صدا و سيما/ اگر هر روز با سردرد از خواب بيدار مي‌شويد، دليل آن به نوع سردرد شما بستگي دارد. در اين گزارش دلايل سردرد هنگام بيدار شدن از خوابرا دنبال کنيد:
چه عواملي باعث سردرد مي‌شوند؟
 
۷ تکنيک طلايي براي خداحافظي با سردرد
بيش از ۱۰۰ نوع سردرد وجود دارد و علل آن با توجه انوع آن متفاوت است. برخي از اين سردرد‌ها به دلايل خاص پزشکي از جمله ضربه، استفاده بيش از حد از دارو، اختلالات عروقي (سکته مغزي، آرتريت غول پيکر) و عفونت‌هايي مانند مننژيت، فشار خون بالا، سينوزيت و تومور‌ها مربوط مي‌شوند.
برخي از انواع سردرد‌ها با وضعيت سلامتي زمينه‌اي ديگري مرتبط نيستند و در نتيجه تنش، ميگرن، سردرد‌هاي خوشه‌اي و سردرد ناشي از محرک‌هاي سرماخوردگي مانند خوردن بستني يا ورزش بروز پيدا مي‌کنند.

شايعترين سردرد‌ها چيست؟
سردرد تنشي شايع‌ترين نوع سردرد است و سرمنشأ ۹۰ درصد از سردردهاست. اين نوع سردرد شامل سردرد‌هاي خفيف تا متوسط است که در دو طرف سر احساس مي‌شود. نوع درد آن ثابت‌تر از درد ضربان دار است و مانند فشار يا انقباض مداوم در قسمت فوقاني جمجمه، پشت سر يا بالاي چشم احساس مي‌شود.
بيشتر افرادي که از ميگرن رنج مي‌برند مي‌گويند اين يک سردرد بسيار تپنده همراه با سردرد شديد، حالت تهوع، استفراغ و حساسيت به نور و صداست.
سردرد‌هاي خوشه‌اي هم يکي از شديدترين درد‌هايي است که بيمار از آن رنج مي‌برد و هر بار از يک تا ۳ هفته طول مي‌کشد. طي اين بيماري يک چشم دچار گرفتگي مي‌شود و معمولاً سوراخ بيني نيز از همان طرف مسدود مي‌شود و بيمار ممکن است دچار تعريق صورت يا قرمزي چشم و تورم پلک شود.

اين درد تا سه ساعت طول مي‌کشد و به طور منظم، معمولاً در همان ساعت از روز و اغلب در اوايل صبح رخ مي‌دهد. علت آن مشخص نيست، اما نتيجه فعال شدن بيش از حد بخشي از مغز است که زمينه ماده خاکستري هيپوتالاموس است.
اگر هر روز با سردرد از خواب بيدار مي‌شويد، ممکن است دليل آن سردرد تنشي يا شايد ميگرن باشد.
خواب بيش از حد (بيش از ۸ ساعت) در پايان هفته، ترک کافئين، استفاده بيش از حد از پاراستامول يا ايبوپروفن، استفاده از مواد افزودني غذايي (مانند مونو سديم گلوتامات) براي افرادي که آلرژي دارند و مصرف بستني و غذا‌هاي خيلي سرد از ديگر دلايل احتمالي بروز سردرد است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar