سيناپرس/سرطان سينه يکي از سرطان‌ هاي شايع در زنان است که يک شيوه زندگي سالم مي تواند خطر ابتلا به آن را کاهش داده و در صورت تشخيص سرطان، شانس بهبودي کامل را افزايش دهد.

 دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در گزارشي نوشت: مهرماه (ماه اکتبر) ماه آگاهي از سرطان سينه است و بهترين زمان براي يادگيري نحوه کاهش خطر ابتلا به سرطان با تغذيه مناسب و انجام فعاليت بدني است. در حالي که هيچ راه تضميني براي پيشگيري از سرطان سينه وجود ندارد، يک شيوه زندگي سالم مي تواند خطر ابتلا به آن را کاهش داده و در صورت تشخيص سرطان، شانس بهبودي کامل را افزايش دهد.

همه زنان در معرض ابتلا به سرطان سينه هستند، اما بعضي از زنان بيشتر در معرض خطر هستند. اگرچه برخي عوامل خطر مانند سابقه خانوادگي، جهش هاي ژني، شروع قاعدگي و يائسگي قابل کنترل نيستند اما ساير عوامل خطر را مي توان با تمرکز بر تغذيه و انتخاب شيوه زندگي کاهش داد.

بر اساس اين گزارش، وزن با خطر ابتلا به سرطان سينه ارتباط تنگاتنگي دارد و اين خطر براي زنان داراي اضافه وزن يا چاقي پس از يائسگي افزايش مي يابد. انجام فعاليت بدني منظم با کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه مرتبط است و يکي از راه هاي کمک براي رسيدن به وزن طبيعي است. براي داشتن سلامتي مطلوب، در بيشتر روزهاي هفته حداقل ۳۰ دقيقه فعاليت بدني متوسط ‌تا شديد را داشته باشيد.

برخي از غذاها سرشار از فيبر، ويتامين ها، مواد معدني و غيره هستند که مي توانند بدن را در برابر برخي از سرطان ها محافظت کند. اين غذاها شامل انواع سبزيجات، ميوه ها و غلات کامل شامل اسفناج، کلم بروکلي، گل کلم، کلم بروکسل، کلم، کلم پيچ،  مرکبات، توت ها، انار، جو دوسر، جو، بلغور، نان سبوس دار و لوبيا، نخود، عدس و  دانه سويا هستند.

مصرف الکل همچنين با خطر ابتلا به سرطان سينه ارتباط دارد که بايد از مصرف آن اجتناب کرد. براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد تغذيه سالم براي کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه و ساير بيماري ها، با کارشناس تغذيه مشورت کنيد.

 مطالعات کشوري نشان مي دهد تا سال ۲۰۲۵ ميلادي، بروز سرطان سينه تا ۶۳ درصد افزايش يابد، ميانگين سن تشخيص سرطان سينه در کشورهاي در حال توسعه نسبت به جمعيت‌هاي اروپايي و امريکايي کمي پايين تر است و تحقيقات متعدد انجام شده در ايران پايين بودن سن بروز را غالبا به ساختار سني جوان جمعيت مرتبط دانسته اند. اگر اين فرضيات درست باشند انتظار مي رود با تغيير ساختار جمعيتي به سمت سالمندي در سال هاي آينده شاهد افزايش بروز اين بيماري باشيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar