مهر/نتايج يک مطالعه نشان داد که HDL۳ (کلسترول خوب) موجود در روده از کبد در برابر التهاب محافظت مي کند.
 

به نقل از زي نيوز، محققان نوعي "کلسترول خوب" را شناسايي کرده اند که با جلوگيري از سيگنال‌هاي التهابي توليد شده توسط باکتري‌هاي معمول روده، از کبد محافظت مي‌کند.

ليپوپروتئين با چگالي بالا (HDL) موسوم به کلسترول خوب بيشتر به دليل پاک کردن کلسترول در بدن و رساندن آن به کبد براي دفع شناخته شده است.

اما محققان دانشگاه واشنگتن دريافتند که نوعي کلسترول خوب به نام HDL۳، هنگامي که در روده توليد شود، از کبد در برابر التهاب و آسيب محافظت مي‌کند.

در صورت مسدود نشدن، اين سيگنال‌هاي باکتريايي از روده به کبد منتقل شده و در آنجا سلول‌هاي ايمني بدن را فعال مي‌کنند.

«گوندالين راندولف»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «مطالعه ما نشان مي‌دهد که بالا بردن سطح اين نوع خاص از HDL و به طور خاص افزايش آن در روده، مي‌تواند نويد محافظت در برابر بيماري کبد را بدهد که همانند بيماري قلبي، يک مشکل عمده سلامتي است.»

هر نوع آسيب روده‌اي مي‌تواند بر گروهي از ميکروب‌ها به نام باکتري‌هاي گرم منفي تأثير بگذارد. چنين ميکروب‌هايي مولکول التهابي به نام ليپوپلي ساکاريد توليد مي‌کنند که مي‌تواند از طريق عروق خوني به کبد منتقل شود.

مواد موجود در ميکروب‌هاي روده ممکن است همراه با مواد مغذي موجود در غذا براي فعال سازي سلول‌هاي ايمني بدن که باعث التهاب مي‌شوند، حرکت کنند. به اين ترتيب، عناصر ميکروبيوم روده ممکن است بيماري کبدي از جمله بيماري کبد چرب و فيبروز کبدي را ايجاد کند.

محققان اميدوارند که HDL۳ بتواند به عنوان يک هدف در درمان‌هاي بعدي بيماري کبد استفاده شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar