ايرنا/ يکي از عاداتي که در دوران کرونا فراگير شد شستن دست‌ها است که بايد است بعد از پايان همه‌گيري هم آن را حفظ کنيم.

ماسک زدن و شستن دست‌ها براي بسياري از افراد تجربۀ جالب توجهي بوده است. بسياري از افراد بيان مي‌کنند که کمتر از سال‌هاي قبل از شيوع کرونا مريض شده‌اند و از اين حيث سالم‌ُتر بوده‌اند. اما در برخي از کشورها که موج  همه‌گيري کنترل شده است و واکسيناسيون انجام شده است تعداد سرماخوردگي‌ها بالاتر رفته است چراکه افراد عادات بهداشتي خوبي که در دوران کرونا آموخته بودند را کنار گذاشتند. اين به ما هشدار مي‌دهد که شستن دست‌ها را بايد جدي بگيريم.

دست‌هاي ما روزانه با صدها سطح تماس دارند و صدهاهزار ميکروارگانيسم را به خود جذب مي‌کنند. البته بيشتر اين ميکروب‌ها مضر نيستند اما با توجه به اينکه در هر ساعت ۱۶ بار به‌طور ميانگين صورت خود را لمس مي‌کنيم احتمال ورود ميکروب‌هاي عفوني به بدن بالاتر مي‌رود.

سال گذشته تأکيد اصلي بهداشتي روي شستن دست‌ها به عنوان يکي از راه‌هاي مؤثر جلوگيري از ابتلا بود. در يک نظرسنجي آنلاين از ۱۰۰۰ بزرگسال آمريکايي در سال ۲۰۱۲، ۷۱ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که به طور منظم دست خود را مي‌شستند، هر چه اين ممکن است معني يک بار در روز را داشته باشد. ۵۸ درصد از افراد اين پژوهش ديده‌اند ديگران بدون شستن دست از دستشويي خارج مي‌شوند. بيش از نيمي از آن‌ها گفتند که پس از حمل و نقل عمومي، استفاده از تجهيزات اشتراکي يا جابه‌جايي پول دستانشان را نشسته‌اند و ۳۹ درصد اظهار داشتند که پس از عطسه يا سرفه روي دست دست‌ها را نشسته‌اند. برخي از ديگر از داده‌ها نشان مي‌دهند که تا قبل از همه‌گيري، رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشت دست در بين پرستاران در کشورهاي مختلف تنها ۴۰ درصد بوده ست.

اهميت شستن دست در بهداشت فردي بسيار بالا است. براي مثال يک گرم از مدفوع انسان حاوي يک تريليون ميکروب است. لذا بعد از توالت رفتن حتماً بايد دست‌ها را شست. تحقيقات نشان مي‌دهند که شستن دست‌ها تا ۴۰ درصد احتمال ابتلا به انواع اسهال را کاهش مي‌دهد. شستن دست‌ها قبل از غذا خوردن يکي از ضروريات است.

شستن دست‌ها براي جراحان بسيار بسيار ضروري است. در قرن نوزدهم مشخص شد که ضدعفوني کردن دست‌ها قبل از جراحي احتمال ابتلاي بيمار به عفونت را بسيار پايين مي‌آورد به همين خاطر در ابتداي قرن نوزدهم شستن دست‌ها براي جراحي به يک قاعده تبديل شد که بايد رعايت شود. حتي دستکش‌هاي استريل هم لزوماً جلوي انتقال ميکروب‌ها را نمي‌گيرند چراکه سوراخ‌هاي ريزي دارند که ميکروب از آن‌ها عبور مي‌کند. همچنين حين عمل (وقتي عمل طولاني است و بيش از دو ساعت است) بيش از يک سوم دستکش‌هاي جراحان سوراخ مي‌شوند پس دست بايد ضد عفوني باشد تا موجب انتقال ميکروب‌ها نشود.

به جراحان توصيه شده است به مدت ۵ دقيقه تا آرنج و زير هر ناخن را دست بکشند تا خطر آلودگي را کاهش دهند. استفاده از آب گرم باعث افزايش اثر صابون مي‌شود اما آب خيلي گرم موجب پاک شدن اسيدهاي محافظ پوست مي‌شود و اين يک نکته مهم براي همه ما است.

شستن دست‌ها را نوعي آرامبخش عصبي نيز مي‌توان توصيف کرد. شستن دست‌ها به شدت در مغز ما طنين‌انداز مي‌شود و پيام‌هايي بهداشتي را به ما مي‌فرستد. پس شستن دست‌ها را نبايد فقط يک انتخاب بدانيم، بهداشت عمومي ما به شستن دست‌هاي ما وابسته است. اغراق نکرده‌ايم اگر شستن دست‌ها را بنياد رعايت بهداشت عمومي بدانيم. هيچ عضوي به اندازۀ دست نمي‌تواند ناقل ويروس‌ها و باکتري‌ها باشد به همين خاطر است که پاکيزه نگه داشتن آن‌ها قدم اول براي حفظ سلامتي در برابر ويروس‌ها و باکتري‌ها است.

منبع: The New York Times

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar