باشگاه خبرنگاران/يک متخصص فيزيوتراپي گفت: کاهش فعاليت بدني کودکان و نوجوانان در روز‌هاي کرونايي، منجر به فقر حرکتي و عوارض ناشي از آن شده است.
 
شهاب، متخصص فيزيوتراپي در نشست خبري که به مناسبت روز فيزيوتراپي برگزار شد، اظهار کرد: يکي از عوارضي که کرونا براي قشر کودک و نوجوان به همراه داشته است، ماندن اين قشر فعال در منزل بود که منجر به فقر حرکتي و عوارض ناشي از آن در اين گروه سني شده است.

او ادامه داد: انجمن فيزيوتراپي به عنوان پيشگام در اين زمينه تلاش کرد تا آموزش هاي همگاني در سطح جامعه ارائه شود و اين حساسيت را در خانواده ها ايجاد کند که اين فقر حرکتي ممکن است در آينده  به بيماري هاي زمينه اي و مشکلاتي که بتواند يک جامعه پويا و شاداب را از سلامتي محروم کند، منجر شود. 

شهاب افزود: با آموزش همگاني مي‌توانيم سطح عملکردي و فعاليت گروه سني کودک و نوجوان را ارتقا دهيم. فقر حرکتي در کودکان مي‌تواند منجر به بروز برخي ناهنجاري ها شود. اين ناهنجاري ها ممکن است در آينده کيفيت زندگي کودکان را کاهش دهد.

به گفته او  پوشش درماني ناشي از اين مشکلات، هزينه هاي اقتصادي زيادي را به خانواده ها تحميل مي‌کند.

شهاب تصريح کرد: رشته فيزيوتراپي و انجمن علمي فيزيوتراپي براي پوشش اين هزينه‌ها که ممکن است در آينده اتفاق بيفتد، وارد عمل شده که براي کشور بسيار کمک کننده است. در شرايط کرونايي، فيزيوتراپي کودکان در اولويت است زيرا آنها از هرگونه فعاليت در اين دوران محروم شده‌اند.

ارائه کليپ هاي آموزش فيزيوتراپي در منزل 

در ادامه پارسانژاد، نايب رئيس انجمن فيزيو تراپي اظهار کرد: انجمن فيزيوتراپي آموزش هاي خوبي را از دو سال قبل که کرونا وارد کشور شد در زمينه تمرين هاي ورزشي، تحرک کودکان در منزل با استفاده از تهيه کليپ ها و برنامه هاي تلويزيوني و با کمک استادان دانشگاه ها و اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها ارائه داده است.

او افزود: اين آموزش ها در بستري مناسب در اختيار کودکان و نوجوانان در منزل قرار داده شده است. مهم ترين مسئله اي که در اين آموزش ها وجود داشت، تمرينات تنفسي  براي بيماران ريوي بود که به درخواست خودشان علاقه داشتند اين تمرينات را در منزل انجام دهند.

پارسانژاد ادامه داد: پخش کليپ هاي آموزش فيزيوتراپي در منزل  براي پيشگيري از اختلالاتي که ممکن بود در مسائل قلبي و ريوي در بيماران کرونايي به وجود آيد، بسيار کمک کننده بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar