صدا و سيما/ گياه شاهي يا تره تيزک گياهي يک ساله به ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتي متر است که در نواحي مختلف ايران پرورش مي‌يابد. اين گياه که داراي نشاسته و روغن است با فرا رسيدن بهار در دسترس ما قرار مي‌گيرد و به عنوان غذا و دارو کاربرد زيادي دارد.

گياه شاهي از ديدگاه 
طبع گرم و خشک، باز کننده عروق، شتشو دهنده مجاري کبد و طحال و خرد کننده سنگ کليه براي افراد کهنسال است، زيرا عاملي براي توليد آب مرواريد و آب سياه است، محرک نيروي جنسي براي افراد مزاج گرم‌ها (صفراوي‌ها) مضر است و توصيه مي‌شود در شب مصرف نشود.

خواص درماني شاهي
سلامت قلب
تحقيقات نشان داده ويتامين C ويتامين K موجود در شاهي نقش مهمي در سلامت قلب و عروق ايفا کرده و از تجمع کلسيم اضافي روي ديواره شريان‌ها يا دريچه‌هاي قلب که به عنوان کلسيفيکاسيون (کلسيفيکاسيون از عوامل کاهش الاستيسيته عروق خوني، افزايش فشار خون، بروز سکته مغزي و سکته قلبي مي‌باشد) نيز جلوگيري مي‌کند.

ضد التهاب
شاهي حاوي مقادير قابل توجهي ويتامين A است که آسيب ناشي از راديکال‌هاي آزاد روي بافت‌ها و سلول‌هاي بدن را کاهش داده و از انسداد سلول‌ها جلوگيري مي‌کند. هنگامي که سيستم ايمني بدن نسبت به پروتئين‌هاي غذايي واکنش نشان مي‌دهد باعث بروز آلرژي‌هاي غذايي و التهاب مي‌شود و مصرف ويتامين A خطر بروز انواع خاص آلرژي و التهاب را کاهش مي‌دهد.

درمان پوکي استخوان
منگنز موجود در شاهي از بروز پوکي استخوان و آرتروز (استئوآرتريت) جلوگيري کرده و براي حفظ و افزايش تراکم استخواني ضروري مي‌باشد.

تقويت سيستم عصبي
ويتامين B ۲ يا ريبوفلاوين موجود در شاهي به درمان مشکلات سيستم عصبي مانند آلزايمر، ام اس، بي حسي، صرع و اضطراب کمک مي‌کند.
خواص ضد التهابي شاهي نيز احتمال ابتلا به بيماري‌هاي مرتبط با سيستم عصبي همچون آلزايمر و پارکينسون را نيز کاهش مي‌دهد.

درمان کم خوني
شاهي حاوي ويتامين B ۶ است که به توليد هموگلوبين در خون کمک کرده و باعث افزايش اکسيژن رساني به اندام‌هاي مختلف بدن مي‌شود.
از آن جا که توليد ناکافي سلول‌هاي قرمز در بدن باعث بروز علائم کم خوني همچون خستگي، درد و ... مي‌شود، مصرف مواد غذايي حاوي ويتامين B ۶ به کاهش اين علائم و بهبود کم خوني کمک مي‌کند.

سلامت چشم
مانند اغلب سبزيجات تازه شاهي نيز منبع غني ويتامين A و آنتي اکسيدان‌هايي همچون کارتنوئيد است که نقش مهمي در سلامت چشم، بهبود بينايي و درمان شب کوري ايفا مي‌کنند.

تقويت سيستم ايمني بدن
شاهي به دليل دارا بودن ويتامين C و A به تقويت سيستم ايمني بدن کمک مي‌کند. ويتامين C قدرت دفاعي سلول‌هاي سفيد خون را افزايش داده و به عنوان ضد باکتري و ضد ويروس قوي شناخته شده است و ويتامين A از نفوذ ويروس‌ها يا باکتري‌ها از طريق غشا‌هاي مخاطي بدن همچون چشم، بيني، دهان، گلو، ريه‌ها و معده جلوگيري مي‌کند.

ضد سرطان
ويتامين‌هاي آنتي اکسيداني شاهي بخصوص ويتامين C به دليل خاصيت ضد التهابي و ضد سرطاني از بدن در برابر عوامل سرطان زا محافظت مي‌کنند.

تنظيم قاعدگي
ويتامين K و ساير ترکيبات موجود در شاهي به افزايش توليد استروژن در بدن کمک کرده و براي تنظيم سيکل قاعدگي و درمان بي نظمي پريود مفيد است.
شاهي يک سبزي بسيار عالي براي درمان کم‌خوني است، چرا که حاوي مقدار زيادي ويتامين C است و البته ميزان زيادي نيز آهن و همچنين اسيد سولفيک در آن قرار دارد

درمان آسم
ميزان قابل توجه ويتامين A که در اين سبزي وجود دارد باعث شده است که شاهي به يک سبزي مبارز در مقابل آسم تبديل شود. اين سبزي مي تواند از دستگاه تنفسي شما به خوبي محافظت کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar