روزياتو/اگرچه سويه‌ي دلتاي به‌سرعت تبديل به سويه‌ي غالب اين ويروس در امريکا شده است، اين تنها سويه‌ي شيوع يافته بين مردم نيست. سويه لامبادا نيز، که نخستين بار در پرو ديده شده است، به‌سرعت تيتر روزنامه‌ها و جرايد را از آن خود کرده و در ايالت‌هاي متعدد مشاهده شده است. اين هفته اولين مورد ابتلا به اين سويه در بيمارستان Houston Methodist گزارش شد. دانشمندان دانشگاه پزشکي کاروليناي جنوبي به‌تازگي اعلام کردند که اين سويه را در يک نمونه که در ماه آوريل نمونه‌برداري شده بود، يافته‌اند.

بر مبناي اطلاعات يک پايگاه داده مختص رديابي سويه‌هاي ويروس کرونا، تا کنون در امريکا کمتر از ۷۰۰ مورد سويه‌ي لامبادا از مجموع ۳۴ ميليون مورد ابتلا، توالي‌يابي شده‌اند.

بنابر گزارش سازمان جهاني بهداشت، سويه لامباداي ويروس کرونا براي اولين بار در ماه اوت ۲۰۲۰ در کشور پرو شناسايي شد. بر طبق GISAID، موارد ابتلا به اين سويه، در ۲۸ کشور شناسايي شده‌اند، اگرچه بسياري از اين کشورها موارد معدودي از ابتلا به اين سويه را گزارش کرده‌اند.

دکتر استوارت ري، متخصص بيماري‌هاي عفوني در دانشگاه جان هاپکينز است. وي در ماه مارس ۲۰۲۰ يکي از اولين بخش‌هاي مختص کوويد ۱۹ را در اين بيمارستان راه‌اندازي کرد و از آن موقع تا کنون سرپرستي اقدامات انجام شده براي توالي‌يابي کوويد ۱۹ را در اين بيمارستان بر عهده داشته است. وي در گفتگو با ما لامبادا را «پسر عموي سويه‌ي آلفا» ناميد که يکي از اولين سويه‌هاي شناسايي شده است.

لامبادا آنقدر در پرو گسترش پيدا کرد که تبديل به يکي از توالي‌هاي غالب در آنجا شد. سازمان بهداشت جهاني ماه قبل درباره‌ي شيوع بيش از پيش اين سويه در ساير کشورهاي امريکاي جنوبي، نظير آرژانتين، شيلي و اکوادور نيز هشدار داده بود.

به گفته‌ي سازمان بهداشت جهاني، سويه‌ي لامبادا چندين جهش ژنتيکي را در خود دارد که مي‌توانند پيامدهايي احتمالي را با خود به همراه داشته باشند، پيامدهايي نظير قابليت سرايت بالاتر يا احتمال مقاومت بيشتر در برابر آنتي‌بادي‌هاي خنثي کننده. دکتر ري مي‌گويد: «هرچند هنوز داده‌هاي کافي در اختيار نداريم، اما تا کنون شواهدي دال بر برتريِ سويه‌ي لامبادا نسبت به دلتا يافت نشده است.»

هنوز اطلاعات کاملي از تاثيرگذاري واکسن‌ها بر روي سويه‌ي لامبادا در اختيار نيست اما تا اين جاي کار، مطالعات نشان داده است که واکسن‌هاي موجود در برابر اغلب سويه‌هاي ويروس کرونا، از جمله سويه‌ي به‌شدت مسريِ دلتا، مصونيت ايجاد مي‌کنند.

ري ادامه مي‌دهد: «ما مي‌دانيم که واکسيناسيون تقريباً به طور يکنواخت از مردم محافظت مي‌کند.» در حال حاضر اما بيشترين تعداد مرگ و مير و بستري ناشي از کوويد ۱۹ در امريکا در ميان افراد واکسينه نشده رخ مي‌دهد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar