باشگاه خبرنگاران/متخصصان مي‌گويند که مصرف خيار مي‌تواند سلامت بدن را به مخاطره بياندازد.

به نقل از کيور جوي، خيار يکي از ميوه‌هاي پرطرفدار در فصل تابستان است. بسياري از مردم علاقمند هستند از خيار به دليل خاصيت خنک کنندگي آن در هواي گرم استفاده کنند. ۹۶ درصد خيار را آب تشکيل داده و از اين رو، يکي از بهترين آب‌رسان‌ها به بدن محسوب مي‌شود.

با اين حال، هميشه بايد به ياد داشته باشيد که زياده روي در مصرف هر ماده غذايي عوارض جانبي خاص خود را دارد. در اين مطلب به رايج‌ترين عوارض جانبي زياده روي در مصرف خيار مي‌پردازيم:

۱- افزايش ادرار: خيار يک ادرار آور طبيعي است. از اين رو، در صورتي که از آن به ميزان متعادل استفاده شود، مي‌تواند با احتباس آب در بدن مقابله کند. در مقابل، زياده روي در مصرف خيار در برخي افراد باعث از دست دادن آب و کم آبي بدن مي‌شود.

۲- وجود ترکيبات سمي: شايد شما هم مزه تلخ خيار را تجربه کرده باشيد. اين تلخي ناشي از ترکيبات سمي به نام کوکوربيتاسين هاست. سطح بالاي اين ترکيب شيميايي مي‌تواند براي بدن سمي و مضر باشد. اگر شاهد تلخي خيار بوديد بايد از مصرف آن اجتناب کنيد. اين تلخي بيشتر در بخش پاياني خيار و پوست آن وجود دارد.


۳- نفخ و سوء هاضمه: در بخش قبلي درباره ترکيب سمي کوکوربيتاسين‌ها توضيحاتي ارائه شد. همين ترکيب در بدن مي‌تواند باعث نفخ و سوء هاضمه شود. همچنين خيار به دليل دارا بودن فيبر مي‌تواند باعث تشديد اسهال در فرد شود.

۴- بروز آلرژي: اگر از جمله افرادي هستيد که به گرده گل ميخک حساسيت داريد، بايد از مصرف خيار اجتناب کنيد، زيرا اين موضوع مي‌تواند باعث بروز آلرژي در شما شود. در حقيقت پروتئين موجود در برخي از سبزيجات و ميوه‌ها شبيه گرده است و اين موضوع باعث تحريک سيستم ايمني بدن مي‌شود. آلرژي ناشي از مصرف خيار به صورت خارش و تورم در دهان، لب، گلو و زبان بروز مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar