جامعه 24/ تخم شربتي در حقيقت دانه‌هاي گياه ريحان کوهي است که به علت داشتن ترکيبات لعاب‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده مي‌شود. لعاب اين دانه‌ها پس از جذب آب به صورت ژله‌اي درمي‌آيد که مي‌تواند براي رفع عطش مورد استفاده قرار گيرد.
تخم شربتي خواص زيادي دارد و اين‌گونه نيست که فقط براي فصل گرما و رفع عطش توصيه شود. اين دانه‌هاي ريز علاوه بر اين که منبع کلسيم هستند اشتها را کنترل کرده و به لاغري هم کمک مي‌کنند. گاهي به اشتباه خواص دانه چيا براي تخم شربتي هم ذکر مي‌شود که اين طور نيست. تخم شربتي به اندازه دانه چيا کلسيم ندارد و مثل دانه چيا حاوي امگا-۳ نيست. اما لاغري با تخم شربتي امکان‌پذير است. در ضمن مصرف آن براي جلوگيري از ديابت هم توصيه مي‌شود.

تفاوت تخم شربتي با تخم ريحان و دانه چيا
براي تشخيص دانه تخم شربتي از تخم ريحان و دانه چيا دقت کنيد:
– تخم شربتي، دانه‌هاي ريز و سياه رنگ دارد. اين دانه‌ها با ريخته شدن در آب بلافاصله لعابدار مي‌شوند.
– تخم ريحان درشت‌تر است و رنگ سياه مات دارد. تخم ريحان هم به محض ريخته شدن در آب لعابدار مي‌شود.
– دانه‌هاي چيا بيضي شکل هستند و معمولا به صورت در هم در رنگ‌هاي خاکستري، مشکي و سفيد موجود است.
 
براي لاغري از تخم شربتي غافل نشويد
اگر دنبال روشي بي‌دردسر براي کاهش وزن هستيد، لاغري با تخم شربتي چاره شماست. روش‌هاي طبيعي هميشه عوارض کمتري دارند و مي‌توانند به اندازه روش‌هاي ديگر و حتي بيشتر از آن‌ها مؤثر باشند. دو قاشق چايخوري تخم شربتي تنها ۴۰ کالري دارد، اما سرشار از خواص مفيد براي سلامتي است. تخم شربتي کربوهيدرات کم و پروتئين زيادي دارد. ترکيبي که در بين مواد گياهي واقعا نادر است.

لاغري با تخم شربتي، يک ضد اشتهاي قوي
تخم شربتي سرشار از فيبر‌هاي محلول در آب است که به سيري طولاني‌مدت کمک زيادي مي‌کند. اين دانه‌هاي ريز در مجاورت با آب، حجيم شده و به اين ترتيب جاي بيشتري در معده اشغال مي‌کنند. به اين ترتيب اشتها را کنترل کرده و ميل به پرخوري را از بين مي‌برد. در نتيجه شما مي‌توانيد در چهارچوب يک رژيم غذايي سالم از اين دانه‌هاي ريز براي رسيدن به تناسب اندام استفاده کنيد. در حقيقت مکانيزم لاغري با تخم شربتي بر اساس از بين بردن اشتهاي بيش از حد است.

سرکوب کننده ميل به شيريني‌جات
تخم شربتي حاوي ميزان قابل‌توجهي امگا ۳ است. اين اسيد‌هاي چرب به‌طور مستقيم روي خلق و خوي و خواب تأثير گذاشته و به لاغري کمک مي‌کنند. اگر افراد خوابي راحتي داشته باشند و بتوانند افسردگي يا اختلالات خلقي شان را کنترل کنند ميتوانند کمک زيادي به کنترل ميلشان به مصرف قند زياد کنند. همانطور که مي‌دانيد مصرف زياد شيريني جات باعث تبديل شدن قند اضافي به چربي در بدن شده ويکي از دلايل اضافه وزن و چاقي افراد محسوب ميشود.

تخم شربتي را چطور استفاده کنيم؟
مصرف تخم شربتي نبايد بيش از ۲۵ گرم يا معادل يک تا دو قاشق غذاخوري در روز باشد. مي‌توانيد از دانه‌هاي ريز به صورت پودر در سوپ و آش، سالاد، يا محصولات لبني استفاده کنيد. همچنين مي‌توانيد از تخم شربتي به صورت نوشيدني استفاده کنيد. يک قاشق از اين دانه‌ها را در آب يا حتي آب‌ميوه ريخته و ميل کنيد.
براي استفاده از خواص لاغري تخم شربتي، نوشيدني‌تان را قبل از غذا يا در بين روز زماني که ته دلتان ضعف مي‌رود ميل کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar