برترين ها/ همه‌ي ما روش خودمان را براي نشستن داريم که با آن احساس راحتي مي‌کنيم، اما صرف راحت بودن دليل بر خوب بودن نيست. در حقيقت يکي از رايج‌ترين روش‌هاي نشستن يعني پا روي پا انداختن مي‌تواند آثار منفي زيادي بر بدن ما داشته باشد و اين عادت را بايد ترک کنيم.

هنگام نشستن، يکي از شيوه‌هاي مرسوم انداختن پا‌ها روي هم است. خيلي‌ها هم در اين حالت احساس راحتي مي‌کنند، اما اين شيوه نشستن آثار زيان آوري روي سلامتي دارد. خيلي‌ها هم در اين حالت احساس راحتي مي‌کنند و هر چند دقيقه پايي را که رو قرار مي‌گيرد، عوض مي‌کنند.

از نقطه نظر رواني البته، برخي با حالتي تقريبا جمع شده، وقتي در موضع تدافعي قرار مي‌گيرند، اين کار را به صورت غير ارادي انجام مي‌دهند.

اما جالب است بدانيد که اين شيوه نشستن، اصلا شيوه خوبي نيست. ما بايد ياد بگيريم هميشه صاف بنشينيم، امري که نه تنها براي بدن مفيد است، بلکه اعتماد به نفس ما را هم افزايش مي‌دهد.

از نقطه نظر رواني البته، برخي با حالتي تقريبا جمع شده، وقتي در موضع تدافعي قرار مي‌گيرند، اين کار را به صورت غير ارادي انجام مي‌دهند. اما جالب است بدانيد که اين شيوه نشستن، اصلا شيوه خوبي نيست و آثار زيان آوري روي سلامتي دارد. در ادامه برخي از اين عوارض را براي شما مطرح مي‌کنيم:

بروز درد کمر و گردن

در هنگام نشستن، در يک حالت ايده‌آل، صورت ما به طور مستقيم به جلو نگاه مي‌کند و وزنمان را به صورت مساوي، روي دو پامان که روزي زمين قرار دارد. متاسفانه، اين حالت به ندرت اتفاق مي‌افتد، بسياري از ما اکثرا، وزن خود را به صورت نامساوي تقسيم مي‌کنيم و بيشتر وزن را متوجه يک سو مي‌کنيم.

زيان‌آورترين مدل نشستن؛ پا روي پا انداختن

از نظر پزشکي، گذاشتن پا‌ها بر روي هم، مي‌تواند باعث درد کمر و گردن شود. اين حالت از نشستن، گشتاور نيرويي بر لگن وارد مي‌شود که مي‌تواند باعث چرخش استخوان‌هاي لگن شود. ار آنجا که لگن، يکي از ستون‌هاي اصلي و حمايتي ستون فقرات است، اين حالت فشاري غير ضروري بر روي گردن و پشت شما وارد مي‌کند و حتي مي‌تواند شما را مستعد ديسک بين مهره‌اي کمر کند. پس بايد طوري بنشنينيد که باسن به درستي روي محل نشستن قرار بگيرد.


ايجاد شکل نامتناسب بدن

طبق مطالعات انجام شده، انداختن پا روي پاي ديگر به اندازه سه ساعت در روز، عاملي براي به هم خوردن تناسب لگن و شانه است. همچنين سر شما ديگر موازي با قسمت‌هاي ديگر نيست و همين امر، شکل ستون فقرات را به هم مي‌ريزد و باعث درد و سفتي در ماهيچه‌ها خواهد شد.


واريس وريد‌هاي پا

هيچ کس دوست ندارد رگ‌هاي واريسي يا عنکبوتي در پاهايش ظاهر شود. اما مطابق يکي از گزارشات پزشکي، ۵۵ درصد از زنان و ۴۵ درصد از مردان در آمريکا، با اين مشکل دست و پنجه نرم مي‌کنند. به نظر مي‌رسد واريس وريد‌هاي پا، علاوه بر دلايلي مثل مسائل ژنتيکي، يا ايستادن و نشتن طولاني‌مدت، با شيوه نشستن هم ارتباط داشته باشد.

بين اين دو رابطه غير مستقيم وجود دارد. انداختن پا بر روي پاي ديگر، فشار را در رگ‌هاي شما، که مسئوليت برگشت دادن خون به قلب را دارند، بالا مي‌برد. فشار پايي که بر روي پاي ديگر است، مانع جريان خونرساني عادي پا زيرين مي‌شود که مي‌تواند به تضعيف يا آسيب به رگ‌هاي پا منجر شود. در اين صورت، خون در درون رگ لخته و يا جمع مي‌شود.


افزايش فشار خون

بر اساس يک پژوهش، وقتي پا‌هاي خود را از ناحيه‌ي زانو روي هم مي‌اندازيم فشار خون به ميزان چشمگيري افزايش پيدا مي‌کند که البته موقتي است. اين تحقيق همچنين نشان داد وقتي پا‌هاي خود را از قسمت مچ روي هم مي‌گذاريم هيچ افزايشي در فشار خون رخ نمي‌دهد. با اين حال، توصيه مي‌شود اگر فشار خون بالايي داريد از انداختن پا‌هاي خود بر روي يکديگر خودداري کنيد.

زيان‌آورترين مدل نشستن؛ پا روي پا انداختن


آسيب به اعصاب پا

انداختن پا روي پا، فقط بر عروق پا فشار نمي‌آورد، بلکه مي‌تواند فشار را بر يکي از عصب‌هاي بزرگ پا، موسوم به عصب پرونئال زياد کند. اين عصب از زير زانو و در امتداد قسمت خارجي ساق با عبور مي‌کند.

فشار بر اين عصب مي‌تواند مجر به بي‌حسي و فلج موقت ماهيچه‌ها ساق و کف پا شود. فشار مداوم بر اين عصب مي‌تواند منجر به آسب ماندگار در اين عصب شود. گرچه عوض کردن پا، هر ۲ تا ۴ دقيقه مي‌تواند از ميزان اين آسيب بکاهد، اما توصيه بهتر اين است که اصلا پا را روي پا نيندازيد.


ورم مچ پا در بارداري

در دوران بارداري از انداختن پا‌هاي خود بر روي يکديگر خودداري کنيد. براي بچه ضرري ندارد، اما ممکن است باعث ورم کردن مچ پا‌ها و گرفتگي پا‌ها شود. اگر دچار اين مشکلات شديد بر روي زمين بنشينيد و پا‌هاي خود را دراز کنيد يا بالا ببريد.

ايده آل‌ترين روش نشستن روي صندلي به گونه‌اي است که فرد روي صندلي مي‌نشيند و دو پاي او کنار هم روي زمين قرار مي‌گيرد. براي جلوگيري از ايجاد درد در مفاصل پيشنهاد مي‌کنيم در حالتي بنشينيد که زانويتان در حالت ۹۰ درجه باشد و لگن شما به صورت متعادل روي سطحي که بر روي آن نشسته‌ايد، گذاشته شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar