ايسنا/طي همه‌گيري کوويد-۱۹، محققان دريافتند، ابتلا به کوويد بين کودکان و بزرگسالان متفاوت است؛ عوامل خطر براي بستري شدن و پيامدهاي ابتلا به کوويد در بزرگسالان به‌خوبي بررسي شده اما اطلاعات کمي در مورد عوامل باليني مرتبط با شدت اين بيماري در کودکان ارائه شده است.

به نقل از مديکال نيوز، گروهي از پزشکان بيمارستان کودکان مونرو کارل جونيور در واندربيلت، ايالات‌متحده، براي ارائه راهبردهايي تلاش مي‌کنند تا به کودکاني که در معرض خطر ابتلا به بيماري شديد کوويد قرار دارند، کمک کنند. در اين تحقيق داده‌هاي ۴۵ بيمارستان کودکان با ۲۰ هزار بيمار در سراسر ايالات‌متحده مورد بررسي قرار گرفت.

شايان‌ذکر است، اين تحقيق، يکي از بزرگترين مطالعات چند مرکزي روي کودکان مبتلا به کوويد-۱۹در ايالات‌متحده اعلام شده است.

جيمز آنتون، استاديار اطفال در بيمارستان کودکان و محقق اصلي اين تحقيق اظهار کرد: با توجه به افزايش موارد اخير در سراسر ايالات‌متحده و اين واقعيت که اکثريت کودکان واکسينه‌نشده و مستعد ابتلا به بيماري هستند، اين يافته‌ها بايد هنگام در نظر گرفتن راهکارهاي پيشگيرانه در مدارس و برنامه‌ريزي واکسيناسيون، در صورت وجود، براي کودکان زير ۱۲ سال مورد توجه قرار گيرند.

در اين مطالعه با عنوان «عوامل مرتبط با شدت بيماري کوويد-۱۹در کودکان ايالات‌متحده»، عوامل مرتبط با بيماري شديد و پيامدهاي ضعيف سلامتي در کودکاني که به بيمارستان مراجعه مي‌کنند مورد بررسي قرار گرفته است. اين موارد شامل سن، بيماري‌هاي مزمن مانند چاقي، ديابت و بيماري‌هاي عصبي و ساير موارد است.

آنتون گفت: اين عوامل به شناسايي کودکان آسيب‌پذير که به احتمال زياد نياز به بستري شدن دارند يا دچار بيماري شديد کوويد-۱۹ مي‌شوند، کمک خواهد کرد. همچنين مشخص مي‌کند، اگر برنامه واکسيناسيون کودکان اجرا شود چه کساني بايد در الويت دريافت واکسن قرار گيرند.

نتايج تحقيق کوهورت (هم‌گروهي) گذشته‌نگر نشان داد که تقريبا از هر چهار کودک بستري در بيمارستان يک کودک دچار بيماري شديد شده (در آوريل و سپتامبر ۲۰۲۰) و به مراقبت در آي سي يو نياز داشت.

آنتون ادامه داد: در سراسر ايالات‌متحده بحث و تبادل نظر درباره نحوه محافظت از کودکان و مدارس در برابر کوويد-۱۹ وجود دارد. برخي از کودکان در معرض خطر ابتلا به بيماري‌ شديدتر هستند و بسياري از آنان واکسينه نشدند.

با بازگشايي مدارس، اين کودکان بايد تا حد ممکن با واکسيناسيون محافظت شوند و در عين حال از راهکارهاي عملي براي محدود کردن گسترش بيماري مانند استفاده ازماسک، فاصله‌گذاري و سيستم تهويه مناسب استفاده کنند.

محققان اميدوارند که اين يافته‌ها راهنمايي براي حفاظت از کودکان و نوجوانان در دوران همه‌گيري باشد و موارد مفيدي مانند يادگيري از راه دور، فاصله‌گذاري اجتماعي، شستن دست‌ها و پوشيدن ماسک براي دانش‌آموزان و معلمان را تاييد مي‌کند.

نتايج اين تحقيق در نشريه Hospital Medicine منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar