آخرين خبر/ ستاره سريال «فرار از زندان» فاش کرد نزديک به يک سال است که به بيماري اوتيسم دچار شده است.

ونتورث ميلر ستاره مجموعه «فرار از زندان» اوايل اين هفته خبر ابتلايش به بيماري اوتيسم را با مردم جهان به اشتراک گذاشت.

بازيگر ۴۹ ساله آمريکايي انگليسي اولين بار روز يکشنبه ۲۵ جولاي در يک پست بلندبالاي اينستاگرامي فاش کرد نزديک به يک سال است که به بيماري اوتيسم مبتلا شده است.

اين بازيگر در صفحه اينستاگرامش نوشت: مانند همه، زندگي در قرنطينه چيزهايي را از من گرفت، اما در سکوت و انزوا من هديه هاي غير منتظره اي نيز بدست آوردم، اين پاييز که بيايد يک سال از تشخيص غيررسمي بيماري اوتيسم من مي گذرد.

ميلر اين بيماري را شوکه کننده اما بدون غافگيري خواند. او اعتراف کرد هنوز چيزهاي زيادي وجود دارد که بايد درباره اوتيسم بداند.

تشخيص اوتيسم در بزرگسالان کمي چالش‌برانگيز است، اما اگر نشانه‌هاي اين اختلال را بشناسيد، کار تشخيص، ساده‌تر خواهد شد. در ادامه به ۱۰ مورد از علائم و نشانه هاي اوتيسم در بزرگسالان مي‌پردازيم. يادتان باشد که داشتن ۱ يا ۲ نشانه، براي اينکه خود را مبتلا به اوتيسم بدانيد، کافي نيست. اما اگر چندين علامت مختلف از فهرست پيش رو در خود مي‌بينيد، احتمال ابتلا به اوتيسم در شما وجود دارد:
علائم اوتيسم در بزرگسالان؛ ۱۰ نشانه تشخيص و ۵ روش درمان آن
۱. داشتن دوستان اندک
يکي از نشانه‌هاي اوتيسم در بزرگسالان، دشواري در برقراري ارتباطات صميمي و نزديک با ديگران است. مسائلي نظير: محدوديت‌هاي زباني در سخن‌گفتن، دشواري در گوش‌دادن به ديگران و رفتارهاي خاص و غيرعادي باعث محدوديت‌هايي در ايجاد دوستي با ديگران مي‌شود. اين ويژگي‌ها باعث مي‌شود که مبتلايان به اوتيسم نسبت به دوستي چندان راغب نباشند و هميشه در اين مورد، عقب‌نشيني کنند.
۲. مشکلات در روابط عاطفي
درست مانند برقراري روابط دوستي، ايجاد روابط عاطفي و عاشقانه نيز براي افراد دچار اوتيسم دشوار است. شخص مبتلا به اوتيسم در درک ارتباطات غيرکلامي ضعيف است و نمي‌تواند به درستي با ديگران رابطه برقرار کند. در نتيجه، در شکل‌دهي به روابط عاطفي و عاشقانه نيز موفق عمل نمي‌کند.

۳. اختلال در پردازش حسي
يکي از نشانه‌هاي اوتيسم در بزرگسالي، ناتواني در پاسخ‌گويي به محرک‌ها است. بزرگسالان مبتلا به اوتيسم نسبت به محرک‌هاي مختلف، حساسيت کافي ندارند. به اين مشکل، اختلال پردازش حسي يا اختلال يکپارچگي حسي مي‌گويند. اين اختلال در بزرگسالان «اوتيستيک» ناميده مي‌شود که باعث بروز چالش‌هاي اجتماعي مختلفي مي‌شود. آنها در تعامل با محيط و ديگران و در نتيجه اجتماعي‌شدن مشکل دارند. تعامل و اجتماعي شدن شامل: دريافت اطلاعات جديد، درک بوها، صداها، ورودي‌هاي مختلف ادراکي و ديداري است. اما افراد «اوتيستيک» قادر به پردازش اين ورودي‌هاي حسي به درستي نيستند.

۴. عدم وجود هم‌دردي
اوتيسم در بزرگسالان، نشانه‌ي ديگري هم دارد: اين افراد نمي‌توانند به درستي با ديگران هم‌دردي کنند و در به اشتراک‌گذاري احساسات خود مشکل دارند. درواقع، مبتلايان به اوتيسم نمي‌توانند از نقطه نظر ديگران به موضوعات نگاه کنند؛ در نتيجه فاقد حس همدردي و همراهي هستند. بنابراين براي حضور در اجتماع با چالش‌هايي روبه‌رو هستند که نشأت گرفته از ناتواني آنها در مشارکت گروهي و تعامل با ديگران است.

۵. مشکلات زباني

تقريبا تا ۴۰ درصد از مبتلايان به اوتيسم، هيچ‌گاه حرف‌زدن را ياد نمي‌گيرند. بنابراين اگر فرد بزرگسالي نتواند به درستي حرف‌زدن خود را مديريت کند، احتمال دارد به اوتيسم مبتلا باشد. از نشانه‌هاي اين ناتواني مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: دشواري در پيگيري يک گفتگو، وجود مشکل در ابراز نيازها و ناتواني در پردازش تفکرات.

۶. علايق غيرعادي و بازه‌ي توجه کوتاه
يکي از نشانه‌هاي اوتيسم در بزرگسالان ابراز بي‌علاقگي نسبت به موضوعات مختلف است. دايره‌ي علايق اين افراد محدود است، اما در برخي از زمينه‌ها مانند: هوانوردي، مهندسي، ريشه‌شناسي لغات يا تاريخ اطلاعات فراواني دارند. افراد «اوتيستيک» معمولا نسبت به يک موضوع خاص تمرکز و علاقه‌ي ويژه‌اي به خرج مي‌دهند و از ساير مسائل غافل مي‌مانند و هيچ توجهي به چيزهاي ديگر ندارند.

۷. حرکات تکراري
افرادي که دچار اوتيسم هستند، تمايل زيادي به تکرار واژه‌ها، عبارات و رفتارها در طول روز دارند. به همين خاطر پيش‌بيني رفتارها و عادات‌شان بسيار راحت است. اين ويژگي مانع از حضور آنها در اجتماع و مکان‌هايي مي‌شود که نياز به برقراري تعامل و ارتباط با سايرين وجود دارد.

۸. تأکيد بر عادت‌ها
بزرگسالان «اوتيستيک» نمي‌توانند از عادت‌هاي روزمره‌ي خود دست بکشند. آنها به چيزهاي آشنا علاقه‌مند هستند. ميل آنها به تکرار و عادت‌ها به اين شکل بروز مي‌يابد:
بي‌ميلي و بي‌علاقگي نسبت به سفر
ناتواني در رفتن به رستوران‌هاي جديد و امتحان‌کردن غذاهاي متنوع
پاي‌بندي به برنامه‌اي ثابت در هر روز
احساس ناراحتي در هنگام خارج‌شدن از برنامه‌هاي روزانه و عادت‌هاي هميشگي
ناراحتي در هنگام تغييرکردن برنامه‌ها

۹. برتري در زمينه‌اي خاص
يکي ديگر از نشانه‌هاي اوتيسم در بزرگسالان اين است که مبتلايان در زمينه‌هايي خاص به شدت برتر و آگاه هستند. اين توانمندي مي‌تواند در زمينه‌هاي مختلفي مانند: رياضي، تاريخ يا موسيقي و … باشد. حافظه‌ي اين افراد هم در بعضي موارد بسيار قوي است و به آنها اجازه مي‌دهد تا حجم عظيمي از اطلاعات را در ذهن خود نگهداري کنند.

۱۰. اضطراب
اوتيسم در بزرگسالان با مشکلات خواب و اضطراب نيز همراه است. برخي آمارها نشان مي‌دهد تا ۷۰ درصد مبتلايان به اين اختلال، دچار مشکلات خواب هستند. اضطراب هم مشکل ديگري است که اين افراد با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کنند و شامل اين موارد مي‌شود: اختلال در تمرکز، مشکل در کنترل خلق‌وخو و افسردگي.

درمان اوتيسم در بزرگسالان
درمان‌هايي براي توسعه‌ي رفتارها و عملکردهاي عادي در افراد «اوتيستيک» وجود دارد. اين درمان‌ها به کاهش رفتارهاي غيرعادي کمک مي‌کنند:

۱. آموزش‌هاي ويژه
آموزش محدود به زمان خاصي نيست و همه افراد مي‌توانند پيوسته تحت آموزش‌هاي مختلف قرار بگيرند. مبتلايان به اوتيسم هم بايد تحت آموزش‌هايي قرار داشته باشند که به آنها در رفع نيازهايشان کمک مي‌کند.

۲. اصلاح رفتاري

استراتژي‌هاي مختلفي براي کاهش رفتارهاي غيرعادي و ناخوشايند و بهبود رفتارهاي مثبت براي افراد «اوتيستيک» وجود دارد.

۳. درمان‌هاي کلامي، فيزيکي و حرفه‌اي
اين ۳ نوع درمان به فرد کمک مي‌کنند تا مهارت‌هاي عملکردي خود را تقويت کند.

۴. درمان مهارت‌هاي اجتماعي
اين نوع درمان هم براي رفع مشکلات زباني و عملکردي مطرح مي‌شود و به افراد مبتلا به اوتيسم در رفع مشکلات زباني و ارتباطي کمک مي‌کند.

۵. دارو درماني
هنوز داروي ويژه‌اي براي درمان اوتيسم در بزرگسالي شناخته نشده است، اما برخي از داروها به کاهش علائم اين اختلال کمک مي‌کنند. براي مثال داروهايي براي رفع مشکلات خواب، اضطراب، بيش فعالي و ساير داروهايي که براي رفع مشکلات رفتاري مورد استفاده هستند. در کاهش برخي از علائم اوتيسم کاربرد دارند. برخي از اين داروها ممکن است موجب صدمه‌زدن به بيمار «اوتيستيک» بشوند.

منبع: سايت چطور، صبا

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar