معتقدند که يافته‌هاي حاصل از اين مطالعه تا حدودي تأثيرات بيماري کوويد ۱۹ را بر بارداري مشخص کرد. اين اطلاعات شايد بتواند براي ارائه دهندگان خدمات بهداشتي- درماني مفيد باشد و به تدوين برنامه‌هاي مناسب و مؤثر براي ارتقاء سلامت زنان باردار در زمان طغيان عفوني ويروس کمک کنند.

نتايج اين پروژه تحقيقاتي با عنوان «بررسي ارتباط کروناويروس با پيامدهاي بارداري در زنان باردار استان قزوين در سال ۱۳۹۹» در پايگاه نتايج پژوهش‌هاي سلامت کشور منتشر شده و  فاطمه رنجکش، نضال آژ، مريم رجبي، فاطمه طالبي و مريم سلطاني پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي قزوين در انجام اين طرح تحقيقاتي مشارکت داشتند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar