باشگاه خبرنگاران/ مجله آمريکايي "The Healthy" گزارشي منتشر کرد که در آن برخي از کار‌هايي را که هنگام آفتاب سوختگي بايد از آن‌ها اجتناب شود، مرور کرده است.

در اين گزارش آمده است: "بهتر است براي جلوگيري از سوختگي در هواي گرم، به مدت طولاني در آفتاب نمانيد، اما اگر اين اتفاق افتاد، مواردي وجود دارد که بايد از آن‌ها اجتناب شود تا باعث آسيب بيشتر نشود:

پوشدن لباس تنگ

پس از آفتاب سوختگي، بايد اجازه دهيد پوست شما نفس بکشد. "شرين ادريس متخصص بيماري‌هاي پوستي، در Union Square Laser Dermatology نيويورک مي‌گويد: "پوشيدن لباس تنگ بر روي پوست آفتاب سوخته کاملاً غيرقابل قبول است، زيرا منجر به درماتيت مي‌شود. "

براي بهبودي از سوختگي، بدن شما سعي مي‌کند با افزايش جريان خون در منطقه آسيب ديده، به شوک پاسخ دهد و اين منجر به قرمزي و التهاب در آن منطقه مي‌شود. بنابراين، پوشيدن لباس تنگ مي‌تواند منجر به تورم بيشتر و تاول‌هاي دردناک شود.

استفاده از آلوئه ورا به همراه وازلين

آلوئه ورا خاصيت ضد التهابي دارد و پس از آفتاب سوختگي براي پوست شما مفيد است، اما نبايد از آن با وازلين استفاده کنيد، زيرا اجازه نمي‌دهد گرما از بدن خارج شود.

طبق گزارش آکادمي پوست آمريکا، شما همچنين بايد از استفاده محصولات حاوي بنزوکائين يا ليدوکائين خودداري کنيد، زيرا باعث تحريک بيشتر پوست مي‌شوند.

ننوشيدن آب کافي

بايد اطمينان حاصل کنيد که پس از آفتاب سوختگي به اندازه کافي آب بنوشيد تا بدن شما را آبرساني کند. کيت لبلانک متخصص بيماري‌هاي پوستي، توضيح مي‌دهد: "سوختگي‌ها تمام مايعات موجود در بدن را به سمت پوست مي‌کشند. "

بنابراين حتماً چند روزي بيشتر آب، آب ميوه و نوشيدني‌هاي ورزشي بنوشيد و مراقب علائم کم آبي بدن خود باشيد. "

استفاده از آرايش براي پنهان کردن سوختگي‌ها

اگر بگذاريد پوست شما به صورت طبيعي نفس بکشد، سوختگي سريع تر التيام مي‌يابد. دکتر ادريس مي‌گويد:" قرار دادن مواد آرايشي از طريق اسفنج يا برس کثيف فقط خطر عفونت يا آلرژي را افزايش مي‌دهد و باعث بدتر شدن آن مي‌شود.

لايه برداري يا خراشيدن پوست

اگر بعد از آفتاب سوختگي پوست خود به خود شروع به کنده شدن کرد، نگران نباشيد. اين بدان معني است که پوست شروع به بهبودي کرده و مهم اين است که شما سعي نکنيد که آن را عمدا لايه برداري کنيد. دکتر لوبلانک مي‌گويد: "شما بايد اجازه دهيد پوست لکه دار به طور طبيعي از بين برود و از همه مهمتر، پوست خود را با يک محصول مناسب مرطوب کنيد. "

اين امر باعث بهبود ظاهر آفتاب سوختگي مي‌شود و به پوست کمک مي‌کند تا به صورت طبيعي لايه برداري کند.

تاول زدن

اين مجله در مورد ايجاد تاول‌هاي آفتاب سوختگي هشدار مي‌دهد، زيرا حباب‌هايي که روي پوست ظاهر مي‌شوند هدف بسيار مهمي در محافظت از پوست دارند. اگر جوش بسيار دردناک است، مي‌توانيد از کرم آلوئه ورا بدون بو يا برخي از دارو‌هاي خانگي ديگر استفاده کنيد.

استفاده از محصولات لايه بردار

محصولات لايه بردار يا حاوي اسيد‌هاي گليکوليک، رتينوئيد‌ها يا اسيد ساليسيليک براي پوست شما، به ويژه پوست آفتاب سوخته بسيار مضر است. هنگامي که پوست به خودي خود پوسته پوسته شد، قبل از استفاده از هر يک از اين محصولات حدود سه روز صبر کنيد.

استفاده از کرم‌هاي حاوي الکل

هنگام استفاده از کرم يا آلوئه ورا در آفتاب سوختگي، مطمئن شويد که حاوي الکل نباشد. دکتر ادريس مي‌گويد: "الکل چربي‌هاي طبيعي پوست ما را از بين مي‌برد و هنگامي که روي سوختگي قرار مي‌گيرد، توانايي بهبود پوست را کاهش مي‌دهد. "

تأخير در مصرف ضد التهاب‌ها

التهاب نشان دهنده پاسخ بدن شما به آفتاب سوختگي است؛ بنابراين مهم است که چيزي بخوريد که به کاهش التهاب کمک کند. ضد التهاب‌هاي بدون نسخه، مانند ايبوپروفن يا آسپرين توصيه مي‌شوند؛ زيرا به کاهش التهاب و درد کمک مي‌کنند.

۴ تا ۶ ساعت طول مي‌کشد تا آفتاب سوختگي ظاهر شود، اما اگر اين مدت صبر کنيد، دارو موثر نخواهد بود. آکادمي پوست آمريکا تأکيد مي‌کند که درمان فوري آفتاب سوختگي مهم است که مصرف ايبوپروفن يا آسپرين يکي از بهترين دارو‌ها براي کمک به روند بهبود است.

ااستفاده ز محافظ‌هاي حاوي مواد شيميايي

اگر بعد از آفتاب سوختگي مجبور به بيرون رفتن شديد، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنيد که فاقد مواد شيميايي باشد و باعث بدتر شدن آن نشود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar