مجله ديجي کالا/ عرق کردن شبانه يا تعريق زياد هنگام خواب يکي از نشانه‌ها و رويداد‌هاي رايج ميان مردان و زنان است. بيماري‌ها و ناهنجاري‌هاي بدني گوناگوني مي‌توانند منجر به عرق کردن شبانه شوند.

عرق کردن شبانه علاوه بر اينکه يکي از رايج‌ترين نشانه‌هاي پساقاعدگي است، مي‌تواند ناشي از برخي بيماري‌ها يا مصرف دارو‌هاي ويژه‌اي هم باشد. ولي در بيشتر مواقع، اين رويداد پيام ويژه‌اي ندارد و نشانه‌اي از بيماري‌هاي جدي نيست.

پساقاعدگي و پيش از پساقاعدگي، مصرف داروها، تستوسترون پايين، قند خون پايين و مشکلات عصبي از دلايل بنيادين عرق کردن شبانه هستند. افزون بر اين، بسته به دليل پيدايش اين اختلال، ممکن است با نشانه‌هاي ديگري مانند لرز کردن بدن يا لرزيدن به همراه تب بالا، خشکي واژن و دگرگوني‌هاي خلقي هم روبه‌رو شويد. از ديگر دلايل عرق کردن شبانه، که نادر هستند، مي‌توان به عفونت و سرطان‌ها اشاره کرد.

پزشکان با بررسي و پي بردن به علت رخ دادن تعريق زياد هنگام خواب، به درمان اين اختلال مي‌پردازند. با ما همراه باشيد تا بيشتر در مورد عرق کردن شبانه بدانيد.

عرق کردن شبانه چيست؟

پزشکان مراقبت‌هاي اوليه معمولا با بيماراني مواجه مي‌شوند که از عرق کردن‌هاي شبانه شکايت دارند. اين مشکل بسيار رايج است و به هرگونه تعريق بيش‌ از اندازه در درازاي شب اشاره دارد. با وجود اين، اگر دماي اتاق شما هميشه بالا است يا هنگام خواب چند لايه لباس به تن داريد، عرق کردن کاملا طبيعي خواهد بود. پزشکان، عرق کردن شبانه‌ي ناشي از بيماري را از عرق کردني که به دليل دماي محيط رخ مي‌دهد، جدا مي‌دانند و منظورشان هر گرگرفتگي شديد در شب است که مي‌تواند لباس خواب و ملحفه را خيس کند بدون اينکه دماي محيط بالا باشد.

تعريق شبانه چيست و از چه مشکلي خبر مي‌دهد؟

محققان در يک مطالعه درباره‌ي ۲۲۶۷ بيمار که به پزشک مراقبت‌هاي اوليه مراجعه کرده بودند، با ۴۲ درصد بيمار روبه‌رو شدند که در يک ماه گذشته با عرق کردن شبانه مواجه شده بودند. بنابراين، اين رويداد کاملا شناخته‌شده و همه‌گير است. ولي بايد توجه داشت که گرگرفتگي و عرق کردن شبانه هم نشانه‌هاي همسان زيادي دارند و گاهي تشخيص‌شان از يکديگر دشوار است. گرگرفتگي به قرمز و برانگيخته شدن صورت گفته مي‌شود که به دلايل فيزيولوژيکي گوناگون رخ مي‌دهد. اين حالت در واقع واکنشي نسبت به فشار‌هاي روحي مانند خجالت، عصبانيت يا تحريک عاشقانه است. با وجود اين، دلايل فراواني وجود دارند که منجر به گرگرفتگي مي‌شوند.


نشانه‌هاي ديگر عرق کردن شبانه کدامند؟

بسته به اينکه چه چيزي منجر به تعريق شديد در خواب شده، نشانه‌هاي ديگري هم ممکن است رخ دهد. از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان گزينه‌هاي زير را فهرست کرد:

برخي عفونت‌ها و سرطان‌ها

در صورت تب داشتن، لرزيدن بدن هم ممکن است روي دهد.

کاهش وزن غير قابل توضيح به دليل لنفوم (گونه‌اي تومور سرطاني)

عرق کردن شبانه ناشي از پساقاعدگي مي‌تواند نشانه‌هاي ديگري از پساقاعدگي مانند خشکي واژن، گرگرفتگي روزانه و دگرگوني‌هاي خلقي را هم در پي داشته باشد.

اگر اين عرق کردن‌ها ناشي از مصرف دارو‌ها باشند، بسته به نوع دارو مي‌توانند با ديگر عوارض جانبي آن دارو همراه باشند.


چه چيزي منجر به عرق کردن شبانه مي‌شود؟

تعريق شبانه چيست و از چه مشکلي خبر مي‌دهد؟

پساقاعدگي و پيش از پساقاعدگي

گرگرفتگي‌هاي ناشي از انتقال پساقاعدگي ممکن است در شب رخ دهند و منجر به عرق کرن شبانه شوند. اين يکي از دلايل شايع عرق کردن شبانه در زناني است که در دوره‌ي پيش از پساقاعدگي به سر مي‌برند. بايد يادآوري کنيم که گرگرفتگي و ساير نشانه‌هاي پيش از پساقاعدگي، همانگونه که از نام‌اش پيدا است، مي‌توانند پيش از آغاز پساقاعدگي واقعي (يعني توقف دوره‌هاي قاعدگي) رخ دهند و اين ممکن است تا چند سال پيش از اين رويداد باشد.

اختلالات هورموني

عرق کردن يا گرگرفتگي مي‌توانند به چندين اختلال هورموني، مانند فئوکروموسيتوما (گونه‌اي تومور غده‌ي فوق کليوي که بيش از اندازه هورمون‌هاي کاتکولامين را توليد مي‌کند)، سندرم کارسينوئيد (توليد بيش از اندازه‌ي برخي هورمون‌ها به دست تومور‌هاي ريه يا دستگاه گوارش) و پرکاري تيروئيد (بالا رفتن بيش از اندازه‌ي سطح هورمون‌هاي تيروئيد) بستگي داشته باشند.

هيپرهيدروز ناشناخته (ايديوپاتيک)

هيپرهيدروز يا تعريق بيش‌ازاندازه و غيرطبيعي، به افزايش غيرطبيعي عرق کردن بدن گفته شده و ايديوپاتيک هم صفتي است که به بيماري‌هاي با منشأ ناشناخته نسبت داده مي‌شود. اين بيماري منجر به پيدايش شرايطي مي‌شود که بدن بدون هيچ دليل مشخصي به طور دائم عرق مي‌کند.

عفونت‌ها

سل، يکي از معمول‌ترين بيماري‌هاي عفوني است که عرق کردن شبانه را در پي دارد. با وجود اين، برخي عفونت‌هاي باکتريايي ديگر مانند گزينه‌هاي زير هم مي‌توانند منجر به عرق کردن شبانه شوند:

تعريق شبانه چيست و از چه مشکلي خبر مي‌دهد؟

اِندوکارديت يا التهاب درون‌شامه‌ي قلب
استئوميليت يا التهاب درون استخوان‌ها به دليل عفونت
دمل يا آبسه که شامل جمع شدن چرک در بافت‌هاي بدن مانند جوش، آويزه، لوزه و… مي‌شود.
عفونت ويروس ايدز

سرطان

عرق کردن شبانه مي‌تواند يکي از نخستين نشانه‌هاي برخي سرطان‌ها باشد. رايج‌ترين گونه‌ي سرطان که با عرق کردن شبانه همراه است، لنفوم به شمار مي‌رود. با وجود اين، کساني که سرطان دارند و تشخيص داده نشده، ممکن است با نشانه‌هاي ديگري مانند کاهش وزن و تب غير قابل توضيح هم روبه‌رو شوند.

دارو‌هاي ضدافسردگي

مصرف برخي دارو‌ها مي‌تواند منجر به عرق کردن شبانه شود. اگر نشانه‌هاي جسمي، تومور يا عفونت ديگري وجود نداشته باشند، اين عرق کردن‌ها را مي‌توان ناشي از مصرف دارو‌ها دانست.

دارو‌هاي ضدافسردگي يکي از معمول‌ترين دارو‌هايي هستند که عرق کردن شبانه را به دنبال دارند. انواع ضدافسردگي‌ها مانند «بوپروپيون»، «ونلافاکسين»، «بازدارنده بازجذب سروتونين» و «ضدافسردگي‌هاي سه‌حلقه‌اي» مي‌توانند عرق کردن شبانه را به‌عنوان عوارض جانبي داشته باشند.

دارو‌هاي ديگر

دارو‌هايي که براي کاهش تب مصرف مي‌شوند، مانند آسپرين و استامينوفن، گاهي اوقات عرق کردن شبانه را در پي دارند. دارو‌هاي ديگري هم هستند که منجر به گرگرفتگي و قرمزي پوست مي‌شوند، و همانگونه که گفتيم، اين ممکن است با عرق کردن شبانه اشتباه گرفته شود. برخي دارو‌ها که باعث گرگرفتگي مي‌شوند، گزينه‌هاي زير هستند:

 • نياسين
 • تاموکسيفن
 • هيدرالازين
 • نيتروگليسرين
 • سيلدنافيل يا وياگرا

افزون بر اين، برخي دارو‌ها از جمله کورتيزون، پردنيزون و پردنيزولون هم ممکن است گاهي منجر به عرق کردن شبانه يا گرگرفتگي شوند.

تعريق شبانه چيست و از چه مشکلي خبر مي‌دهد؟


پيش‌گيري از عرق کردن شبانه

شما مي‌توانيد از برخي از دلايل رخ دادن عرق کردن شبانه جلوگيري کنيد. براي نمونه، با انجام دادن گزينه‌هاي زير ممکن است از اين عرق کردن‌ها در بيشتر مواقع پيش‌گيري کنيد:

 • مصرف الکل و کافئين را محدود کنيد.
 • از مصرف دخانيات و مواد مخدر خودداري کنيد.
 • دماي اتاق‌تان را متعادل و در شب‌ها خنک‌تر نگه داريد.
 • در شب و نزديک به هنگام خوابيدن، ورزش نکنيد و غذا‌هاي پرادويه يا نوشيدني‌هاي گرم نخوريد.
 • در صورت مشکوک بودن به عفونت يا ساير بيماري‌ها، بي‌درنگ به پزشک مراجعه کنيد.
 • از پزشک خود درباره‌ي بيماري و گزينه‌هاي درماني و راهکار‌هاي جلوگيري از عرق کردن شبانه بپرسيد.

سخن پاياني

عرق کردن شبانه مي‌تواند آزاردهنده باشد و حسابي کلافه‌تان کند. در بيشتر مواقع، اين رويداد هيچ مشکلي ندارد و آسيبي به شما نمي‌زند. چيز‌هاي گوناگوني مانند پساقاعدگي و پيش از پساقاعدگي، مصرف داروها، تستوسترون پايين، قند خون پايين و مشکلات عصبي از دلايل بنيادين عرق کردن شبانه به شمار مي‌روند. گاهي اوقات اين عرق کردن با نشانه‌هاي ديگري مانند لرز کردن بدن يا لرزيدن به همراه تب بالا، خشکي واژن و دگرگوني‌هاي خلقي هم همراه است.

درمان عرق کردن شبانه، به علت بنيادين رخ دادن آن بستگي دارد. به طور کلي، اين عرق کردن‌ها با اينکه آزاردهنده هستند، ولي خطري ندارند. با وجود اين، گاهي ممکن است نشانه‌اي از بيماري‌هاي خطرناکي مانند انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها باشند. بنابراين، اگر فکر مي‌کنيد عرق کردن‌هاي شما دليل ويژه‌اي ندارند، اگر همواره رخ مي‌دهند، خواب‌تان را به هم مي‌ريزند، يا به همراه نشانه‌هاي ديگري هستند، حتما به يک پزشک مراجعه کنيد تا از علت آن مطلع شويد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar