ايسنا/ يک متخصص گوش، حلق و بيني در همدان نسبت به نظافت خودسرانه ناحيه گوش هشدار داد.

دکتر عليرضا موحد اظهارکرد: گوش و پوست داخل آن داراي لطافت و حساسيت بوده، بنابراين افراد نبايد خودسرانه اقدام به پاکسازي نواحي داخلي گوش کنند.

وي با بيان اينکه پاکسازي گوش و شستشوي آن هيچ آسيبي به گوش نمي‌رساند، تصريح کرد: برخي از شهروندان بر اين باورند که پاکسازي وشستشوي گوش به مرور زمان موجب آسيب در ناحيه گوش مي‌شود و اين در حاليست که اگر شستشو و مراقبت توسط پزشک انجام شود هيچ خطري گوش را تهديد نمي‌کند.

اين پزشک متخصص با بيان اينکه مجراي داخلي گوش از حساسيت و لطافت بالايي برخوردار است، تصريح کرد: پوست داخلي براي محافظت از سيستم شنوايي جرم‌هايي را توليد مي‌کند که اين جرم با داشتن خاصيت اسيدي و چرب و بوي بد، براي جلوگيري از ورود عوامل بيروني از جمله گرد و خاک، حشرات و ساير مصاديق ضروري است.

وي ادامه داد: در برخي موارد تجمع جرم و ساير مصاديق باعث گرفتگي مجرا وکم شنوايي يا سنگين شدن سر مي‌شود که فرد بعد از احساس اين علائم بايد به پزشک متخصص مراجعه کند.

دکتر موحد يادآورد: پزشکان براي پاکسازي گوش از سه روش ساکشن، لوپ و شستشو استفاده کرده و اقدام به برداشتن اجرام اضافي مي‌کنند.

اين پزشک متخصص تأکيد کرد: وجود جرم نوعي عامل دفاعي براي گوش محسوب مي‌شود، بنابراين نبايد به طورکامل جرم‌هاي داخل گوش تخليه شود.

وي برداشتن جرم داخل گوش به وسيله گوش پاک کن را امري اشتباه دانست و گفت: گوش پاک کن براي ناحيه خارجي گوش کاربرد داشته و افراد نبايد خودسرانه از گوش پاک کن براي پاکسازي ناحيه داخلي گوش استفاده کنند.

موحد با بيان اينکه پاکسازي خودسرانه ناحيه داخلي گوش مي‌تواند به پرده گوش آسيب برساند، تصريح کرد: فرد بدون آگاهي اقدام به پاک کردن ناحيه داخلي گوش کرده ممکن است جرم‌هاي داخلي را به ناحيه پرده گوش هدايت کرده و يا پوست داخلي گوش را ملتهب کرده و در نهايت خونريزي در ناحيه گوش ايجاد شود.

وي ادامه داد: انجام تمامي اين امور خودسرانه خطر عفونت گوش را افزايش مي دهد، خلقت سيستم گوش به گونه‌اي است که جرم‌هاي اضافي توسط حرکت فک و صورت و با صحبت کردن دفع مي‌شود و نيازي به پاکسازي دستي ندارد.

اين متخصص گوش و حلق وبيني در پايان گفت: هرگاه فردي احساس کاهش شنوايي، سنگيني در ناحيه گوش و سر داشت و يا بعد از استحمام احساس گرفتگي گوش داشت بايد به پزشک متخصص مراجعه و از هر گونه اقدام خودسرانه براي رفع مشکل خودداري کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar