خراسان/ کودکان هم دچار افزايش فشار خون مي‌شوند که اصلي‌ترين دليل آن به عفونت هاي دوران شيرخوارگي آن ها برمي‌گردد
 بيشتر ما فکر مي کنيم که افزايش فشار خون در بزرگ سالان ديده مي‌شود اما جالب است بدانيد که کودکان هم دچار افزايش فشار خون مي‌شوند و به گفته دکتر «رضا عباس زاده»، فوق تخصص قلب اطفال ۹۰ درصد دليل فشار خون در کودکان علل کليوي است که مي تواند ناشي از عفونت هاي دوره کودکي و شيرخوارگي باشد.ادامه مطلب را در اين زمينه مطالعه کنيد :
  علت زمينه‌اي فشار خون
فشار خون در کودکان برخلاف بزرگ سالان علت زمينه‌اي دارد. فشار خون در کودکان مي تواند ناشي از عفونت کليوي باشد که ممکن است در دراز مدت بر کليه کودکان  تاثير بگذارد يا عواملي التهابي که ساختار و عملکرد کليه را دچار تغيير کند.
   کيست و تومور کليه
 کليه‌هايي که به صورت مادرزادي کيست يا تومور دارند، مي توانند موجب فشار خون بالا در کودکان شوند.
   تنگي آئورت
علت‌هاي قلبي و عروقي که شايع‌ترين آن‌ها تنگي آئورت است موجب مي شود فشار خون اندام فوقاني بيشتر از فشار خون اندام تحتاني باشد. از ديگر علت هاي ايجاد فشار خون بالا در کودکان اختلال در عملکرد غددي همچون تيروئيد و فوق کليوي است.
فشار خون کودکان بالاي سه سال بايد در درمانگاه اندازه گيري شود و اگر فشار خون اندام تحتاني و فوقاني متفاوت باشد مشکل قلبي و عروقي است. با آزمايش ادرار هم مي توان به تشخيص رسيد. اگر گلبول هاي سفيد در ادرار بيشتر باشد نشانه عفوني دارد و اگر گلبول‌هاي قرمز بيشتر باشد نشانه التهاب و سنگ و تومور است و اگر هيچ کدام از اين‌ها نباشد اختلال در عملکرد غدد مي تواند باعث افزايش فشار خون در کودکان شود.
   فشار خون مناسب کودکان و نوجوانان
در سنين بين 14 تا 19 سالگي فشار خون طبيعي 117 روي 77 است.
   راهکارهاي درمان
 براي درمان فشار خون در کودکان  به سرعت سراغ دارو نمي رويم بلکه ترجيح ما تغيير سبک زندگي است. به عنوان مثال اگر کودک چاق باشد بايد کاهش وزن دهد و کودکان نبايد مدام در يک جا ساکن باشند و بايد فعاليت داشته باشند. مصرف  کم چربي و نمک از ديگر راهکارهاي درمان فشار خون است. مصرف غلات ميوه‌ها و سبزي ها هم مهم است.
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar