آخرين خبر/يکي از بهترين ميوه‌هاي تابستاني، هندوانه است زيرا مقدار آب فراوان آن، مانع از گرمازدگي و کاهش رطوبت بدن مي‌شود. البته اين ميوه منبع غني از ويتامين‌ها، آنتي‌اکسيدان‌ها و مواد معدني نظير پتاسيم است. دانه‌هاي هندوانه نيز مغذي و سرشار از پروتئين، منيزيم، چربي‌هاي مفيد و ويتامين‌هاي گروه B هستند.  
     
در ادامه اين مطلب به 6 فايده عادت به خوردن اين ميوه پرداخته ايم که به ترتيب عبارتند از:  

1. حفظ سلامت قلب
هندوانه منبع غني از سيترولين است که اسيد آمينه پيش‌ساز آرژنين محسوب مي شود. آرژنين عملکرد عروق خوني را بهبود مي‌بخشد و قدرت اتساع آنها را افزايش مي‌دهد. سيترولين نقش موثري در بهبود ايمني بدن نيز دارد. ترکيبات مفيد هندوانه به محافظت از سلول‌ها در برابر آسيب ناشي از استرس اکسايشي کمک مي‌کند و خطر بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي را کاهش مي‌دهد. مطالعات نشان مي‌دهد مصرف اين ميوه در تنظيم فشار خون افراد چاق نيز تاثير دارد. البته اين فوايد به‌خصوص در مورد خانم‌هاي يائسه بارزتر است. 

2. تاثيرات ضدالتهابي
ليکوپن که باعث رنگ قرمز هندوانه است، التهابات بدن را کاهش مي‌دهد و فعاليت راديکال‌هاي آزاد را خنثي مي‌کند. کولين ريزمغذي ديگر هندوانه است که همانند ليکوپن سطح التهابات را کم مي‌کند و سلامت عمومي و احساس نشاط را در فرد مصرف کننده ايجاد مي کند. 

3. تامين رطوبت بدن 
مصرف ميوه‌ها از جمله هندوانه در تامين رطوبت مورد نياز بدن نقش دارد. 90 درصد هندوانه از آب تشکيل شده و از طرفي مقدار بسيار کمي کالري دارد که انتخاب خوبي براي طرفداران تناسب اندام نيز خواهد بود. البته مي‌توان آب هندوانه را همراه با چند برگ نعناع به‌‌عنوان ميان‌وعده نيز ميل کرد. 

4. مقابله با احتباس آب بدن
مقدار آب فراوان همچنين پتاسيم بالا و سديم پايين هندوانه باعث شده تا اين ميوه جزء خوراکي‌هاي ديورتيک محسوب شود. پتاسيم به دفع مواد زائد و آب اضافي بدن کمک مي‌کند و در موارد احتباس آب بدن و سلوليت توصيه مي‌شود. 

5. حفظ طراوت و شادابي 
هندوانه يکي از منابع غذايي ويتامين A است که براي پوست و موها ضروري است زيرا به حفظ رطوبت و توليد کلاژن و الاستين کمک مي‌کند. البته ليکوپن هندوانه نيز به‌عنوان آنتي‌اکسيدان قوي در اين زمينه شناخته مي‌شود. 

6. پيشگيري از درد عضلاني
خوردن هندوانه پيش از تمرينات ورزشي به پيشگيري از بروز دردهاي عضلاني و حفظ ريتم طبيعي قلب کمک مي‌کند. علت اين تاثير به خاطر سيترولين است که جريان خون را بهبود مي‌بخشد.

 منبع: salamat.ir

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar