سيناپرس/ گره خوردن مو زماني رخ مي دهد که موها خشک و آسيب ‌ديده باشد؛ خلاص شدن از شر اين گره ها چندان آسان نيست و اگر حوصله به خرج ندهيد، امکان دارد موهاي شما بيشتر آسيب ببينند.
يک تار موي سالم با داشتن لايه کوتيکول، ظاهري يکدست و نرم دارد و مي ‌تواند رطوبت را در خود حفظ کند اما اگر لايه کوتيکول مو آسيب ببيند، ظاهر موها ناهموار و تارهاي مو شکننده مي‌ شود و نمي تواند رطوبت را در خود نگه دارد.
در حال حاضر عوامل مختلفي مانند استرس، رژيم غذايي نامناسب، آسيب ‌هاي شيميايي ناشي از رنگ زدن، دکلره کردن يا هايلايت کردن مو، حالت دادن مو با دستگاه‌ هاي حرارتي، شست و شوي بيش از حد موها، برس کشيدن محکم و خشن موها، رسيدگي نکردن به موخوره، آب سخت، خوابيدن با موهاي باز، استفاده نادرست از حوله در زمان خشک کردن موها و شستشوي موها با آب تصفيه نشده يا حاوي کلر باعث آسيب ديده شدن و گره خوردن مو مي شوند. در ادامه چند ترفند‌ حياتي براي باز کردن گره ‌هاي مو بازگو مي کنيم.

چگونه موهاي گره خورده را باز کنيم؟
موهاي خود را مرتب کوتاه کنيد: موهاي آسيب ديده تمايل بيشتري به گره خوردن دارند. کليد رهايي از اين مشکل کوتاه کردن مرتب موها است.

از روبان‌ و کش سر‌هاي پلاستيکي استفاده نکنيد: استفاده از روبان‌ هاي لاستيکي و کش سر‌هاي پلاستيکي باعث کشيده شدن تارهاي مو مي ‌شوند بنابراين بهتر است از کش سر‌هاي غير پلاستيکي استفاده کنيد.
از شانه هاي دانه درشت چوبي استفاده کنيد: هميشه از شانه هاي دانه درشت که از مواد طبيعي مانند چوب ساخته شده اند استفاده کنيد اين شانه ها باعث مي شوند الکتريسته موهاي شما کمتر شده و موهاي نرم تر داشته باشيد.
پيش از خوابيدن موهايتان را ببافيد: بافتن موها پيش از خواب نه تنها آسيبي به آنها نمي زند بلکه از گره خوردن موها پس از بيداري نيز جلوگيري مي کند.
موهايتان را پيش از حمام شانه کنيد: موهايتان را قبل استفاده از شامپو حتما شانه بزنيد؛ شانه زدن مو پيش از حمام کردن باعث مي ‌شود تا هنگام شستشوي آلودگي‌ ها، موها صاف تر باشد، کمتر گره بخورد و آسيب پذيري آنها کاهش يابد.

از شامپوي بدون سولفات استفاده کنيد: براي جلوگيري از خشک شدن موهايتان از شامپوي بدون سولفات استفاده کنيد؛ اين شامپوها چربي طبيعي پوست و موي شما را از بين نمي ‌برند.

موهايتان را با آب سخت نشوييد: تارهاي مو در مجاورت آب سخت يا حاوي کلر به سرعت خشک و شکننده مي ‌شوند بنابراين از يک سر دوش داراي فيلتر‌هاي حذف کننده سختي آب استفاده کنيد.

موهايتان را چنگ نزنيد: هنگام استفاده از شامپو موهايتان را چنگ نزنيد بلکه به آرامي ماساژ دهيد.

از نرم کننده استفاده کنيد: پس از هر بار شامپو کردن موها از نرم کننده استفاده کنيد. نرم کننده ها يک لايه چربي روي مو ايجاد مي کنند و باعث براق شدن و نرم شدن مو مي شوند. همچنين شانه کردن و آرايش کردن مو را راحت تر مي کنند.

با دست گره موهايتان را باز کنيد: پس از حمام، موهايتان را با دست مرتب کنيد و آنها را در يک حوله بپيچيد اما زياد آنها را مالش ندهيد زيرا باعث مي شود دوباره درهم گره بخورند.

موهايتان را با حوله مالش ندهيد: وقتي موهاي خيس خود را با حوله‌ پنبه ‌اي مالش مي دهيد، موهايتان شکننده تر مي شود و کوتيکول موي شما آسيب مي بيند. به جاي اين کار مي توانيد حوله ميکروفيبر يا تي شرت نخي را دور سرخود بپيچيد تا کم کم رطوبت را جذب کند.

از روغن هاي طبيعي استفاده کنيد: براي چرب کردن موهايتان از روغن‌ هاي طبيعي مانند نارگيل، بادام شيرين، جوجوبا و آرگان استفاده کنيد. اين روغن ها علاوه بر رساندن مواد مغذي مورد نياز موي شما، آن‌ها را نرم و يکدست مي ‌کنند.

از سرکه سيب استفاده کنيد: پس از شست و شوي موها در حمام به ميزان مساوي آب و سرکه سيب را با هم مخلوط کرده و روي موها بريزيد.

به موهايتان ماسک مو بزنيد: علت اصلي استفاده از ماسک مو جذب و ترميم دوباره رطوبت از دست رفته موهاست زيرا رطوبت نداشتن کافي مو علت اصلي گره خوردن مو است.

موهايتان را اتو نکشيد: اصلا روي موهايتان اتو نکشيد و براي استفاده از سشوار حتما از باد ملايم آن استفاده کنيد. براي خشک کردن موها با سشوار نيز فقط بايد ريشه مو را خشک کنيد. ساقه و نوک موها بايد کمي ‌مرطوب بمانند و خود به خود خشک شوند.

کمتر از رنگ مو استفاده کنيد: مواد شيميايي رنگ موها باعث از بين بردن فوتيکول ‌ها شده و با نفوذ به لايه‌ داخلي مو موجب از دست دادن رطوبت مو، گره خوردن و کشيدگي موها به هنگام شانه زدن مي‌ شود.

از رو بالشي ساتن استفاده کنيد: پارچه هاي نخي باعث ايجاد الکتريسيته در موهايتان شده و اوضاع موهايتان را بدتر مي کند بنابراين بهتر است از رويه بالش ساتن براي کاهش الکتريسيته موهايتان استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar