ايسنا/ مشاهده برخي عوارض جانبي پس از تزريق واکسن کروناويروس امري طبيعي و عادي است هرچند، درصد اندکي از افراد ممکن است دچار واکنش‌هاي آلرژيک خفيف يا شديد شوند که قطعا نياز به مراقبت دارند.

در حاليکه از افراد خواسته مي‌شود تا از علائم شايع يا غيرمعمول واکسيناسيون آگاه باشند، بروز حساسيت به واکسن هرچند در موارد نادر مي تواند به سرعت به عارضه جدي تبديل شده و منجر به واکنش‌هاي شديد در فرد شود. بنابراين ضروريست که از قبل از چگونگي تشخيص علائم و زمان نياز به دريافت کمک از فرد متخصص، آگاه باشيم.

در صورت بروز واکنش آلرژيک پس از تزريق اولين دُز واکسن چه اتفاقي مي افتد؟

روزنامه "تايمزآو اينديا" در گزارشي به ارائه چند پاسخ کارشناسي به برخي از پرسش‌ها در مورد احتمال بروز واکنش آلرژيک به واکسن کرونا پرداخته که به شرح زير است:

واکنش آلرژيک چه مشخصه‌هايي دارد و بروز آن تا چه حد شايع است؟

واکنش آلرژيک به واکسن کوويد-۱۹ يا هر واکسن ديگري زماني اتفاق مي افتد که بدن نسبت به يکي از ترکيبهاي موجود در واکسن حساس است و در نتيجه واکنش ناخوشايندي ايجاد شده و منجر به آنافيلاکسي مي شود.

در حاليکه تعيين اين موضوع که چه افرادي ممکن است پس از واکسيناسيون دچار اين عارضه شوند، آسان نيست، افرادي که سابقه آلرژي قبلي دارند در معرض خطر بيشتري هستند.

از آنجايي که بروز واکنش هاي آلرژيک در لحظه نياز به مراقبت فوري دارد، بسيار مهم است که افراد (با سابقه حساسيت) پس از تزريق واکسن، حداقل تا نيم ساعت از نظر عوارض احتمالي و آلرژيک، تحت نظر باشند.

آيا واکنش آلرژيک با عارضه جانبي جدي فرق دارد؟

در حاليکه هر دو از عوارض جانبي و مهم پس از واکسيناسيون تلقي مي‌شوند و نياز به دريافت کمک پزشکي را ملزم مي‌سازند اما واکنش هاي آلرژيک کمي متفاوت از عوارض جانبي شديد هستند.

هنگاميکه واکسن تزريق مي شود، عارضه جانبي شديد، يک واکنش‌ جدي و اغلب تهديد کننده جان بيمار است و آنچه عارضه جانبي جدي را از حساسيت متمايز مي کند، خود واکنش است به طوري که حساسيت، يک واکنشِ فوري از طرف سيستم ايمني بدن است که در لحظه و با فاصله زماني کم پس از تزريق بروز مي کند اما عارضه جانبي ممکن است در مدت زمان بيشتري ظاهر شود.

براي مثال، لخته شدن خون به عنوان عارضه "جدي" تلقي مي شود و ممکن است در بازه زماني ۷ تا ۲۰ روز پس از واکسيناسيون بروز کند. به علاوه اين دست از واکنش‌هاي آلرژيک و لحظه‌اي، معمولا خيلي شديد نيستند و با چند ميانجيِ به‌موقع دارويي درمان مي‌شوند.

در صورت بروز حساسيت، فرد واکسينه شده بايد چه اقدامي انجام دهد؟

از آنجا که زمان و وقوع واکنش هاي آلرژيک به واکسيناسيون را نمي توان پيش بيني کرد، مهم است که همه افراد از علائم احتمالي آن مطلع باشند. با اين حال، اگر دقايقي پس از واکسيناسيون واکنش ناخوشايند شديدي ظاهر شد، لازم است فورا ارائه دهندگان خدمات درماني را مطلع کنيد.

واکنش آلرژيک فوري مي تواند تا ۴ ساعت بعد از واکسيناسيون ايجاد شود. بنابراين، فرد بايد هوشيار باشد. در موارد خفيف درمانگر با ارائه داروي ضدحساسيت مشکل را برطرف مي کند اما در موارد شديد نياز به مراقبت‌هاي بيمارستاني وجود دارد. به اين ترتيب مطلع ساختن هرچه سريعتر درمانگر براي جلوگيري از پيشرفت علائم حساسيت ضروريست.

علائم آلرژيکي که بايد نسبت به آنها هوشيار بود، کدام است؟

- واکنش هاي پوستي

- افت فشار خون

- تعريق

- احساس ضعف، نبض سريع، سرگيجه و غش کردن

- حالت تهوع و استفراغ

- گيجي و سردرد

- خس خس سينه، گرفتگي بيني، مشکل تنفس، سرفه

- ايست ناگهاني قلب (بسيار نادر)

عوامل خطرزا در بروز واکنش آلرژيک کدامند؟

برخي از افراد ممکن است بيشتر در معرض ابتلا به عوارض جانبي و واکنشهاي آلرژيک جدي ناشي از واکسن ها باشند، از جمله:

- افرادي که پيش از اين واکنش آنافيلاکسي داشته اند

- سابقه آسم و آلرژي

- حساسيت به يکي از ترکيبهاي موجود در واکسن ها

آيا به رغم بروز واکنش آلرژيک مي توان دز دوم را تزريق کرد؟

ايجاد حساسيت ممکن است بسياري را نسبت به تزريق دز دوم دچار ترديد کرده يا بترساند به خصوص اگر بعد از اولين تزريق واکسن، واکنش آلرژيک شديد باشد. با اين حال نياز يا اجتناب از تزريق دز دوم ممکن است به برخي عوامل بستگي داشته باشد.

اگر با يک واکنش غيرجدي مواجه شديد، ممکن است به شما توصيه شود که با اقدامات احتياطي بيشتر، مانند واکسيناسيون تحت نظارت متخصص يا مصرف داروهاي خاص، اقدام به تزريق کنيد. اما با بروز واکنش هاي جدي، بسته به سابقه و حساسيت فرد ممکن است گاهي از تزريق دز دوم خودداري شود.

در صورتي که فردِ داراي آلرژي مجبور شود واکسن برنامه ريزي شده را دريافت کند، ممکن است داروهاي ضد حساسيت براي وي تجويز شود. با اين اوصاف يک فرد با سابقه قبلي نبايد قبل از تزريق واکسن، مصرف داروها را متوقف کند بلکه ضرورت دارد پزشک خود را در جريان همه اتفاقات قرار دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar